חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

10 עובדות שילדים והורים צריכים לדעת על מחלת אבעבועות הקוף

מה ידוע לנו על אבעבועות הקוף? כמה זמן עובר מהדבקה להתפרצות המחלה? האם זה נכון שילדים נדבקים יותר ממבוגרים? מה התסמינים של המחלה ואיך מאבחנים אותה? האם אבעבועות הקוף מסוכנת? כל התשובות לכל השאלות
פורסם: 25.05.22 | עודכן: 25.05.22

 

 1. מה ידוע לנו על אבעבועות הקוף?
  מדובר במחלה שעוברת מחיות לאדם (נקרא גם מחלה זואונוטית) וגם יכולה לעבור מאדם לאדם.
  למרות שמו של הווירוס, הוא מופיע לא רק בקרב קופים, אלא גם בקרבם של מכרסמים וחיות בית רבות.
  כפי שנראה בהתפרצות האחרונה, העברה מאדם לאדם אפשרית בהחלט והיא מתבצעת דרך מגע ישיר, שימוש באותם בגדים או מצעים או באמצעות טיפות נשימתיות (רוק).

 2. האם יש קשר בין אבעבועות הקוף לאבעבועות שחורות?
  אבעבועות הקוף (Monkeypox) שייכת למשפחת וירוסים בשם Poxvirus. למשפחה זו שייך גם וירוס האבעבועות השחורות (Smallpox) שנכחד מן העולם לפני מעל ל-30 שנים. 

 3. כמה זמן עובר מהדבקה להתפרצות המחלה?
  תקופת הדגירה של אבעבועות הקוף היא בטווח של בין 5 ימים ל- 21 ימים, בדרך כלל התפרצות המחלה תהיה בין 6 – 13 ימים מזמן החשיפה לווירוס. 

 4. האם זה נכון שילדים נדבקים יותר ממבוגרים?
  לצערנו נראה כי ילדים נדבקים יותר ממבוגרים בווירוס הזה. יתכן שזה קשור לעובדה שחלק מהמבוגרים חוסנו בילדותם כנגד אבעבועות שחורות, חיסון המגן בצורה מסוימת מפני וירוס אבעבועות הקוף.

 5. מה התסמינים של המחלה?
  התסמינים של אבעבועות הקוף הם חום, כאבי שרירים, כאבי ראש, תשישות והגדלת בלוטות לימפה עוד בטרם הופעת פריחה. פריחה תופיע בין יום לשלושה ימים מהופעת התסמינים, פריחה אופיינית מתחילה כפריחה מורמת, המתחילה באזור הפנים, אשר בהמשך תהפוך לשלפוחית עם גלדים.

 6. כמה זמן נמשכת המחלה?
  המחלה פעילה בין שבועיים לחודש והיא תחלוף ברוב המקרים ללא טיפול ספציפי. במחלה זו, כמו מחלות וירליות רבות, עשוי להיגרם זיהום חיידקי משני כמו זיהום עורי, דלקת ריאות או דלקת מוחון (אנצפליטיס) בסיכוי נמוך.

 7. איך הרופאים יאבחנו וירוס אבעבועות הקוף?
  קודם כל יש לחשוד שמדובר בווירוס זה, בעיקר במקרים של חשיפה לאדם שהיה חולה או אם ישנם ממצאים בבדיקה הגופנית שמתאימים לזיהום כמו פריחה אופיינית. אבחון סופי מיקרוביולוגי מתבצע באמצעות בדיקת PCR.

 8. מה קורה בהתפרצות העולמית הנוכחית?
  בהתפרצות הנוכחית זוהו כבר עשרות מקרים של אנשים עם אבעבועות הקוף, במדינות רבות בעולם.

 9. האם אבעבועות הקוף מסוכנת?
  בניגוד לאבעבועות שחורות שהייתה מחלה קשה מאוד ואף קטלנית, אבעבועות הקוף נחשבת למחלה קלה יותר מבחינת מהלך המחלה ובעלת שיעור תמותה נמוך ביותר. בנוסף חשוב לזכור כי המידע הקיים על חומרת המחלות הללו נלקח מהתפרצויות שקרו לפני כחמישה עשורים, באזורים שונים בעולם. כיום במדינות מערביות ניתן טיפול רפואי מתקדם ביותר גם למחלות אלו.

 10. האם יש חיסון ייעודי לאבעבועות הקוף?
  קיימים היום חיסונים כנגד אבעבועות שחורות, המגנים גם כנגד אבעבועות הקוף. כיום לא מדובר בחיסון שניתן בשיגרה בעולם המערבי ולא נראה כרגע שיכנס לשגרת החיסונים של כלל האוכלוסיה. 

עבור לתוכן העמוד