חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

בדיקת אולטראסאונד מפרק ירך לילודים

חוסר ההתאמה המבנית בין ראש עצם הירך לעצם האגן מופיע בשכיחות של 4-1 לאלף ילודים, והוא יכול להופיע בצד אחד או בשני פרקי הירכיים. ככל שגילוי ההפרעה והטיפול בה יהיה מוקדם יותר, ניתן יהיה למנוע סיבוכים עתידיים. השירות ניתן ביחידת האולטראסאונד במכון הדימות
פורסם: 18.05.21 | עודכן: 03.06.21

כל ילוד מופנה לבדיקת אולטראסאונד של פרקי הירכיים, במהלך השבועות הראשונים לחייו. בבדיקה ניתן לאבחן בעיה מולדת במפרק הירך: DDH-Developmental Dysplasia of the Hip, מצב בו קיימת חוסר התאמה מבנית בין ראש עצם הירך לבין עצם האגן. חוסר התאמה זה, עלול לגרום לנקע או פריקה של ראש פרק עצם הירך. ככל שגילוי ההפרעה והטיפול בה יהיה מוקדם יותר, ניתן יהיה למנוע סיבוכים עתידיים כגון: צליעה, קיצור אורך הרגל, כאבים, הגבלה בתנועה ושינויים ניווניים מוקדמים.
 
חוסר ההתאמה המבנית בין ראש עצם הירך לעצם האגן מופיע בשכיחות של 4-1 לאלף ילודים, והוא יכול להופיע בצד אחד או בשני פרקי הירכיים. הבעיה שכיחה יותר בקרב בנות, שכיחה יותר בקרב ילוד ראשון, ובמצבים בהם יש סיפורים משפחתיים דומים. כמו כן, היא שכיחה בילודים עם מיעוט מי שפיר, במצב של ריבוי עוברים או במצג עכוז. כל ילוד עובר בדיקת רופא בשחרור ממחלקת הילודים, על מנת לאתר סימנים המרמזים על ההפרעה, אך לא כל המקרים מאותרים בבדיקה גופנית. בדיקת האולטראסאונד הינה בדיקה שגרתית, פשוטה, מהירה ולא מכאיבה ואינה כרוכה בקרינה מייננת. הבדיקה מאפשרת להדגים את מפרק הירך במדויק. ברוב המקרים הבדיקה תהיה תקינה. במידה והבדיקה אינה תקינה, התינוק יופנה למרפאה אורתופדית להמשך בירור, טיפול ומעקב.
 
חשוב לדעת: הבדיקה מתבצעת בין גיל 6 שבועות ל 8 שבועות. ככל שהאבחון יתבצע מוקדם יותר, הטיפול יהיה פשוט וקל ומטרתו היא לפתח את עצם האגן, על מנת שתוכל להכיל את ראש פרק הירך בצורה אנטומית.
ניתן לבצע הבדיקה ביחידת האולטראסאונד במכון הדימות במרכז שניידר לרפואת ילדים, באמצעות קביעת תור והצטיידות בטופס 17 (קוד L6857) השירות ניתן ללקוחות כללית בלבד.
 
במידה והבדיקה אינה תקינה, יופנו ההורים לקביעת תור במרפאה האורתופדית במרכז שניידר.
שימו לב: מומלץ להלביש את התינוק בבגדים נוחים להסרה.

 

התורים מתבצעים בימי שלישי החל משעה 14:30
לקביעת תור ניתן ליצור קשר באמצעות טלפון: 03-9253031 

או בדוא"ל:

כאן יש תמונה


 

עבור לתוכן העמוד