חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

8 עובדות על כאבי גדילה בילדים

מהם בעצם כאבי גדילה? מתי זה עובר? מדוע חשוב לפנות לרופא? מומחי מרכז שניידר מסבירים
פורסם: 30.06.22 | עודכן: 30.06.22

 1. איך נדע אם הילד שלנו סובל מכאבי גדילה?
  לא אחת מספרים הורים שילדם מתעורר באמצע הלילה עם כאבי רגליים. לרוב ההורים חסרי אונים בשל בכיו של הילד, וההתמודדות עם הכאב מתרחשת כמעט מידי לילה. האם אילו כאבי גדילה? מחקרים בקרב ילדים בגילאי בית ספר הראו שלפחות 10 אחוזים מהם סובלים מכאבי גדילה בעוצמות משתנות וכן לרוב, התלונות מתחילות בגילאי גן וגילאי בית ספר המוקדמים. אין הבדל בשכיחות כאבי הגדילה בין בנים לבנות.

 2. מהם בעצם כאבי גדילה?
  כאבי גדילה הם כאבים המופיעים בשעות הערב והלילה ובדרך כלל נצפים בעוצמה חזקה. הילד הכאוב עשוי לבכות ולצרוח עד ההירדמות, ולמחרת בבוקר אין זכר לכאבים אותם חווה בלילה הקודם.

 3. מהן התכונות האופייניות לכאבי גדילה?
  זהו כאב הממוקם לרוב בגפיים התחתונות ולעתים גם בזרועות. המיקום האופייני לכאב הוא בדרך כלל בשוקיים, בירכיים או מאחורי הברכיים. הכאב לרוב אינו במפרקים דווקא, אלא לאורך העצמות, והוא דו צדדי או פעם בימין ופעם בשמאל ולא תמיד ממוקד לגפה אחת. במקום הכאב אין אף פעם סימני דלקת כמו אודם, נפיחות או חום מקומי והוא מופיע לרוב בשעות אחה"צ, הערב והלילה ואף עלול להעיר את הילד משנתו. אופייני לכאבים אלו שאף פעם הם לא יופיעו בבוקר. יתרה מזאת. ילד שניעור משנתו עם כאבים במהלך הלילה וחזר לישון, יתעורר בבוקר ללא כאבים.

 4. האם כאבי גדילה מוגדרים כמחלה?
  כאבי גדילה היא תופעה זמנית ושפירה, ולמרות עוצמת הכאב שהילד חווה, היא אינה בעלת משמעות מבחינת ההתפתחות העתידית של הילד וגדילתו.

 5. מה הסיבה לכאבים?
  הסיבה לכאבי גדילה אינה ידועה. יכול להיות שיש קשר לסף כאב נמוך של הילד, אך בכל מקרה, אין קשר בין קצב הגדילה של הילד ובין הופעת הכאב.

 6. מתי זה עובר?
  בדרך כלל מדובר בתקופה של מספר חודשים או שנים, עם הפוגות, אך ברוב במקרים, כאבים אלו חולפים עם תחילת גיל ההתבגרות.

 7. מדוע חשוב לפנות לרופא?
  מגוון סיבות עשויות לגרום להופעה של כאבים אצל ילדים, חלקן עלולות להיות מסוכנות, בעיקר בכאבים המעירים משינה בלילה. הרופא יוכל לשלול את הסיבות האלו ולבצע בדיקות נוספות במידת הצורך.

 8. מה הטיפול הניתן לכאבי גדילה?
  הטיפול בכאבי גדילה כולל חימום מקומי, מתיחות או מסאג', ולפעמים מתן אקמול או נורופן לפני השינה. לעיתים נדירות, במידה והכאבים תכופים, ניתן לתת טיפול מונע בתרופה נוגדת כאבים, אך רק לאחר בדיקת רופא ובהתווייתו.
עבור לתוכן העמוד