חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

נקודות חן – מתי להשאיר ומתי להסיר

מצד אחד הן נאמנות לשם שלהן והן אכן נקודות חן. אולם מהצד האחר חלקן מסמנות סיכון מוגבר להתפתחות גידול סרטני בעתיד. כל מה שחשוב לדעת על נקודות חן בילדים במדריך מיוחד להורים
פורסם: 05.06.14 | עודכן: 17.06.15

הן יכולות להיות חינניות ותמימות, אולם חלקן מסמנות סיכון מוגבר להתפתחות מלנומה בעתיד. אילו הן נקודות החן, אשר בגיל 20 רובנו (80 אחוזים) מתקשטים בהן (לפחות כ־20 נקודות) ורק כאחוז וחצי מהילדים נולדים עמן. 

שלושה דברים שחשוב לדעת על נקודות חן: ככל שאדם חשוף יותר לשמש, כך הוא חשוף להיווצרות נקודות חן. הסיכוי לריבוי נקודות חן גדול במיוחד אצל אנשים וילדים עם גוון עור בהיר, עיניים כחולות ושיער בהיר. ככל שיש לאדם יותר נקודות חן, כך הסיכון שלו לפתח מלנומה בעתיד גדול יותר.

מהי מלנומה ומה הקשר שלה לנקודות חן?
ריבוי נקודות חן על פני העור הוא גורם הסיכון המשמעותי ביותר להופעת מלנומה בעתיד. מלנומה היא גידול ממאיר ומסוכן, השולח גרורות ואף עלול להביא למוות. בחלק מהמקרים המלנומה מתפתחת מנקודת חן, שעברה שינוי. ככל שהאבחנה נעשית מוקדם יותר, סיכויי הריפוי טובים יותר.

מהו הסיכוי לחלות במלנומה בגיל הילדות?
מלנומה נפוצה יותר בעשור הרביעי והחמישי לחיים. הסכנה שנקודת חן תתפתח לגידול סרטני (מלנומה) קיימת בילדים, אך באחוזים קטנים מאוד – פחות מחצי אחוז. לכן, כאשר יש לילדים נקודות חן, יש לאבחן אותן ולהיות במעקב אצל רופא עור. נוסף לכך, כדאי כבר בגיל הילדות לנקוט באמצעים הדרושים כדי למנוע חשיפה של הילדים לשמש, ובכך להקטין את הסיכון להתפתחות המחלה בעתיד.

אבחון  מוקדם של מלנומה מגדיל את סיכויי הריפוי. לכן, בעת שעולה החשד כי לילד יש נקודת חן שאינה תקינה, אין לפתור זאת באמירה "הוא ילד, לכן זה לא יכול להיות מלנומה".

איך מאבחנים נקודות חן שעלולות להיות בעייתיות?
האבחון נעשה אצל רופא עור או אצל כירורג פלסטי, אשר בודק ארבעה ממצאים שכל אחד מהם מסומן באות ג':

גודל: נקודת חן בקוטר של יותר מ־6 מילימטרים (כקוטר מחק של עיפרון).

גוון: נקודת החן בעלת גוון לא אחיד.

גבול: הגבול של נקודת החן אינו סדיר.

גיאומטריה: כאשר חוצים בקו דמיוני את נקודת החן לשניים, שני הצדדים אינם שווים אחד לשני. לדוגמה: צד אחד עגול והשני מפותל.

ממצאים נוספים שיש לשים אליהם:
• התקדמות והשתנות: ההיסטוריה של נקודת החן, כיצד היא נראתה בעבר והאם היא השתנתה במשך הזמן.

• נגע שונה וחריג בהשוואה לשאר הנקודות של הילד הנבדק (נגע הנקרא גם "הברווזון המכוער") – נקודת חן שאינה אופיינית לילד הנושא אותה. לדוגמה, נקודת חן חומה בין נקודות חן שחורות, או נקודת חן שחורה בין נקודות חן חומות.

לנקודות החן יש מהלך התפתחות, שבו הן משתנות מכתם כהה ושטוח לנגע המורם מעל פני העור בגוון קצת יותר בהיר. זהו תהליך טבעי, ואם הנקודה אינה חורגת מהעקרונות שפורטו (ארבעת הגימלים) היא אינה מצריכה טיפול.

איך מטפלים בנקודות חן בעייתיות?
כאשר הנגע אינו תקין, רופא העור ישקול להסיר את הנגע. עם זאת, לא כל נקודת חן הנראית לנו לא תקינה היא באמת בעייתית. במקרים רבים היא רק תדרוש מעקב. 

איך מסירים נקודת חן?
הטכניקה היחידה שבאמצעותה ניתן להוציא נקודות חן היא כריתת הנקודה ושליחתה לבדיקה פתולוגית, כדי לקבל אבחנה לגבי הנגע. מטרת הבדיקה הפתולוגית היא אישור האבחנה, כלומר שאין מדובר במלנומה, וקבלת אישור לכך שהנגע הוצא בשלמותו. כל טכניקה אחרת שבה מסירים נקודת חן – כמו שימוש בחומרים כימיים, שימוש במשחות או הסרה ללא משלוח הרקמה שנכרתה לבדיקה – לא תאפשר לדעת בוודאות שלא מדובר במלנומה ושהנגע הוצא בשלמותו.

האם נקודות חן בשפתיים מסוכנות?
נקודות חן בשפתיים אינן מסוכנות יותר מכל נקודת חן אחרת בגוף, אבל הן דורשות מעקב.

האם נקודת חן בעין, בחלק של צבע העין או בחלק הלבן שלה, דורשות מעקב?
נקודת חן בעין דורשת מעקב של רופא עיניים.

האם גוון נקודות החן עלול להיות מסוכן?
לא הגוון עצמו, אלא נקודת חן בגוון אחר מהצבע הרגיל של שאר הנקודות אצל אותו אדם.

האם נקודת חן מדממת עלולה להיות מסוכנת?
נקודת חן מדממת היא מסוג השינויים שדורשים מעקב והרופא עשוי לשקול להסיר אותה.

האם נקודת חן שצומחת בה שערה עלולה להיות מסוכנת? האם מותר להוציא שערה כזאת עם פינצטה?
אין בעיה. כאשר נקודת החן שעירה, ניתן לגזור את השערה או להוציא אותה. קיום שיער אינו מעיד על נקודת חן חשודה. 

מהי משמעות המעקב אחר נקודות חן?
חשוב לדעת שסקירת נקודות חן אשר סוכמה כתקינה אינה פוטרת מהמשך מעקב, כיוון שיש נקודות חן שעלולות להשתנות. יכול להיות מצב שבו נקודת חן שהייתה לא בעייתית תהפוך להיות בעייתית בעתיד. לפיכך חשוב לבצע מעקב תקופתי סדיר אחר נקודות חן המעוררות חשד.

האם ניתן למנוע הופעה של נקודות חן?
חשיפה לשמש בגיל הילדות מגבירה את שכיחות נקודות החן, ומעלה את הסיכון להתפתחות מלנומה בגיל מבוגר. לכן, המניעה צריכה להתחיל כבר בגיל הילדות:

ההגנה הטובה ביותר משמש היא לא לשהות בשמש בשעות החמות ביותר, בין 10:00 ל־16:00, ולצאת לשמש בשעות שבהן הקרינה אינה חזקה.

חשוב לדעת שבד חולצה הוא בעל מקדם הגנה הנע בין 3 ל־5 בלבד. לכן, כדי שהילד יהיה מוגן מהשמש, יש למרוח את גופו לפני שהוא מתלבש, על מנת שמתחת לבגדים תהיה הגנה על העור., לתכשיר ההגנה אין השפעה מיידית, והוא מתחיל לפעול רק כחצי שעה לאחר המריחה. לכן יש להימרח בבית לפני שיוצאים לשמש, ולא בעת שמגיעים לשפת הים.

קרינת השמש מגיעה אלינו גם כאשר החשיפה אינה ישירה. לכן, גם בעת שהות תחת סככה בשפת הים, יש חשיפה של העור לקרינת שמש המוחזרת ממשטח החול או מפני המים.

גם בגדי הים שבדיהם חוסמי קרינה, העשויים מבד דחוס ושמקדם ההגנה שלהם גבוה, אינם פוטרים את ההורים ממריחת קרם הגנה על חלקי הגוף של הילד שנותרו חשופים.


פרופ' דני בן אמיתי הוא מומחה לרפואת עור בילדים ומנהל יחידת העור במרכז שניידר

עבור לתוכן העמוד