חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים

מרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל - עמוד הבית

JCI - תו תקן של איכות ובטיחות
חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

שפעת בילדים ובתינוקות: חשוב להתחסן

מחלת השפעת שכיחה יותר בילדים בהשוואה למבוגרים ומדי שנה נדבקים במחלה 20 עד 30 אחוזים מהילדים. מדובר במחלה לא קלה שבחלק מהמקרים עלולה להסתבך. רופאי הילדים ממליצים: להתחסן נגד המחלה כל שנה מחדש – החל מגיל חצי שנה
פורסם: 09.11.14 | עודכן: 13.10.15

שפעת היא מחלה שנגרמת מנגיף אינפלואנזה (Influenza Virus). מכאן גם מקור שמה של השפעת – מהפועל להשפיע influence) ). השפעת איננה מחלה קלה, ועל פי נתונים של ארגון הבריאות העולמי מדי שנה חולים במחלה כחמישה מיליון איש ובין רבע מיליון לחצי מיליון איש מתים מהשפעת ומסיבוכיה.בישראל מדווחים על תמותה של 500 עד 1,000 איש משפעת.

האם שפעת היא מחלה מידבקת?
שפעת היא מחלה מידבקת, והיא יכולה לעבור בקלות רבה בעיקר בין ילדים, אך גם בין מבוגרים. נגיפי השפעת נישאים בקלות באוויר בטיפות רסס זעירות וכל עיטוש, שיעול ומגע ידיים ועלולים להעביר את הנגיפים מאדם לאדם.


מהם המאפיינים של השפעת?

השפעת מתאפיינת  בחום גבוה, בכאבי שרירים, בכאבי ראש, בשיעול, בנזלת, בחולשה ובהרגשה כללית רעה. חלק מהתסמינים יכולים לאפיין הצטננות רגילה, אולם כאשר מדובר בשפעת התסמינים קשים יותר.

האם השפעת נפוצה יותר בילדים?
מחלת השפעת שכיחה יותר בילדים מאשר במבוגרים: על פי נתונים של משרד הבריאות
, כל שנה חולים במחלה 20 עד 30 אחוזים מהילדים, לעומת כחמישה עד עשרה אחוזים מהמבוגרים.

לעתים קרובות, עלייה בתחלואה של דרכי הנשימה בילדים בחורף והיעדרויותיהם מבית הספר וממעונות היום, הם המבשר הראשון של הופעת השפעת. ילדים אלה מעבירים לאחר מכן את המחלה למבוגרים. כלומר, יש להם תפקיד מרכזי בהתפרצות המחלה ובהתפשטותה באוכלוסייה הכללית.


ילדים חולים יותר בשפעת מפני שילדי הפעוטון והגן מצויים בקירבה פיזית לילדים אחרים, מעבירים את המחלה באמצעות מגע של הפרשות דרכי הנשימה. בנוסף לכך, לילדים בדרך כלל חסרים נוגדנים שנוצרו בחשיפה קודמת לשפעת.

מתי השפעת בדרך כלל מופיעה?
התחלואה בשפעת מאופיינת בהתפרצויות עונתיות: כמעט מדי חורף מופיעה התפרצות עונתית של תחלואה בשפעת, כשבתוך תקופה קצרה, של חודש־חודשיים, שיעור ניכר מהאוכלוסייה חולה במחלה. לשפעת עלולים להיות גם סיבוכים שונים, כמו  דלקת ריאות, אשר במקרים קיצוניים עלולים להביא אף לתמותה.

מהם תסמיני השפעת בילדים?
תסמיני השפעת בילדים הם בעיקר חום גבוה והפסקות נשימה. בתינוקות ובפעוטות קטנים, התסמינים הם בעיקר של מחלות בדרכי הנשימה, היצרות בדרכי הנשימה העליונות, הגורמת לשיעולים קשים. ייתכנו גם תסמינים של מערכת העיכול כמו הקאות, כאבי בטן ושלשול או של מערכת העצבים המרכזית, כמו פרכוסי חום
. דלקת חריפה של האוזן התיכונה היא סיבוך אופייני של שפעת בילדים, ומופיעה אצל כ־30 אחוזים מהילדים החולים בשפעת.

מהי הדרך הטובה ביותר להימנע משפעת?
הדרך הטובה והבטוחה ביותר להימנע משפעת לקבל חיסון נגד שפעת.

מאיזה גיל צריך לחסן תינוקות וילדים נגד שפעת?
משרד הבריאות וארגון רופאי הילדים בישראל ממליצים לחסן כל ילד מעל גיל חצי שנה.

מתי מומלץ להתחסן?
מומלץ להתחסן נגד השפעת כבר בתחילת הסתיו, החל מחודש אוקטובר.

למה חשוב להתחסן כל שנה מחדש?
בשונה ממחלות נגיפיות אחרות, שבהן אנו חולים לכל היותר פעם אחת בחיים, נגיף השפעת יכול לשנות את תכונותיו הגנטיות מדי שנה ולחמוק מהנוגדנים שמערכת החיסון שלנו כבר השכילה לייצר נגדו בשנה הקודמת.
לכן, ההמלצה היא להתחסן נגד שפעת כל שנה מחדש.

למחלת השפעת זנים רבים, וכאמור הנגיף משתנה משנה לשנה. בשל כך, מדי שנה מתאימים את ההרכב של החיסון, כדי לתת מענה לזנים הצפויים לחורף הקרוב. החיסונים מכילים שלושה זני נגיפים (ובהם שני תת־זנים מהסוג
A ו-B) הנקבעים מדי שנה על פי נתונים שנאספים במהלך השנה מתחנות ניטור ברחבי העולם. על פי ניסיון מצטבר, יותר מזן אחד עשוי להיות דומיננטי בו בזמן בעונת החורף, ולכן הוחלט שהחיסון יכלול שלושה זנים. החיסון החי המוחלש הניתן בתרסיס לאף מכיל השנה ארבעה זנים.


מה ההבדל בין חיסון בתרסיס לבין חיסון בזריקה?

קיימים שני סוגי חיסון נגד שפעת: האחד ניתן בזריקה והוא מכיל נגיף מומת. חיסון זה מומלץ ומאושר לכל תינוק מגיל חצי שנה, והוא ניתן לילדים קטנים באמצעות זריקה לירך. לילדים גדולים יותר הוא ניתן בזריקה לשריר.

בנוסף לחיסון בזריקה, קיים גם חיסון שניתן בתרסיס לאף. חיסון זה מכיל נגיף חי מוחלש והוא מומלץ ומאושר לשימוש החל מגיל שנתיים. בבדיקה שביצעו רופאים במרכז שניידר, נמצא כי חיסון זה יעיל יותר בילדים מאשר החיסון הניתן בזריקה.
 לקוחות של כללית מושלם יכולים לרכוש את התרסיס בעשרה שקלים בלבד. עקב קשיים טכניים, צפוי השנה עיכוב באספקת חיסון זה.

האם יש לחיסון תופעות לוואי?
ייתכנו תופעות לוואי לחיסון, אך הן שוליות ונמשכות  לכל היותר יומיים. הן עשויות לכלול: חולשה קלה, כאבים באזור ההזרקה וכאב ראש.


האם חיסון נגד שפעת עלול לגרום ל"שפעת קלה"?
החיסון נגד שפעת מכיל נגיף שפעת מומת, ונגיף מומת לעולם לא יכול לחולל מחלה. עם זאת, לא מעט אנשים מספרים כי על אף שהתחסנו נגד שפעת, חלו במחלה. ייתכן שהם נדבקו במחלה לפנישקיבלו את חיסון ובזמן קבלת הזריקה הנגיף כבר דגר בגופם. בנוסף לכך, כיוון שלשפעת תסמינים דומים להצטננות רגילה, ייתכן שהם מייחסים שפעת למחלה אחרת.

 

פרופ' שי אשכנזי הוא מומחה למחלות זיהומיות ומנהל מחלקת ילדים א' במרכז שניידר לרפואת ילדים

עבור לתוכן העמוד