תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

טיפים לפורים בטוח: מהקפצונים ועד הממתקים

למה כדאי להתרחק מקפצונים? מה כדאי להכין למשלוח המנות ועל מה חשוב להקפיד כאשר קונים תחפושות? טיפים לפורים בטוח ובריא מהמומחים של מרכז שניידר
פורסם: 22.02.15 | עודכן: 11.02.18

פורים הוא חג שמח ומבדח במיוחד בעבור הילדים, אבל בד בבד הוא גם מסמן עלייה בפניות לחדרי המיון, כיוון שמדי חג  מגיעים ילדים ובני נוער לבית החולים, כשהם סובלים מפציעות ופגיעות שונות האופייניות לחג. אז למה דווקא בפורים?

קפצונים
המשחק בקפצונים עלול לגרום לפציעות ולכוויות, ולכן יש להרחיק מהם ילדים ולהימנע ככל האפשר ממשחק בקפצונים מכל סוג. במקרה של פגיעה מקפצונים, יש לשטוף את המקום במי ברז, לחבוש את האזור הפגוע ולהגיע מהר ככל האפשר למחלקה לרפואה דחופה בבית החולים הקרוב, כדי לקבל טיפול רפואי.

משלוח מנות
יש להקפיד שמשלוחי מנות לילדים מתחת לגיל 7 לא יכילו דברי מאכל קטנים ופיצוחים כגון: סוכריות קשות קטנות, שקדים, בוטנים, אגוזים, קשיו וגרעינים בכדי למנוע חדירה של של גוף זר לריאות. מאותה סיבה חשוב להקפיד שמשלוחי המנות הללו לא יכילו גם חלקי פלסטיק קטנים. 
 
פורים הוא גם חג של ממתקים וילדים ולעתים החגיגה הזאת נמשכת ונמשכת: אכילה מוגזמת של ממתקים, במשך ימים רבים, עלולה לגרום לילדים לוותר על אכילה של מזון מזין, החשוב כל כך לגדילה תקינה. ניתן להסביר לילדים מדוע חשוב לשמור על מסגרת של תזונה נכונה ולשים את הגבול במקום המתאים. מומלץ לאפשר לילד לאכול  ממתק אחד ביום, או לכל היותר שניים, וגם זאת רק לאחר ארוחה מזינה וטובה. בכל מקרה, ממש לא מומלץ לאפשר לילד לזלול את כל הממתקים בבת אחת. מומלץ להכין את משלוחי המנות ביחד עם הילדים בבית, וכך יש לנו אפשרות לתכנן מה אנו רוצים שמשלוח המנות יכיל. זו גם הזדמנות להסביר מהו ממתק בריא יותר ומהו ממתק בריא פחות, אילו ממתקים מכילים צבעי מאכל מלאכותיים ואילו מכילים סוכר ושומן בלבד. אפשר להסביר להם על היתרונות התזונתיים של  חלבה, חטיף שומשום או שוקולד איכותי.

תחפושות ואיפור
כשאתם קונים תחפושת, חפשו תו המעיד שהיא נבדקה במכון התקנים. בנוסף לכך, יש לוודא כי התחפושות חסינות מפני אש ואינן מרכיבות נוצות, נייר, קרטון וצמר גפן. חשוב לוודא כי הילדים שומרים על מרחק מאש, במיוחד כאשר הם חובשים כובעים ופאות. מומלץ להשתמש רק במוצרי איפור המאושרים על ידי משרד הבריאות. אם קיים חשד לתגובה דלקתית בעור כתוצאה משימוש במוצרי האיפור, מומלץ לשטוף את האזור במים ולפנות לעזרה רפואית.

בקבוקי ספריי וקצף
בקבוקי תרסיס וקצף מכילים חומרים כימיים, אשר עלולים להיכנס לעיניים ולגרום לפגיעה. לכן ההמלצה היא להימנע משימוש בבקבוקים אלה. אם בכל זאת משתמשים בבקבוקים אלה, חשוב להקפיד שלא להתיז אותם לכיוון העיניים. במקרה של צריבה בעין כתוצאה ממגע עם החומרים הללו, יש לשטוף את העיניים במי ברז ולפנות לקבלת טיפול רפואי.פרופ' יחזקאל ויסמן הוא מנהל המחלקה לרפואה דחופה (מיון) במרכז שניידר

דפנה זיו־בוסאני היא דיאטנית קלינית ביחידה לתזונה ולדיאטה במרכז שניידר


 

עבור לתוכן העמוד