חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

יבלות בילדים - כל הדרכים להסרתן

יבלות ויראליות הן תולדה של זיהום שאחראי לו נגיף ממשפחת הפפילומה. לעתים הן עלולות לגרום לכאב בהליכה ובדריכה, אך ברוב המקרים מדובר בעיקר בהפרעה אסתטית. אין הוכחות ליעילותן של תרופות סבתא והטיפול הטוב ביותר ביבלות הוא בידיו של רופא עור
פורסם: 23.02.16 | עודכן: 29.02.16

 

יבלות ויראליות הן זיהום בעור שנגרם מנגיף ששייך למשפחת נגיפי הפפילומה האנושיים. היבלות מופיעות אצל הרבה ילדים ובני נוער וכן אצל מבוגרים. יבלות ויראליות לא מסוכנות ועשויות לעבור גם ללא טיפול רפואי. אצל רוב האנשים יבלות ויראליות הן הפרעה אסתטית ומטרד חיצוני בלבד. בחלק מהמקרים, כאשר היבלות מופיעות בכף הרגל, הן עלולות לגרום לכאב בדריכה ובהליכה. גם יבלת שמופיעה מתחת לציפורני הידיים עלולה להכאיב. 

מה גורם להופעתן של היבלות הנגיפיות?
יבלות נגיפיות (ויראליות) הן תולדה של זיהום נגיפי של תאי העור השטחיים. הנגיף (הווירוס) הגורם נקרא HPV, ובשמו המלא Human papilloma virus. 

האם ישנה יותר מצורה אחת של יבלות נגיפיות?
ישנן צורות שונות של הופעת יבלת נגיפית על פי העור:

- יבלות הידיים מופיעות בעיקר סביב הציפורניים, באצבעות ובגב היד, בעיקר באזורים של חבלה. הנגעים הם עגולים, מורמים ומחוספסים למגע.

- יבלות הרגליים מופיעות בעיקר בכף הרגל, נוטות להופיע בקבוצות וליצור מבנה דמוי מוזאיקה. נגעים אלה בדרך כלל אינם מורמים מפני שטח העור בשל לחץ בזמן הליכה ועמידה. לעתים ניתן לראות נקודות שחורות, שהן כלי הדם המזינים את היבלת.

- יבלות שטוחות קטנות יותר מהיבלות בגפיים ומופיעות בדרך כלל במספרים גדולים (20 עד 100). נוטות להופיע בעיקר בעור הפנים.

- יבלות באזור איבר המין נפוצות בעיקר במבוגרים צעירים.

האם היבלת מדבקת?
יבלות נגיפיות מועברות מאדם לאדם. חולפים מספר חודשים ממועד ההדבקה עד שניתן לראות את הנגע החדש. הסיכון של הדבקות במחלה הוא קטן, למעט יבלות נגיפיות של איברי המין שהן מדבקות ביותר.

האם נדרש טיפול או שהיבלות נעלמות מעצמן?
בילדים, יבלות נגיפיות כמעט תמיד נעלמות גם ללא טיפול תוך מספר חודשים או שנים. יחד עם זאת, כיוון שיבלות נגיפיות עלולות להתפשט לאזורי גוף אחרים ולהדביק אנשים נוספים, מומלץ לטפל בנגעים. במבוגרים, המחלה נוטה פחות לחלוף ללא טיפול.

האם ניתן למנוע את הופעתן של היבלות?
קשה מאוד למנוע יבלות ויראליות, מכיוון שמדובר בזיהום מאוד שכיח שמופיע אצל הרבה מאוד אנשים. ההדבקה נעשית בגן, בבית הספר, בצבא או בכל מקום אחר שבו יש מגע בין אנשים.

מה הקשר בין יבלת ויראלית לסרטן העור?
קיימת עלייה בשכיחות סרטן העור באזורים שבהם יבלת נגיפית מתמידה במשך שנים. הדוגמה הנפוצה לכך היא יבלת נגיפית באיברי המין. לכן, במקרים אילו יש לטפל ולנהל מעקב קפדני.

איך מסירים יבלת נגיפית?
קיים מגוון של טיפולים אפשריים ביבלות נגיפיות:

• חומרים הממיסים את שכבת הקרן (Noxacorn, Verucid, Verrumal) – טיפול ביתי המבוצע על ידי המטופל עצמו או על ידי הוריו מדי יום. הטיפול אינו מלווה באי נוחות או בכאב, אבל דורש התמסרות מאחר שהוא ממושך.

• קריו-תראפיה (חנקן נוזלי) –  טיפול המבוצע על ידי רופא עור.  מלווה בתחושת צריבה, ולעתים בהופעת שלפוחיות. בדרך כלל יש צורך ביותר מטיפול אחד.

• מחט חשמלית – טיפול המביא להרס של היבלת בטיפול חד־פעמי. הטיפול גורם לכאב ויכול להיות מלווה בתגובה דלקתית מקומית.

• טיפול בלייזר – אמצעי טיפול חדש ביבלות נגיפיות. לעתים היבלות הנגיפיות קשות לריפוי, ויש צורך בטיפולים חוזרים ואפילו אז ההצלחה אינה מובטחת.

• Verrulyse methionine – תכשיר הניתן דרך הפה בבליעה במשך חודשיים עד ארבעה חודשים, ללא תופעות לוואי מוכרות. תכשיר זה אינו בסל התרופות אבל ניתן לקנות אותו בבתי מרקחת פרטיים.

האם יש תרופות סבתא לטיפול ביבלות?
אנשים רבים, וביניהם גם רופאים, מאמינים שניתן לטפל ביבלות נגיפיות בתרופות 'סבתא' שונות או בהיפנוזה. מאחר שיבלות נגיפיות חולפות מעצמן, בעיקר בילדים, קשה להעריך את יעילותם של טיפולים אילו. 

האם ניתן לטפל ביבלת לבד, או שצריך רופא עור?
אפשר לקנות מוצרים שונים לטיפול ביבלות ויראליות ללא מרשם רופא, אך המוצרים האלה בדרך כלל פחות יעילים ויותר יקרים מתכשירים הנמכרים במרשם רופא.

מה עושים כאשר היבלת חוזרת?
לעתים נראה הישנות של היבלות זמן קצר לאחר הטיפול ביבלת הקודמת. הסיבות לכך הן בעיקר הדבקה חוזרת או פיזור מהיבלת הישנה, עוד בטרם החלו בטיפול. הדרך למנוע פיזור כזה היא  טיפול מוקדם ביבלות הנגיפיות, עוד לפני שהספיקו לפזר נגיפים לעור הסמוך. כיום מתקיים מחקר נמרץ בנושא יבלות נגיפיות, העוסק בטיפול חדשני ואף בפיתוח חיסון כנגדן. 

פרופ' דני בן אמתי הוא מומחה ברפואת עור בילדים ומנהל יחידת העור במרכז שניידר

עבור לתוכן העמוד