חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

"גם דובים חולים לפעמים"

ספר ילדים חדש שנכתב על ידי ד"ר דנה אשכנזי-לוסטיג מהמחלקה האונקולוגית בשניידר נועד לעזור להורים להסביר לילדיהם הצעירים, חולי הסרטן, על תהליך השתלת מח עצם. הספר יצא לאור הודות לעמותת "חיים" הפועלת למען ילדים חולי סרטן אשר מימנה את הפרויקט
פורסם: 22.04.18 | עודכן: 24.04.18

במערך ההמטולוגי-אונקולוגי לילדים, במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת הכללית, עוברים מידי שנה עשרות ילדים בגילאים שונים, בינהם גם ילדים בגיל הרך, השתלת מח עצם. לאחרונה נכתב ספר ילדים, ״גם דובים חולים לפעמים״, על ידי ד״ר דנה אשכנזי לוסטיג, רופאה במערך ההמטולוגי-אונקולוגי במרכז שניידר לרפואת ילדים שמטרתו להנגיש את התהליך לילדים, להוריהם ולסביבה התומכת. הספר כתוב בשפה רכה, פשוטה וברורה, מנוקד ומאוייר בהתאמה לקהל הצעיר. הספר מתאר את המסלול של דובון קטן החולה בסרטן ונזקק להשתלה, דרך תהליכים מוחשיים ורלוונטים לחיי היומיום של הילד החולה, ומטרתו להקל על ההורים בהעברת המסר בשפה פשוטה שילד יכול להבין.

השתלות מח עצם מיועדות לילדים חולי לוקמיה שהטיפול הכימי הקונבנציונלי אינו מספיק למחלתם, כמו גם לילדים חולי לוקמיה עם הישנות המחלה. השתלות מח עצם עוזרות לילדים עם מחלות חסר חיסוני או הפרעות אחרות במח העצם שאינן מסתדרות עם טיפול שמרני. התהליך הינו מורכב וארוך, וטומן בחובו שלבים רבים: חיפוש מדוקדק אחר תורם מתאים בארץ או בעולם, גיוס התורם ואיסוף החומר. ההכנה של הילד להשתלה כוללת טיפול כימי אינטנסיבי ביחידה להשתלות מח עצם, במהלכה כל התאים במח העצם של הילדים (התאים החולים אך גם התאים הבריאים) נמחקים ואז מבוצעת ההשתלה. התאים החדשים מיועדים להחליף את מח העצם החולה במח עצם בריא ונטול מחלה. האשפוז ביחידה הינו ממושך וטומן בחובו המתנה רבה, תופעות לוואי שונות בהן חום, פצעים בפה, חוסר תאבון ועוד. בשל עוצמת הטיפול והסכנות הטמונות בהכנה להשתלה הילדים נדרשים להיות בבידוד מוחלט, בחדר עם הוריהם או שני מבקרים בוגרים בלבד.

ד"ר דנה אשכנזי לוסטיג, מחברת הספר: "הצורך בהשתלה, קשה הן להורים והן לילדים, ומניסיוננו בעבודה ביחידה להשתלות מח עצם גילינו שההורים עצמם זקוקים להכוונה כיצד לתאר את התהליך לעצמם ולילדיהם החולים, כמו גם להסבירו לילדים הבריאים שנשארים בבית. הקראה של ספר הינה חוויה מקרבת בין הורה לילד, וספר זה מפשט את המידע ומאפשר פתח לשאלות הילד על התהליך שעומד להתרחש".

הספר המקסים נכתב בעידודו של פרופ' יצחק יניב, לשעבר מנהל המערך ההמטולוגי-אונקולוגי לילדים, במרכז שניידר שנשבה ברעיון ונרתם לסייע ובייעוץ פסיכולוגי וסוציאלי מלווה של צוות המחלקה בראשותן של מיכל אדירי וענת קליין. כלולות בו תובנות של הצוות המטפל ביחידה להשתלות מח עצם: ד"ר ירמיהו (ג׳רי) שטיין, מנהל היחידה להשתלת מח עצם, במרכז שניידר, הדס חלמיש, מנהלת הסיעוד ביחידת השתלות מח עצם וענת יהל, מתאמת השתלות מח עצם, במרכז שניידר.

הודות לעמותת "חיים" ספר זה יחולק בחינם לכל הילדים בגילאים המתאימים שעתידים לעבור השתלה בכלל בתי החולים בישראל. עמותת "חיים" למען ילדים חולי סרטן בישראל הוקמה לפני 34 שנה ופועלת בכל המחלקות האונקולוגיות לילדים ברחבי הארץ. העמותה חרטה על דיגלה הצלת חיים, מצילים ילד מצילים משפחה. כמו כן שיפור אחוזי ההחלמה בקרב ילדים חולי סרטן ולהיות קשובים לצרכים הרפואיים. הנהלת העמותה פועלת בהתנדבות וללא מנכל בשכר.

עבור לתוכן העמוד