חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

בהקת בילדים - כתמים לבנים בעור

בהקת נגרמת כתוצאה מחוסר פיגמנט והיא מתאפיינת בהופעה של כתמים לבנים על העור. מחצית מהחולים הם מתחת לגיל 10. אין מרפא נגד בהקת והטיפול העיקרי במחלה הוא בתכשירים קוסמטיים
פורסם: 02.06.14 | עודכן: 25.06.14
 

בהקת (Vitiligo) היא מחלת עור, המתבטאת בכתמים לבנים כתוצאה מחוסר פיגמנט. המחלה יכולה להופיע בכל אזור בגוף, בדרך כלל בצורה סימטרית. מרבית הסובלים מבהקת הם במצב בריאותי תקין.

 

האם בהקת היא מחלה נפוצה?
בהקת פוגעת בחצי אחוז עד אחוז אחד מהאוכלוסייה, וכחצי מהלוקים במחלה הם צעירים מתחת לגיל 20. שכיחות המחלה שווה בשני המינים.

מה קובע את צבע העור?
מלנין הוא הפיגמנט הקובע את צבע העור, השיער והשיניים. המלנין נוצר על ידי תאים הנקראים מלנוציטים. אם תאים אלה מתים, או מאבדים את כושרם לייצר מלנין, העור הופך לבהיר יותר או אף ללבן.

מהם הגורמים להופעת בהקת?
בהקת נגרמת עקב היעלמות המלנוציטים מסיבות שעדיין לא ברורות לנו, אולם קיימות תיאוריות שונות שמסבירות את היעלמותן:

  • קצות העצב מתפקדים באופן לקוי ומייצרים חומר רעיל למלנוציטים.
  • מערכת החיסון הורסת את המלנוציטים על ידי יצירת נוגדנים עצמיים.
  • המלנוציטים הורסים עצמם על ידי ייצור חומר רעיל בתהליך הבנייה של המלנין.
  • פגם תורשתי הופך את המלנוציטים לפגיעים יותר. אצל 20 אחוזים מהסובלים מהתופעה בן משפחה נוסף הסובל מבהקת.

כיצד מתפתחת בהקת?
מהלך המחלה וחומרת הפגיעה שונים בכל חולה, ולא ניתן לחזות מה תהיה מידת התפשטות המחלה. אצל בעלי עור בהיר קל להבחין בכתמים בעונת הקיץ, כאשר העור הבריא נשזף מסביב לנגע. המחלה מתחילה בדרך כלל באובדן מהיר של פיגמנט, הנמשך עד לשלב שבו התהליך נעצר מסיבה שאינה ידועה לנו. בדרך כלל הפיגמנט אינו חוזר מעצמו.

כיצד מטפלים בבהקת?
לעתים הטיפול הטוב ביותר הוא להימנע מטיפול. באנשים בהירי עור, מניעת שיזוף העור הבריא יכולה להביא לכך שהכתמים הבהירים יהיו כמעט בלתי מורגשים.

הכתמים הלבנים של בהקת הם חסרי הגנה טבעית מפני השמש, ולכן נפגעים בקלות בעקבות חשיפה לשמש. יש להשתמש במסנני קרינה בעלי מקדם הגנה SPF 15 לפחות, בכל אזורי הבהקת שחשופים לשמש. יש גם להימנע מחשיפה לשמש בשעות שבהן עוצמת הקרינה גבוהה.

שימוש בתכשירים קוסמטיים היא שיטה בטוחה ופשוטה לטיפול. קיים כיום מגוון רחב של תכשירים עמידים למים.

האם יש טיפול רפואי לבהקת?
אם הטיפולים הקוסמטיים לא משיגים תוצאות מספקות, ניתן להשתמש בטיפולים רפואיים אשר נועדו להשיג אחת משתי מטרות: להשיב את הפיגמנט התקין (
Repigmentation), להרוס את הפיגמנט הנותר (Depigmentation).

איך משיבים את הפיגמנט התקין?
השבת הפיגמנט התקין יכול להיעשות באמצעים הרפואים הבאים:

  • תכשירים נוגדי דלקת מקומיים (סטרואידים מקומיים או חוסמי קלצינאורין), או תכשירי ויטמין D מקומיים – תכשירים אלה יעילים באזור בהקת מצומצם. יש ליטול אותם תחת השגחה רפואית בשל תופעות לוואי מקומיות אפשריות.
  • טיפול NB-UVB – חשיפת העור לקרינת אור אולטראסגול, המתבצעת במכון פוטותרפיה שלוש פעמים בשבוע.
  • השתלת עור – בשיטה זו מועבר עור מאזורי גוף בעלי צבע תקין אל האזורים הלבנים. שיטת טיפולים זו אפשרית בחולים מסוימים בלבד, ובדרך כלל רק במבוגרים.

מה פירוש הרס הפיגמנט הנותר?
בחולים שאצלם הבהקת מפושטת ביותר, האמצעי היעיל ביותר הוא להרוס את הפיגמנט הנותר באזורים הבריאים, ולהפוך בכך את העור כולו ללבן. טיפול זה מבוצע על ידי חומרים כימיים בתהליך שנמשך כשנה עד השלמתו. הריסת הפיגמנט הינה קבועה.

איך מטפלים בבהקת בילדים?
בטיפול בילדים לא משתמשים בטיפולים אגרסיביים. בגילאים אלה הטיפולים המועדפים הם שימוש בתכשירים מסנני קרינה ובתכשירים קוסמטיים. ניתן גם להשתמש בתכשירים סטרואידים מקומיים או בחוסמי קלצינאורין או בתכשירי ויטמין. מעל גיל 5 שנים ניתן להשתמש גם ב-NB-UVB.

האם בהקת ניתנת לריפוי?
הגורם לבהקת עדיין אינו ברור, ועל אף שקיימים טיפולים למחלה, לא קיים טיפול מרפא. עם זאת, יתכן שבשנים הקרובות יפותחו טיפולים חדשים לבהקת, הנסמכים על מחקרים המתנהלים כיום.


ד"ר דני בן אמיתי הוא מומחה לרפואת עור בילדים ומנהל יחידת העור במרכז שניידר

עבור לתוכן העמוד