חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים

מרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל - עמוד הבית

JCI - תו תקן של איכות ובטיחות
חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

תסביב האשך: מצב חירום שמחייב טיפול מהיר

הילד מתלונן על כאב באשכים? הכאב לא חולף תוך חצי שעה? אל תבזבזו זמן מיותר וקחו אותו במהירות לבדיקה. אם מדובר בתסביב אשך, ככל שהאבחון והניתוח יתבצעו מהר יותר, כך קטן הסיכון לנמק שעלול להסתיים בהסרת האשך
פורסם: 15.06.14 | עודכן: 06.09.15שלושה עד שבעה ילדים נאלצים לעבור מדי שנה ניתוח להסרת אשך בשל תסביב האשך (Testicular Torsion) - מצב חריף בשק האשכים. תסביב האשך הינו מצב בו האשך מסתובב סביב עצמו וכתוצאה מכך, נגרמת חסימה בכלי הדם של האשך, המאבד את חיותו ומתנוון.

תפקיד האשכים להפריש את הורמון המין הזכרי טסטוסטרון ולייצר תאי זרע. האשכים נוצרים בבטן, ואצל רוב העוברים ממין זכר הם יורדים לשק האשכים בשליש האחרון של ההיריון. האשך מחובר לחבל הזרע, הכולל בתוכו עורק וורידים וכן את הצינור שמוביל את תאי הזרע מהאשך ומתחבר לשלפוחיות הזרע, שמובילות לשופכה.

האם מדובר בתופעה נפוצה בילדים?
תסביב האשך יכול לקרות בכל גיל, אך מצב זה שכיח בעיקר בילדים בגיל ההתבגרות. שכיחות תופעה זו היא 1 ל־ 4,000 בנים.


מהן הסיבות לתסביב האשך?
לא ברור בדיוק מה גורם לתסביב האשך. ההשערות הן שבחלק מהמקרים הסיבה היא חבל זרע ארוך יותר או היעדר קיבוע של האשך למעטפות סביבו או לשק האשכים. גם חבלה באשך או במפשעה ופעילות גופנית מאומצת במיוחד עלולות להוות גורם סיכון לתסביב האשך.

מהם הסימפטומים לתסביב האשך?
התסמינים (סימפטומים) האופייניים לתסביב האשך הם:

 כאב פתאומי ועצמתי באשך, העלול להקרין לאזור המפשעה או לבטן
 הימצאות האשך במיקום גבוה בשק האשכים
 נפיחות, אודם ורגישות של שק האשכים
בחילות והקאות

האם מדובר במצב חירום?
הטיפול בתסביב אשך חייב להתבצע מוקדם ככל האפשר וככל שהאבחנה תתבצע מוקדם יותר, כך גדל הסיכוי להציל את האשך. במקרים רבים הילד נמנע מלספר להורים על הכאב במפשעה מפני שהוא מתבייש. במקרים אחרים הילד מדווח על כאב בטן ולא על כאב באשך. במקרים רבים אחרים, הורים ממתינים שהכאב יעבור מעצמו, בלי לדעת שמדובר במצב חירום רפואי.

מה צריך לעשות כאשר הילד מדווח על כאב באשכים?
עם הופעת כאב אשכים פתאומי, הנמשך מעבר לחצי שעה, יש לפנות לרופא ילדים או לחדר מיון. מבדק שערכו אנשי צוות היחידה לאורולוגיה והמחלקה לרפואה דחופה במרכז שניידר, מצא כי זמן ההגעה הממוצע להגעה לבית החולים ממועד הדיווח על כאבים הוא 30 שעות. עוד מצא המבדק כי יותר מ־90 אחוזים מההורים כלל לא מכירים את תופעת תסביב האשך. ההורים אשר כן מכירים, עוסקים במקצועות הרפואה או הסיעוד או קראו על תופעה זו באינטרנט.

איך הרופא מאבחן תסביב אשך?
הרופא במחלקה לרפואה דחופה במרכז שניידר יבדוק את המרקם ותנוחת האשך וכן את הימצאותו או היעדרו של הרפלקס הקרמסטרי. מדובר ברפלקס המופק על ידי גירוי החלק העליון והפנימי של הירך ומוביל להתכווצות של שק האשכים ולתנועה של האשך. היעדר רפלקס קרמסטרי יכול להעיד על תסביב אשך. בדיקת אולטרסאונד יכולה לאושש או לפסול מצב של תסביב אשך, אך מהימנותה אינה מוחלטת ובכל מקרה של חשד לתסביב אשך, מבצעים ניתוח כדי לא להבטיח שלא יווצר נמק אם אכן מדובר בתסביב האשך.

איך מטפלים בתסביב אשך?
הטיפול בתסביב אשך הינו בניתוח בהרדמה מלאה המבוצע על ידי אורולוג ילדים. במהלך הניתוח חושפים את האשך דרך חתך בשק האשכים, משחררים את הסיבוב של חבל הזרע ומקבעים את האשך לשק האשכים. במקרים מסוימים, במצב בו האשך נראה בלא חיות, הוא יוסר. במקרה של תסביב אשך נהוג לקבע את האשך הנגדי כדי למנוע תסביב אפשרי גם בו.

האם במקרה של הסרת אשך נפגעת גם הפוריות?
הסרה של אשך בודד, המותירה אשך שני תקין, לרוב לא תגרום לפגיעה בפוריות.


ד"ר דוד בן מאיר הוא מנהל היחידה לאורולוגיית ילדים במרכז שניידר

עבור לתוכן העמוד