חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

למה כולם מדברים על פוליו ומה כדאי להורים לדעת

מה היא מחלת הפוליו ולמה היא גורמת בילדים? איך נדבקים בפוליו? מהם החיסונים כנגד מחלת הפוליו ומתי מתחסנים ילדי מדינת ישראל? מהם השינויים במסגרת חיסוני השיגרה במדינת ישראל כעת? אילו ילדים נחשבים מחוסנים לפוליו? כל התשובות לכל השאלות
פורסם: 24.05.22 | עודכן: 25.05.22

 

מה היא מחלת הפוליו ולמה היא גורמת בילדים?
מחלת הפוליו נגרמת על ידי וירוס הפוליו. הדבקה בווירוס בילדים היא ללא סימפוטמים בכ- 70 אחוזים מהמקרים, ובשאר המקרים ההדבקה יכולה להיות מלווה בחום, כאבי גרון ודלקת קרום המוח ויראלית קלה. עם זאת, בקרב פחות מאחוז אחד מהנדבקים, יתפתח בהמשך שיתוק רפה אסימטרי באחת הגפיים, שיתוק אשר ישאיר נזקים קבועים ברוב המקרים.

אחרי הדבקה של אנשים בריאים, הווירוס נשאר בגרון עד שבועיים ומופרש בצואה עד שלושה – שישה שבועות ולכן האדם נחשב מדבק למשך זמן זה.

איך נדבקים בפוליו?
ניתן להידבק ולחלות בפוליו בשתי דרכים:

  1. הדבקה של אדם שאינו מחוסן כראוי בווירוס "הפראי" או "הטבעי", הכוונה להדבקה בווירוס הרגיל שבטבע. מקרים כאלו קורים בעולם כיום רק בשתי מדינות - אפגניסטן ופקיסטן.
  2. הדבקה בווירוס החי מוחלש, שמקורו בחיסון החי מוחלש. הדבקה יכולה לקרות באדם שחוסן בחיסון זה, אבל גם בקרובי משפחתו או באנשים ללא קירבה למקבל החיסון, בעקבות מעבר של הווירוס מהחיסון מאדם לאדם. כלומר מצב בו ילד לא מחוסן נדבק בפוליו חי מוחלש שבו חוסן ככל הנראה מישהו אחר.


מהם החיסונים כנגד מחלת הפוליו ומתי מתחסנים ילדי מדינת ישראל?
ישנם שני חיסונים כנגד מחלת הפוליו והם החיסון המומת והחיסון החי מוחלש.
החיסון המומת – מכיל את שלושת סוגי וירוס הפוליו המומתים. החיסון ניתן בזריקה לשריר לרוב בקומבינציה עם חיסוני ילדות נוספים על פי לוח הזמנים הבא:
בתוך המחומשת – גיל חודשיים, 4 חודשים, חצי שנה ושנה.
בתוך תרכיב מרובע – כיתה ב'.
בתוך תרכיב משולש – כיתה ח'.

החיסון החי מוחלש – ניתן לילדי מדינת ישראל מחדש החל משנת 2014 בגיל חצי שנה ובגיל שנה וחצי. עד ההתפרצות הנוכחית, היה אפשר לחסן בחיסון זה רק עד גיל שנתיים.

 

מהם השינויים במסגרת חיסוני השיגרה במדינת ישראל כעת?
בימים אלו הוקדם החיסון בקרב ילדי מדינת ישראל ונערכו מספר שינויים במועדי טיפת החלב שגרתית:

  1. טיפת חלב שגרתית – הקדמת פגישת גיל חודשיים לגיל 6 שבועות והקדמת פגישת גיל 4 חודשים לגיל 10 שבועות. זאת על מנת שילדי מדינת ישראל יהיו מחוסנים בשני חיסוני פוליו מומתים כבר בגיל 10 שבועות ולא בגיל 4 חודשים.
  2. הקדמת המנה הראשונה של החיסון החי מוחלש לגיל 10 שבועות.
  3. השלמת שתי מנות חיסון חי מוחלש לכל הילדים עד גיל 18 במדינת ישראל שלא חוסנו בשתי מנות.

אילו ילדים נחשבים מחוסנים לפוליו? או במילים אחרות מי לא יחלה בפוליו לעולם?
ילד שחוסן כראוי בשנת חייו הראשונה בחיסון המומת (מחומשת) לעולם לא יחלה בפוליו. יש מומחים שמאמינים אפילו שכבר אחרי 2 מנות חיסון, הילד מוגן בצורה מצוינת.
מטרת החיסון החי מוחלש שנותנים לילדי מדינת ישראל החל מגיל חצי שנה היא למנוע מהילד להיות נשא של הווירוס ולעצור שרשרת הדבקה.

 

אילו הורים לא צריכים לדאוג כלל עכשיו?
כל ההורים אשר הילדים שלהם חוסנו כראוי בחיסוני השיגרה והספיקו לקבל לפחות שתי מנות חיסון מומת לפוליו, אינם צריכים לדאוג. גם אם הילד חוסן בנוסף בחיסון החי מוחלש וגם אם לא, הוא מוגן מפני מחלה.

 

אילו הורים צריכים לדאוג ולפעול במהרה?
הורים שלא נתנו לילד שלהם את החיסון המומת לפוליו או במילים אחרות שילדיהם לא מחוסן כלל.
מצב כזה מעמיד את הילד בסיכון ובפני אפשרות של הדבקה בווירוס ומחלה בעלת נזקים בלתי הפיכים. למרות שמדובר במחלה נדירה, כבר דווח על מקרה ראשון במדינת ישראל.

 

מה צריך לעשות עכשיו?

המינימום הוא שעל כל הורה לוודא שילדיו מחוסנים בחיסון המומת. המידע מופיע בפנקסי החיסונים של הילד וניתן גם לוודא זאת דרך מוקד קול הבריאות של משרד הבריאות במספר *5400.
חשוב לציין כי המלצת משרד הבריאות היא להשלים את החיסון החי מוחלש בקרב אוכלוסיית הילדים שלא קיבלה את שתי המנות של החיסון החי מוחלש.

 

עבור לתוכן העמוד