חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

אנורקסיה נרבוזה: כשהילדה שלי מרעיבה את עצמה

אנורקסיה נרבוזה היא הפרעת אכילה המאופיינת בדיאטת רזון קיצונית, עיסוק מתמיד במשקל ורצון לשלוט בו. ההפרעה מתחילה לרוב אצל נערות בגיל ההתבגרות, אך גם נערים עלולים ללקות בה. ככל שמטפלים בהפרעה מוקדם יותר, גדל גם הסיכוי להצלחת הטיפול
פורסם: 14.04.15 | עודכן: 31.08.21


אנורקסיה נרבוזה (Anorexia nervosa) היא הפרעת אכילה מסוכנת, הגורמת לאובדן משקל משמעותי ובמקרים קיצוניים אף למוות. אנורקסיה מתפתחת בדרך כלל בגיל ההתבגרות. נערות שלוקות באנורקסיה חוששות מהשמנה, מרעיבות את עצמן ומרזות באופן קיצוני עד לקבלת מראה שדוף. ההפרעה עלולה להופיע גם אצל נערות שירדו במשקל גוף ועדיין משקל גופן בגדר הנורמה.

האם אנורקסיה היא מחלת בלעדית לבנות ונערות?
רוב הלוקים באנורקסיה הן בנות, אולם בשנים האחרונות נרשמה עלייה בשיעור הבנים שלוקים במחלה. היחס בין בנים לבנות היה 1:10, אבל כיום היחס הוא 1:5.

האם אנורקסיה מסוכנת?
אנורקסיה נרבוזה נחשבת לאחת ממחלות הנפש המסוכנות ביותר, והיא עלולה להיות קטלנית ב־5 עד 15 אחוזים מהמקרים. המוות הוא כתוצאה מסיבוכים גופניים ומהתאבדות.

מהם המאפיינים של המחלה?
אנורקסיה נרבוזה מתאפיינת בדרך כלל באכילה במידה מועטה, אשר מובילה למשקל גוף נמוך באופן משמעותי ביחס לגיל, למין ולשלב ההתפתחותי של הנערה. למרות משקל גופה הנמוך, ההפרעה מתאפיינת  בפחד בלתי נשלט של הנערה  מעלייה במשקל ומהשמנה. פעמים רבות מציינים ההורים ש"זו לא הילדה שהכרנו", ומתייחסים בעיקר לשינוי התנהגותי המתבטא בשקרים, הסתרות ותוקפנות בלתי מוסברת. ההפרעה מתבטאת גם באופן שבו המשקל או צורת הגוף משפיעים על הערך והדימוי העצמי  של הסובלות מאנורקסיה נרבוזה. המשקל מהווה את הגורם המרכזי בהערכה העצמית של הנערה. וברוב המקרים הנערה מפגינה חוסר תובנה ביחס לסיכונים הכרוכים במשקלה הנמוך. 

 

האם יש סוגים שונים של אנורקסיה?
אנורקסיה נרבוזה נחלקת לשני סוגים:
הסוג המצמצם - מתאר מצב בו אובדן המשקל מושג בעיקר על ידי דיאטה, צום ו/או עיסוק אינטנסיבי בספורט.
הסוג המטהר/התקפי אכילה - סוג זה מאופיין בהתנהגויות מפצות כגון: הקאה יזומה או שימוש במשלשלים, משתנים וחוקנים.

האם אנורקסיה יכולה להיות מאובחנת במשקל גוף תקין?
כן. גם ירידה דרסטית במשקל אצל נערות הסובלות מעודף משקל ועושות דיאטה יכולה לההיד על אנורקסיה, על אף שהמשקל הוא בתחום הנורמה.

האם אנורקסיה יכולה להופיע לפני גיל ההתבגרות?
כן. כיום בגלל חשיפה חברתית לערכים של דיאטה ורזון בגיל מוקדם אנו עדים לעלייה בשכיחות של אנורקסיה בגיל הילדות והיא מופיעה בדרך כלל בצורה של התמכרות לפעילות גופנית, פרפקציוניזם ואובססיביות.  עם זאת, בגילאים אלה האנורקסיה בדרך כלל אינה מתאפיינת גם בהפרעה בתדמית הגוף.  

מהם התסמינים של המחלה?
סימני זיהוי לאנורקסיה נרבוזה:  

 • ירידה דרסטית במשקל תוך פרק זמן קצר.
 • הימנעות מאכילה משותפת עם חברים או בני משפחה אחרים. לעתים ישתמשו בתירוצים כגון "אכלתי קודם", "אכלתי אצל חברה".
 • שינוי בהרגלי האכילה. לדוגמה: הארכת הארוחה על ידי חיתוך המזון לחתיכות קטנות במיוחד ואכילה איטית באופן חריג.
 • עיסוק מוגבר בגוף, שקילות חוזרות ונשנות, עמידה ממושכת מול המראה. 
 • פעילות גופנית מוגברת.
 • נשירת שיער, חולשה, סחרחורת, התעלפויות, גוון חיוור בפנים. 
 • תחושת קור גם כשהטמפרטורות גבוהות. 
 • אי סדירות במחזור החודשי, עד הפסקה שלו. 
 • שינויים במצב הרוח, הפרעות בשינה, התפרצויות זעם ודיכאון.
  הסתרה ושקרים בכל מה שקשור לאוכל והתנגדות עיקשת לכל שינוי בהרגלי האכילה.
 • ברוב המקרים הנערות יתייחסו לעצמן כ"שמנות", בלי קשר למשקל שלהן.
 • עיסוק אובססיבי במחשבה על אוכל וקלוריות. פעמים רבות הנערות יעסקו בהכנת האוכל או הגשתו, אך לא יאכלו ממנו.

איך מטפלים באנורקסיה?
הטיפול באנורקסיה נרבוזה ניתן על ידי צוות רב מקצועי הכולל דיאטניות, פסיכולוגים, פסיכיאטרים, מטפלים משפחתיים ורופאי ילדים, כאשר כלם מומחים בהפרעות אכילה. המסגרת הטיפולית נקבעת לפי חומרת המחלה. במרכז שניידר השירות כולל את כל הרצף הטיפולי, החל ממרפאה, טיפול/אשפוז יום ואשפוז מלא ביחידה היעודית ובמקרי הצורך אשפוז במחלקת ילדים כללית.

הטיפול באנורקסיה במסגרת מרכז לרפואת ילדים מאפשר לספק את כל השרותים הנדרשים כולל התייעצויות עם רופאים אנדוקרינולוגים, גסטרואנטרולוגים, קרדיולוגים, אנדוקרינולוגים ורופאי נשים, כל זאת תחת קורת גג אחד. שילוב התחומים והשירותים הרפואיים הוא חיוני מאוד להצלחת הטיפול בהפרעה זו של גוף־נפש.

מטרת הטיפול הינה חזרה למשקל תקין ושינוי בתפיסת העצמי ודימוי הגוף. לשם כך משתמשים בגישות טיפוליות שונות הכוללות טיפול דיאטני, טיפול פסיכולוגי, הדרכה להורים, טיפול משפחתי ומעקב רפואי. הגישה היא הן פרטנית, הן משפחתית והן קבוצתית. 

תוכנית הטיפול מותאמת לכל פונה על פי בעיותיה וצרכיה לאחר הליך קבלה מעמיק וכוללני.

האם יש צורך גם בטיפול בתרופות?
אין תרופה לאנורקסיה נרבוזה אך מכיוון שרוב הלוקות בהפרעה זו סובלות גם מתחלואה נלווית כמו דיכאון וחרדה ניתן טיפול תרופתי כדי להקל על הסימפטומים הקשורים לתחלואה הנלווית.

האם ההורים מעורבים בטיפול באנורקסיה?  
להורים יש תפקיד מרכזי בטיפול והם שותפים מלאים לצוות הטיפולי. הטיפול המשפחתי מושתת על הגישה לפיה מחלה של ילד, נפשית או גופנית, גורמת לשינויים, מתח וחרדה במערכת המשפחתית כולה. הדבר בולט במיוחד כאשר מדובר בהפרעות אכילה, שהטיפול בהן מחייב שינוי בהרגלים משפחתיים כדי לסייע לנערה להתמודד עם מחלתה. 

האם הטיפול כולל גם ייעוץ והדרכה בתזונה?
עלייה הדרגתית במשקל עד למשקל היעד ושינוי בהרגלי האכילה הם מרכיבים משמעותיים בטיפול באנורקסיה.  טיפול פסיכולוגי בלבד ללא תיקון הגוף לא יביא לשיפור במצב החולות.

 

האם אנורקסיה יכולה לחלוף מעצמה?
אנורקסיה שאינה מטופלת בזמן עלולה להפוך לאנורקסיה כרונית, שאינה ניתנת לטיפול. נוסף לכך, ככל שמחכים יותר זמן וככל שהטיפול מתעכב, כך יהיה קשה יותר לטפל בהפרעה. 

פרופ' סילבנה פניג היא פסיכיאטרית בכירה ומנהלת המחלקה לרפואה פסיכולוגית  במרכז שניידר 

עבור לתוכן העמוד