חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

המלצות מומחי מרכז שניידר לקראת פתיחת שנת הלימודים

לקראת פתיחת שנת הלימודים החדשה, הנפתחת בצל מגיפת הקורונה, מומחי מרכז שניידר יוצאים בהמלצות כיצד לסגל את הילדים למעבר לסדר יום חדש, כיצד להדריך אותם לבטיחות בדרכים ואיזה מזון מומלץ לקחת לבית הספר
פורסם: 27.08.20 | עודכן: 27.08.20דגנית בן-ניסן, פסיכולוגית ראשית במכון להתפתחות ולשיקום הילד במרכז שניידר, מציינת כי עקב משבר הקורונה שנת הלימודים הבאה נפתחת באי וודאות ולהורים יש תפקיד חשוב בהסתגלות למציאות החדשה בסביבה החינוכית. חשוב להכין את הילדים לשינויים הצפויים בצורת הלמידה, בסביבה החברתית, בתקשורת עם הצוות החינוכי אשר דורשים גמישות וזמינות שונים מבעבר.  בדרך כלל בחופשת הקיץ, ילדים רבים משנים את הרגלי השגרה ואת סדר היום, והשנה במיוחד. בימי החופש האחרונים, כדאי לסגל את הילד בהדרגה לשעות השינה הרגילות. בנוסף, ההכנות והסידורים לקראת בית הספר, קניית הציוד והכנת הילקוט, מסייעים לתהליך העיבוד והפרידה מהחופש וההכנה ללימודים ומכינים את הילד נפשית לחזרה לבית הספר. מומלץ לעשות את ההכנות לבית הספר במשותף, כחלק מתהליך סיום החופש והחזרה ללימודים.

 

ד"ר רון ברנט, מנהל היחידה לרפואה דחופה במרכז שניידר, מציין כי ילדים רבים נפגעים בדרך לבית הספר ובחזרה ממנו. על כן, יש להקפיד ללוות ילדים עד גיל 9 בעת חציית כביש ולוודא כי הילדים עוצרים על שפת המדרכה, מסתכלים לכל הכיוונים בעת החצייה, ורק אז חוצים את הכביש. כמו כן, יש להדריך את הילד שלא לחצות כביש בין מכוניות חונות או מאחורי אוטובוסים ולא לשחק משחקי כדור ליד כביש. חשוב לודא שמשקל הילקוט לא יהיה כבד ולא יעלה על 15% ממשקל גופו של הילד, ובשבועות הראשונים ללימודים, להקפיד במיוחד על הגנה מפני השמש ושתיה מרובה בכדי למנוע התייבשות.

 

דפנה זיו בוסאני, מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה במרכז שניידר, ממליצה להיערך גם בנושא תזונה לקראת החזרה לבית הספר:

  • ארוחת הבוקר היא ארוחה חשובה וחיונית לילדים, המשפרת את יכולת הריכוז ומאפשרת עירנות רבה יותר במהלך יום הלימודים. לארוחת הבוקר מומלץ לאכול כריך או קערית של  דגני בוקר ללא סוכר בתוספת חלב. במידה וממהרים, ניתן לקחת לדרך שקית עם פרי חתוך ויוגרט. דרך נוספת להקל על הארגון בבוקר היא שתיית משקה בוקר.

  • מומלץ להרגיל את הילדים לארוחת בוקר או ארוחת עשר שהוכנו בבית מאשר להרגילם לקנות ארוחות אלה.

  • כדאי מאד להכין עם הילד "מערכת כריכים" לכל ימות השבוע, שעל פיה יקבע איזה כריך יאכל הילד בבית הספר בכל יום. כדאי להחליט על פעם אחת בשבוע בה יהיה ממרח מתוק כמו שוקולד, ריבה או ממרח חלבה, ובשאר ימי השבוע מומלץ להשתמש בכריכים המכילים: גבינה לבנה, קוטג' טחינה או חומוס.

  • רצוי להרגיל את הילד לקחת ירק או פרי לצד הכריך, את הירקות ניתן לחתוך ולשים בקופסא נפרדת או להניח את הירקות בתוך מעטפת של עלה חסה, כך הכריך לא יירטב מהירקות.

  • ילדים שאינם אוהבים כריכים ניתן להציע להם חלופה למשל: ירקות חתוכים בנפרד, גרגרי חומוס, ביצה קשה או קוביות גבינה בולגרית או צפתית, זיתים/אבוקדו/טחינה, קרקרים ביתיים או פרוסת לחם מלא קלויה בטוסטר, אפשרות ליוגורט עם פירות חתוכים ודגני בוקר בשקית נפרדת או מאפינס מלוח עם גבינות. בארוחה יש לשלב מגוון מרכיבים על מנת שיקבל מנה מאוזנת שמכילה ועוד. ניתן לארוז את המרכיבים הללו בקופסא וכך ילדכם יקבל ארוחה שאינה כריך.

  • כדאי להקפיד על שתיית מים במהלך יום הלימודים. השתייה חשובה מאד, חלק נכבד מגופנו (למעלה מחצי) הוא מים. המים מרווים יותר, בריאים לשיניים ותורמים לערנות הילדים.

  • את ארוחת הצהריים מומלץ מאד לאכול ליד השולחן ולא מול מסך מחשב או צפייה בטלוויזיה. חשוב שיהיה בארוחה מרכיב חלבוני כמו קציצות, שניצל, קציצת דג או תחליף בשר מסויה (המלצת משרד הבריאות לא יותר משלוש מנות בשבוע). מומלץ לשלב בתפריט קטניות כגון: חומוס, שעועית, עדשים ופול. כחלק מהדגנים אותם צורכים רצוי לשלב קינואה, דגנים מלאים וכו'. בכל ארוחה מומלץ לשלב ירקות מבושלים או סלט ירקות.

  • במסגרת החוגים שאחרי שעות בית הספר, רצוי לשלב חוג ספורט כמו כדורסל או התעמלות. פעילות גופנית חשובה הן מההיבט הבריאותי והן מבחינת הביטחון העצמי של הילד והעלאת תחושת המסוגלות שלו.
עבור לתוכן העמוד