חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

מיפוי ריאות בילדים: ונטילציה ופרפוזיה

מיפוי ריאות ונטילציה מדגים את כניסת האוויר לאזורים שונים בריאות. מיפוי ריאות פרפוזיה בודק את זרימת הדם לאזורים שונים בריאות. כל אחת מהבדיקות נמשכת כ־20 דקות

פורסם: 12.06.14 | עודכן: 10.07.14

מיפוי ריאות הוא בדיקת דימות הכוללת שני סוגים: מיפוי ריאות ונטילציה ומיפוי ריאות פרפוזיה. לעתים, על פי שיקול דעתו של הרופא, הבדיקה הראשונה מקדימה את הבדיקה השנייה.

מה מטרתה של מיפוי ריאות פרפוזיה?
זרימת הדם בריאות יכולה להשתנות כתוצאה מסיבות שונות ובהן: מומי לב וריאות, קרישי דם, ניתוחים בבית החזה, צנתורים ושימוש בבלון להרחבת עורקי ריאה צרים. בדיקת מיפוי ריאות פרפוזיה נועדה לבדוק את זרימת הדם לאזורים שונים בריאות. 

מהו מיפוי ריאות ונטילציה?
מיפוי ריאות ונטילציה מדגים את כניסת האוויר לאזורים שונים בריאות (אוורור). בבדיקה זו הנבדק שואף במשך מספר דקות חומר הקרוי Tc-99m DTPA בצורת תרסיס הניתן באינהלציה. 

מה ההבדל בין בדיקת הדמיה אחרות לבין מיפוי ריאות?
צילומי רנטגן רגילים, CT, אולטרסאונד או MRI בודקות את מבנה האיברים ומלמדות על קיום מחלה ואם חל שינוי במבנה האיבר בעוד שבמיפוי ריאות מתקבל מידע תפקודי. המידע המתקבל ממיפויים ברפואה גרעינית והמידע האנטומי המתקבל מבדיקות ההדמיה האחרות משלימים זה את זה.

מהם עקרונות הפעולה של הבדיקה?
חומרים המסומנים באמצעות איזוטופים רדיואקטיביים מתרכזים באופן סלקטיבי באיברים, מערכות או רקמות בגוף. ניתן לזהות את מיקומם של חומרים אילו בגוף באמצעות מצלמה גרעינית הנקראת Gamma camera. מצלמה זו קולטת את הקרינה המזערית הנפלטת מהגוף ומתרגמת אותה באמצעים אלקטרוניים מתוחכמים לתמונה על מסך מחשב. האופן שבו חומרים אלו נקלטים בגוף מלמד על תפקודו הפיזיולוגי והביוכימי של האיבר, המערכת או הרקמה. מידע זה מאפשר לאבחן מחלות בשלבים מוקדמים מאוד.

איך מזריקים את החומר?
החומר ניתן בזריקה ישירה לווריד (בדומה לכל בדיקת דם פשוטה) או דרך עירוי שהוכן מראש. כשמתקינים את העירוי חשים דקירה קלה ביד, בדומה לדקירה שחשים בבדיקת דם רגילה.

האם יש לזריקה תופעות לוואי?
תופעות לוואי בעקבות הזרקת החומר נדירות מאד ובדרך כלל קלות (גרד, פריחה). עם זאת, לפני הבדיקה יש לדווח לרופא או לטכנאי מראש על כל רגישות ידועה לתרופות.

האם ניתן ליטול תרופות לפני או אחרי מיפוי ריאות?
חומרי המיפוי אינם מפריעים לפעילותן של תרופות ואין צורך להפסיק נטילת תרופות, אלא אם ניתנה הנחיה מפורשת מהרופא המפנה.

האם חומרים רדיואקטיביים המשמשים בבדיקה מסוכנים לבריאות הילד?
הרדיואקטיביות המצויה בחומרים המוזרקים היא מזערית ואינה מסוכנת.

איך להכין את הילד לבדיקה?
אין צורך בהכנות מיוחדות.

מה קורה בבדיקה עצמה?
במיפוי ריאות פרפוזיה החומר המוזרק הוא Tc-99m MAA. הצילומים מתחילים מייד לאחר הזרקת החומר. לעתים, ובהתאם לשאלה הרפואית, לפני מיפוי הפרפוזיה מתבצע מיפוי ריאות ונטילציה.

כמה זמן נמשכת הבדיקה?
מיפוי פרפוזיה ומיפוי ונטילציה נמשכים כ־20 דקות כל אחד.

 ד"ר צבי בר־סבר הוא מנהל המכון לרפואה גרעינית במרכז שניידר 

עבור לתוכן העמוד