חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

RSV - הנגיף שכמעט כל ילד נדבק ממנו

RSV הוא הגורם מספר אחת לדלקות ריאה בתינוקות ופעוטות. הוא מכונה "נגיף הפגים", אולם רוב מוחלט מהילדים יידבק בנגיף במהלך השנתיים הראשונות לחייו, ובדרך כלל מדובר במחלה קלה שחולפת כעבור כמה ימים. תינוקות שנולדו פגים ותינוקות עם מחלות לב וריאה רגישים הרבה יותר לנגיף – ומומלץ לחסן אותם
פורסם: 09.07.14 | עודכן: 31.07.14


RSV
הוא נגיף נפוץ ובתקופת החורף הוא הגורם מספר 1 לדלקות ריאה ולמחלות בדרכי הנשימה בתינוקות, פעוטות וילדים עד גיל שנתיים. על פי נתונים שפרסם משרד הבריאות בישראל, מדי שנה נדבקים בנגיף כ־22 אלף תינוקות.

האם הנגיף מידבק?
הנגיף
RSV  מידבק ומתפשט בקלות ובמהירות, כאשר נשאים מתעטשים או משתעלים ומפיצים את הנגיף באמצעות רסיסי רוק. RSV גם יכול לשרוד על משטחים וחפצים שונים - כמו ידיות של דלתות, ידיות של ברזים, רהיטים ובגדים - ולכן קל מאוד להידבק בנגיף, כאשר נוגעים באותם משטחים וחפצים.

הנגיף מתפשט במהירות רבה בבתי ספר, גני ילדים ופעוטונים. תינוקות עשויים להידבק מאחיהם הגדולים יותר. כמעט כל הילדים יידבקו בנגיף
לפחות פעם אחת עד שיגיעו לגיל שנתיים.

איך אפשר למנוע הידבקות מהנגיף?
כיוון שהנגיף מתפשט בקלות במגע ידני, חשוב מאוד להקפיד לרחוץ ידיים לאחר שבאים במגע עם ילד או מבוגר שסובל מהצטננות. אם אחד הילדים הגדולים בבית חולה באחת ממחלות החורף הנגיפיות, חשוב לשמור על מרחק בינו לבין הילדים היותר צעירים בבית במיוחד אם מדובר בתינוקות רכים.

הנגיף פעיל במיוחד בחודשים נובמבר עד מרץ ובתקופה זו הסכנה להידבקות גדולה יותר בהשוואה לחודשים אחרים.

איך מטפלים בתינוק או ילד שנדבק בנגיף?
ברוב המקרים, ילדים שנדבקו בנגיף לא זקוקים לטיפול מיוחד, כיוון שתסמיני המחלה הם קלים וחולפים מעצמם. אין טיפול תרופתי נגד הנגיף (אנטיביוטיקה יעילה רק נגד חיידקים ואינה תוקפת נגיפים), אולם ניתן בחלק מהמקרים לתת תרופות, אשר יעזרו לפתוח את דרכי הנשימה.

 לעומת זאת, תינוקות רכים שנדבקו בנגיף עשויים להזדקק לאשפוז לצורך מתן נוזלים והשגחה ולטיפול בבעיות נשימה.

בטיפול בבית, חשוב לדאוג למנוחה ולהציע לילד החולה שתייה רבה ככל האפשר. לתינוקות – שעשויים לסרב לשתות כיוון שאינם חשים צימאון -  חשוב לתת לשתות לעיתים קרובות יותר מהרגיל.

מתי ובאילו מקרים חשוב לפנות לטיפול רפואי?
חשוב לפנות לרופא/ה כאשר מזהים אחד מהתסמינים הבאים:

 • חום גבוה
 • נזלת סמיכה
 • שיעול שמלווה בליחה צהובה, ירוקה או אפורה
 • סימנים של התייבשות
 • קשיי נשימה

בתינוקות – בנוסף מהתסמינים הללו – יש לפנות לרופא/ה אם התינוק רגזן במיוחד או פעיל הרבה פחות מהרגיל או מסרב לינוק חלב אם או לשתות חלב בבקבוק. יש לפנות לעזרה דחופה, אם התינוק סובל מקשיי נשימה או אם הופיעו סימני כיחלון בשפתיו או בציפורניים.

מדוע
RSV מכונה "נגיף הפגים"?
הנגיף עלול לפגוע בכל ילד עד גיל שלוש ויותר מ־95 אחוזים מהילדים עד גיל שנתיים יידבקו ב־RSV, אך פגים נמצאים בסיכון גבוה יותר לפגיעה משמעותית מהנגיף, כיוון שכושר ההתמודדות שלהם עם הנגיף חלש משמעותית בהשוואה לילדים שנולדו במועד, וזאת כשתי סיבות עיקריות:

 • חוסר בשלות ואיחור בהתפתחות הריאות: ריאות של פגים לא מגיעות לבשלות התפתחותית בזמן הלידה, והן אינן מושלמות באופן מלא עד שבוע 36 להריון.
 • מחסור בנוגדנים: העובר מקבל את הנוגדנים מאמו דרך חבל הטבור רק בשליש השלישי להריון לאחר השבוע ה-28 להריון. בנוסף לכך, רמת הנוגדנים בשבועות 32 עד 35 נמוכה ב־50 אחוזים מאילו של תינוק שנולד במועד. רק בשבוע 37 להריון רמת הנוגדנים נמצאת מעל הנורמה הרצויה.

על פי נתונים שפורסמו בכתב העת "הרפואה" במרץ 2010, פגים נמצאים בסיכון של עד פי 2 לתחלואה קשה שתצריך אשפוז ואף טיפול נמרץ.

האם יש טיפול מונע נגד הנגיף?
פאליוויזומב
(Palivizumab) הוא שמו של החיסון נגד RSV, והוא מוכר גם בשם המסחרי – אבוסינאגיס (Abbosynagis).
החיסון ניתן פעם ב־30 יום במשך חמישה חודשים – מנובמבר ועד חודש מרץ והוא מומלץ לקבוצות בסיכון:

 1. ילדים שנולדו פגים, לוקים במחלת ריאות כרונית וזקוקים לטיפול בחמצן – יקבלו את החיסון עד גיל שנתיים.
 2. ילדים שנולדו פגים, סובלים מברונכיט דיספלזיה (BPD- Broncho Pulmonary Dysplasia) שאובחנה בצילום חזה ושנזקקו לטיפול בחמצן, משתנים, קורטיקוסטרואידים או מרחיבי סימפונות – יקבלו את החיסון עד גיל שנה.
 3. ילדים שנולדו לפני שמלאו 33 שבועות להריון – יקבלו את החיסון עד גיל שנה.
 4. ילדים הסובלים ממחלת לב מולדת יקבלו את החיסון נגד RSV  עד גיל שנה, בהתקיים אחד מהקריטריונים הבאים:
  - מקבלים טיפול תרופתי לאי ספיקת לב.
  - סובלים מיתר לחץ דם ריאתי בינוני עד חמור.
  - ילדים עם מחלת לב ציאנוטית.
 5. ילדים שנולדו במשקל נמוך מ־1 ק"ג, יקבלו את החיסון עד גיל שנה.
 6. ילדים שסובלים ממחלת ריאות כרונית קשה, יקבלו את החיסון  עד גיל שנה.

החיסון מצוי בסל התרופות הממלכתי והוא ניתן במרשם על פי קריטריונים שנקבעו על ידי משרד הבריאות.

האם ניתן לקבל את החיסון במרכז שניידר?
כן, ניתן לקבל את החיסון במסגרת המחלקה לאשפוז יום.
לזימון תור ולקבלת פרטים נוספים נא להתקשר לטלפון: 03-9253210, בימים ראשון עד חמישי, מ־8:00 עד 15:00.

האם מומלץ לחסן גם ילדים שאינם נמנים עם קבוצות הסיכון?
על אף שרוב מוחלט מהילדים יידבק בנגיף במהלך השנתיים הראשונות לחייו, אין סיבה לחסן כנגדו כיוון שברוב המקרים התסמינים יהיו קלים, לא יצריכו אשפוז והמחלה תחלוף כעבור כמה ימים בדומה למחלות חורף אחרות.


פרופ' לאה סירוטה היא מנהלת מחלקת פגים במרכז שניידר

עבור לתוכן העמוד