חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

הכינו את עור הילדים לחורף

כבר במהלך חגי תשרי, ניתן להרגיש בשינויים של מזג האוויר בארץ. הלחות הכבדה מתחלפת בתחושה של יובש והטמפרטורות יורדות. האם ניתן למנוע התפרצות של יובש וגרד בקרב ילדים? וכיצד נכון להתמודד עם תופעות אלו, אם כבר הופיעו? כיצד נכון להכין את עור ילדינו לעונת המעבר ואחריה לעונת החורף?
פורסם: 02.10.23 | עודכן: 02.10.23


תופעת היובש גורמת לתחושה לא נעימה של גרד ולעיתים עלולה להיות כה מטרידה עד כדי פגיעה בתפקוד היומיומי ובאיכות השינה בלילה.
בעונות הסתיו והחורף, קור, רוח, ואוויר חם שיוצא מהמזגנים הם הגורמים העיקריים לתחושה זו.
כמו כן, מקלחות חמות, שטיפות ידיים מרובות ומגע עם חומרי ניקוי עלולים לפגוע במחסום העורי ולהחמיר מצב של יובש עד כדי התפרצות של פריחות, סדקים, דימומים ובמקרים חמורים אף להביא לזיהומים.

כיצד משפיע מזג האוויר בעונת החורף על עורם של תינוקות וילדים צעירים?
עורם של תינוקות הוא דק ועדין ולכן, באזורי גוף לא מכוסים, הם עלולים לפתח פריחה, כתוצאה מחשיפה לרוחות וטמפרטורות נמוכות.
ישנם תינוקות אצלם נראה אודם, אחרים עם יובש וכאלה שיסבלו מסדקים ופצעים חמורים יותר. תופעה מוכרת בקרב קטנטנים הינה מחלה כרונית דלקתית בעור, הנקראת אטופיק דרמטיטיס. 
מחלה זו גורמת להתפרצויות חוזרות של יובש ומלווה בפריחה וגרד עז באזורי גוף שונים, ביניהם פנים, גב וגפיים. המחלה מושפעת מאוד משינויים סביבתיים ושינויי מזג אוויר.
בעונת החורף, בעקבות קור ויובש קיצוני, נראה התפרצות של המחלה והחמרה הגורמת לגרד בלתי נשלט.
אומנם זוהי מחלה שלרוב חולפת בגילאים מאוחרים, אך ישנם גם בני נוער ואף מבוגרים הנאלצים להתמודד איתה.

מהן ההמלצות עבור תינוקות?
ההמלצה הגורפת של רופאי עור עבור כל מי שעורו נוטה לתחושה של יובש, ובפרט תינוקות וילדים קטנים, היא להקפיד על שימוש קבוע בתכשירי לחות המיועדים לעור אטופי או עור יבש.
רצוי להקפיד על מקלחות קצרות ושימוש במים פושרים עד חמימים, להשתמש בסבון ייעודי ובשמני אמבט וכן לסבן את הגוף בצורה עדינה.
מומלץ לצמצם ככל הניתן מגע ישיר של העור עם חומרים שעלולים להחמיר גירויים, כמו בדים סינתטיים, בגדים העשויים צמר, צמחים מסוגים שונים וכן להימנע מחימום יתר של הבית. 

מה לגבי בני נוער? האם העור שלהם עמיד יותר לעונת החורף?
בדומה לילדים הקטנים, כך גם בני נוער רבים יסבלו בעונה הקרה מיובש ופריחה.
נוסף לעובדה שציינו מעלה, שבני נוער לעיתים סובלים מאטופיק דרמטיטיס, עולה השכיחות ליובש וגרד גם הודות לצורך שלהם בשטיפות ידיים מרובות וכן שימוש בחומרים כמו אלכוג'ל, מגבונים, חומרי יצירה, ועוד.
לכן, בתקופה זו של השנה אנו ממליצים לעשות שימוש בכפפות ולשטוף ידיים רק כאשר יש צורך, להשתמש בסבונים עדינים ולמרוח קרם לחות באופן קבוע.
תפקוד תקין של העור משמעותו יצירת מחסום מפני כניסה של זיהומים ואלרגנים שונים הנמצאים בסביבתינו. בתנאים של יובש וקור, יכולת זו נפגעת וזיהומים ואלרגנים מהסביבה נכנסים ביתר קלות. 
בני נוער הסובלים מאקנה (פצעי בגרות) לעיתים מעידים על התלקחות המחלה ולהופעת נגעים מרובים בעונה זו של השנה. מחלות עור כרוניות נוספות כמו פסוריאזיס ודרמטיטיס סבוראית גם כן לעיתים גוברות בעונת החורף. 
מיד עם התעוררות של מחלות עור למיניהן, מומלץ להיבדק ולקבל בהקדם, טיפול מרופא עור.

האם צריך למרוח קרם הגנה גם בחורף?
גם בימים קרים, שהשמש מסתתרת, מומלץ להקפיד למרוח קרם הגנה! יש לבחור תכשירי הגנה המיועדים לילדים ובני נוער, עם הגנה רחבה לשמש מפני UVA וגם UVB(בעלת הגנה SPF 30 ומעלה).

מה לגבי כוויות קור?
אומנם, החורף בארץ ישראל נחשב קל, אך עדין כדאי לדעת כי בימים של טמפרטורות נמוכות באופן קיצוני עלולות להיווצר כוויות קור על גבי העור, בכפות הידיים, הרגליים ולעיתים גם באזור האף והאוזניים. 
הכוויות קור נראות ככתמים אדומים-סגולים או שלפוחיות. לעיתים גוון העור ישתנה ויהפוך לכחול או לבן. ילדים הסובלים מכוויות קור, יחושו כאבים חזקים, תחושת שריפה ונימול ועליהם להיבדק על ידי איש צוות רפואי בהקדם. 
על מנת להימנע ממצבים כאלה, בכל יציאה מהבית חשוב לשמור על חום הגוף: יש להקפיד על לבוש חם הכולל ביגוד טרמי השומר על טמפרטורה מאוזנת, רצוי לעשות שימוש בכפפות ולנעול נעליים עמידות למים. 
בזמן חופשה באזורים קרים ובאתרי סקי, יש לרכוש ציוד מתאים הכולל מסכות, כיסוי פנים, משקפיים וכפפות ייעודיות וכמובן לשמור על תנועה שתעזור לזרימת הדם.
 
האם ישיבה בקרבת תנורי חימום או מפזרי חום היא בעייתית?
ישנם בני נוער ומבוגרים שאוהבים להתחמם בעזרת כריות חימום, מפזרי חום, ותנורי חימום. חשוב לדעת כי חום התנור יכול לגרום לשינויים כרוניים בעור, המתבטאים בהופעת אודם ובהמשך פיגמנטציה שעלולה להיות בלתי הפיכה, ולכן חשוב להימנע ממגע ישיר או קרוב למפיצי חום שהוזכרו לעיל.ד"ר שירן רייס הוס, מומחית לרפואת עור ביחידת עור במרכז שניידר לרפואת ילדים
עבור לתוכן העמוד