לוגו כללית
חדשות שניידר
כותבים עלינו
אירועים וכנסים
טפסים להורדה 81
טלפונים חיוניים
מחקר
ממלכת הילדים
תרומות
שלום כיתה א
מדיניות איכות הסביבה

MRI בילדים: בדיקה בשדה מגנטי

בבדיקה זו ניתן לסרוק את האיברים הפנימיים של גוף האדם באמצעות תהודה מגנטית ובאופן לא פולשני. מכשיר ה- MRI פועל באמצעות שדה מגנטי רב עוצמה וגלים אלקטרו מגנטיים, הדומים לגלי רדיו.
פורסם: 14.05.14 | עודכן: 18.06.17


מהי בדיקת MRI?
בדיקת MRI נועדה לסרוק את האיברים הפנימיים של גוף האדם באמצעות תהודה מגנטית ובאופן לא פולשני. מכשיר ה- MRI פועל באמצעות שדה מגנטי רב עוצמה וגלים אלקטרו מגנטיים, הדומים לגלי רדיו. בבדיקת MRI לא נעשה שימוש בקרני רנטגן.

כיצד מתבצעת הבדיקה?
בדיקות MRI לילדים מתחת לגיל 10 שנים, מתבצעות בדרך כלל בהרדמה כללית וזאת על מנת למנוע תזוזות בזמן הבדיקה, העלולות לפגוע במהימנות הבדיקה. בכל מהלך הבדיקה ילדכם ישן ולא יחוש כל אי נוחות או כאב. הצוות המטפל כולל רופא מרדים, רופא רדיולוג, רנטגנאי  ואחות. במשך הבדיקה ילדכם יחובר למכשירי ניטור, המאפשרים פיקוח וביקורת על ההרדמה, על הנשימה ועוד.

כיצד תכינו את ילדכם לבדיקה?
חשוב לשתף את הילד בתהליך שהוא עתיד לעבור ולהסביר לו את הסיבה לביצוע הבדיקה, זאת בהתאם לגילו, רצונו ואופיו. מומלץ לצפות בסרטון יחד עם הילד לקראת ביצוע הבדיקה - סרטון הדרכה על בדיקת MRI. בפגים ובתינוקות מתחת לגיל 4 חודשים, בדיקה בהרדמה מחייבת אשפוז של 24 שעות להשגחה.

מה יקרה בהגיעכם לבדיקה?
בהגיעכם למכון ה- MRI, תתקבלו במזכירות ותתבקשו למלא שאלון לאיתור גורמי סיכון לביצוע הבדיקה ולחתום על הסכמתכם להזרקת חומר ניגודי. לאחר מכן, תופנו לשיחה עם האחות והרופא המרדים, ותתבקשו לחתום על הסכמה לביצוע הרדמה. עם סיום תהליך הקבלה, לפי שיקול  דעתו של הרופא המרדים, אחד ההורים ילווה את הילד לחדר הבדיקה וישהה לצדו עד שיירדם. חשוב לציין כי כניסתו של ההורה המלווה לחדר הבדיקה מותנית בהסרת הבגדים ולבישת חלוק בחדר ההלבשה. בזמן הבדיקה, תמתינו לילדכם בחדר ההמתנה החיצוני.

כמה זמן אורכת הבדיקה ומי מוסר את התוצאות?
בדיקת ה- MRI אורכת עד כשעה, בהתאם לסוג הבדיקה. פענוח הבדיקה מתבצע על ידי הרופא הרדיולוג. התוצאה תופיע במערכת הממוחשבת של הכללית, הנגישה לכל רופאיה, בתוך שבוע ימים. כעשרים דקות לאחר תום הבדיקה, ניתן לקבל את הדיסק של הבדיקה במכון ההדמיה במרכז שניידר.

מה יקרה עם סיום הבדיקה?
בסיום הבדיקה יועבר ילדכם לחדר ההתאוששות להשגחה. עם תחילת ההתעוררות יתאפשר לכם לשהות ליד הילד. תהליך ההתעוררות מההרדמה הוא הדרגתי ולכן, תחילה ילדכם יהיה מנומנם ולעיתים מבולבל ולא שקט. ברוב המקרים, תוך זמן קצר מתום ההרדמה,  תקבלו אישור מאחות ההתאוששות להאכיל את הילד, תחילה בכלכלה רכה בלבד. כאשר הילד יחזור לערנות מלאה ולפי הערכת צוות ההתאוששות, תשוחררו לביתכם.

ביום הבדיקה – עליכם להביא את הטפסים הבאים:

  • התחייבות מקופת החולים – טופס 17 ל- MRI בהרדמה.
  • הפניה לבדיקה הכוללת פירוט הבעיות הרפואיות ורשימת התרופות שהילד נוטל.

מה נדרש לבדיקה:

  • כל ילד חייב בליווי אחד מהוריו או אפוטרופוס.
  • אנא הביאו עמכם לבוש חם לילד, בכל מזג אויר.
  • אנא הקפידו על מערכת לבוש ללא כפתורים ממתכת, רוכסנים או קישוטי מתכת. חלקי מתכת אינם מתאימים לבדיקת MRI.
  • אנא הביאו עמכם שתייה וארוחה לילד, שתינתן לאחר ההתעוררות מההרדמה.

ילדכם חייב להגיע לבדיקה בצום

תינוק עד גיל שנה:

  • בתזונה המבוססת על הנקה או תמ"ל בלבד, נדרש צום של 4 שעות.
  • בתזונה הכוללת מזון נוסף להנקה או תמ"ל, כמו דייסה או מאכלים מוצקים, נדרש צום של 6 שעות.

פעוט מעל גיל שנה:

  • נדרש צום של 6 שעות מהארוחה האחרונה.
  • ניתן לשתות מים או תה בלבד, עד שעתיים לפני ביצוע הבדיקה.  

אנו מבינים כי קיים קושי בשמירה על צום אצל תינוקות וילדים קטנים, אך על מנת שהבדיקה תהיה בטוחה, חשוב להקפיד על משך הצום לפני ביצוע הבדיקה.

לתשומת ליבכם:
מכשיר ה- MRI משמש את כל ילדי מרכז שניידר לרפואת ילדים וסדר ביצוע הבדיקות נקבע לפי שיקול דעת רפואי. מועד הבדיקה שנקבע הינו משוער, אנו מעריכים את סבלנותכם והבנתכם.

אם אינכם יכולים להגיע לבדיקה שתואמה לכם, אנא הודיעו על כך מוקדם ככל האפשר למכון ה- MRI. הודעתכם תאפשר לנו להיערך מחדש, לתאם לכם תור חלופי ולתאם תורים לילדים אחרים הזקוקים לבדיקה. מענה טלפוני זמין בימים ראשון עד חמישי בין השעות 08:00 – 15:00 בטלפון: 03-9253382.

לקבלת מידע נוסף ובירורים בנושא הרדמה, ניתן לשוחח עם רופא מרדים או אחות מצוות המכון.
מענה טלפוני זמין בימים ראשון עד חמישי בין השעות 14:30 – 18:00 בטלפון: 03-9253791 או בימים שני וחמישי
בין השעות 15:30 – 18:00, בטלפון: 03-9253552.

נשמח לעמוד לשירותכם ולענות על כל שאלה,

צוות מכון MRI, מחלקת הדמיה
מרכז שניידר לרפואת ילדים

 

כתבות נוספות

בניית אתרים
המידע והתכנים באתר אינם מהווים חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא   |   © כל הזכויות שמורות למרכז שניידר לרפואת ילדים
עבור לתוכן העמוד