חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

נקע של מפרק הירך בתינוקות

מדוע מבצעים בדיקת אולטרסאונד למפרקי ירכיים לילודים בני 6 שבועות? מה הוא נקע במפרק הירך ומה הגורמים לכך? ד"ר אייל מרכדו, רופא בכיר ביחידה לאורתופדיה בשניידר, מסביר
פורסם: 19.08.19 | עודכן: 19.08.19


דיספלזיה של מפרק הירך היא בעיה מולדת המופיעה באחד מכל 1,000 תינוקות. מדובר בנקע שבו המכתש בעצם האגן רדוד והעלי בעצם הירך אינו יציב. אבחון מוקדם וטיפול מהיר יביאו לפתרון יעיל ב־95 אחוזים מהילדים


דיספלזיה של מפרק הירך (Developmental Dysplasia of the Hip), או בקיצור DDH, היא הפרעה בהתפתחות של מפרק הירך, המתרחשת באחד מכל 1,000 ילודים. בעיה זו יכולה להופיע בתקופה העוברית, או לאחר הלידה, במהלך השנה הראשונה לחיים.


מה גורם לנקע במפרק הירך?

בעיות בהתפתחות מפרק הירך מופיעות בשל קיומם של כמה וכמה גורמים, כולל שילוב של גורמים גנטיים וסביבתיים. גורמי סיכון הם רבים ומגוונים: לידה ראשונה, מין נקבה, מצג עכוז, מיעוט מי שפיר, ריבוי עוברים (תאומים, שלישייה וכדומה), בן משפחה עם בעיה זו. עם כל האמור לעיל, בכ- 5 אחוזים מהמקרים של DDH, אין ולו גורם סיכון אחד.


מהם הסימנים של דיספלזיה במפרק הירך?

מפרק הירך בנוי כמכתש (עצם האגן)  ועלי (עצם הירך). ביילודים עם DDH המכתש בעצם האגן רדוד וכתוצאה מכך העלי בעצם הירך אינו יציב בתוך המפרק. ראש הירך יכול להיות בחוץ באופן חלקי (תת נקיעה) או באופן מלא (פריקה), ובהתאם לכך עשויה להתבטא ההפרעה התפתחותית במפרק הירך:

  • הרגל עשויה להיות לכאורה קצרה יותר (סימן לפריקה).
  • יש אסימטריה בקפלים בירך ו/או בעכוז.
  • יש הגבלה בפיסוק הירכיים.
  • בילדים שכבר הולכים, תופיע צליעה.
  • במקרים הקלים יותר המכתש אמנם שטוח, אך המפרק ממוקם היטב ולכן לא יהיה לכך ביטוי קליני והגילוי יתאפשר על ידי אמצעי הדמיה בלבד.

איך מאבחנים דיספלזיה של מפרק הירך?

האבחנה מבוססת על בחינת גורמי הסיכון, בדיקת היילוד, וביצוע בדיקות עזר. נקע במפרק הירך עשוי להופיע מיד לאחר הלידה. בעת בדיקת היילוד על ידי רופא הילדים, יופיעו אחד הסימנים שלעיל, או שהרופא יחוש במעין קפיצה בעת הנעת הירך. סימנים אילו יעלו חשד לדיספלזיה עוד בטרם ישוחרר היילוד לביתו.

מאחר שלא תמיד הבעיה קיימת בעת הלידה, אלא לעתים מתפתחת בעת השנה הראשונה לחיים, ירכי הילוד ייבדקו כל פעם בעת בדיקתו בטיפת חלב, ובמידת הצורך הוא יופנה לבדיקת אורתופד ילדים.

 

מתי מומלץ לעשות אולטרסאונד למפרקי ירכיים?

מבין בדיקות העזר, השכיחה ביותר היא אולטרסאונד של מפרקי הירכיים. מדובר בבדיקה שאינה חושפת את היילוד לקרינה מייננת ומספקת תמונה מהימנה של מבנה מפרק הירך. לאור העובדה שלכ- 50 אחוזים מהילודים אין גורם סיכון ל- DDH, מומלץ לבצע בכל היילודים בדיקת אולטראסאונד של מפרקי הירכיים,  בדרך כלל כ- 6 שבועות לאחר הלידה. רצוי לא לדחות את הבדיקה, מפני שאיחור באבחון עלול לגרום לאיחור במתן הטיפול המתאים. בילדים מעל גיל שנה, בדיקת האולטרסאונד אינה ישימה, ולכן נהוג לבצע צילום אגן.

 

איך מטפלים בדיספלזיה של מפרק הירך?

צורת הטיפול תלויה בעיקר בגיל הילד בעת האבחנה, כמו גם בבריאותו הכללית וכמובן בחומרת הבעיה. מטרת הטיפול היא להביא את ראש הירך למקומו באגן, כך שמפרק הירך יוכל להתפתח בצורה תקינה. אפשרויות הטיפול הן:
רצועות פבליק (Pavlik Harness) – מתקן השומר על מנח תקין של מפרק הירך, אך בו בזמן מאפשר תנועת רגליים וירכיים מסוימת, ובכך מאפשר חיזוק המבנים מסביב למפרק והעמקת המכתש באגן .

שחזור ניתוחי של המפרק וגבס מסוג – אם הטיפול ברצועות פבליק אינו מועיל, יש צורך בבדיקה בהרדמה של מפרק הירך וניתוח להחזרה של מפרק הירך למקומו. לאחר הניתוח יש לקבע את המפרק בגבס הנקרא Spica cast  במשך מספר שבועות עד חודשים, כאשר מדי מספר שבועות הגבס מוסר ונבדקת מידת היציבות של המפרק.

האם תינוקות שקיבלו טיפול צפויים להחלמה מלאה?
ב־95% מהילדים שמאובחנים ומטופלים מוקדם התוצאות טובות – מפרק ירך המתוקן מאפשר תפקוד תקין ללא כאב וללא מגבלה פיזית. בילדים שאובחנו או טופלו מאוחר, כמו גם בילדים שבעיה זו אצלם היא חלק מתסמונת כלשהי או מבעיה מורכבת יותר, סיכויי ההצלחה פחותים בצורה משמעותית. במקרה כזה יש צורך בניתוח (לעתים יותר מאחד), והרמה התפקודית, כמו גם אורך החיים של המפרק, נפגעים.

האם הבעיה יכולה להיפתר מעצמה וללא טיפול?
אם לא מטפלים בבעיה, הילד יסבול מהבדל באורך הגפיים ומצליעה, וככל שיגדל כך יגבר הסיכוי לכאב ולמגבלה בתפקוד התקין.


ד"ר אייל מרכדו הוא רופא בכיר ביחידה לאורתופדיה במרכז שניידר

עבור לתוכן העמוד