לוגו כללית
חדשות שניידר
כותבים עלינו
אירועים וכנסים
טפסים להורדה 81
טלפונים חיוניים
מחקר
ממלכת הילדים
תרומות
שלום כיתה א
מדיניות איכות הסביבה

MRI בילדים: בדיקה בשדה מגנטי

MRI בילדים היא בדיקה לא פולשנית להדמיית מפרקים, רקמות ואיברים פנימיים. הבדיקה במרכז שניידר מתבצעת בחלק מהמקרים בהרדמה מלאה והיא אינה כרוכה בסיכונים
פורסם: 14.05.14 | עודכן: 30.08.16


 

MRI היא בדיקת סריקה לא פולשנית של האיברים הפנימיים באמצעות תהודה מגנטית. שמה של הבדיקה נגזר מראשי תיבות: Magnetic Resonance Imaging. מכשיר ה־MRI פועל באמצעות שדה מגנטי וגלים אלקטרומגנטיים, הדומים לגלי רדיו. המכשיר אינו משתמש בקרינת רנטגן והבדיקה מדגימה את איברי הגוף הפנימיים במישורים ורצפים שונים, ועל ידי כך ניתן להעריך שינויים ובעיות ברקמות השונות.

אילו איברים ניתן להדגים בבדיקה?
בדיקת MRI יכולה לאבחן מחלות ומצבים רפואיים שונים ואילו העיקריים שבהם:

 • מחלות ופגיעות שונות במוח: הפרעות מבנה מולדות, גידול, אוטם, כלי דם לא תקינים, לחץ תוך־גולגולתי גבוה, דלקות וזיהומים שונים.

 • מחלות ופגיעות שונות בעמוד השדרה: הפרעות מבנה מולדות, שינויים מבניים, גידולים ופריצות דיסק.

 • מחלות ופגיעות שונות באיברי הבטן: טחול, לבלב, כבד, המעי הדק והמעי הגס, כליות ודרכי שתן.

 • מחלות ופגיעות שונות בכלי דם באיברים השונים: חסימה או הרחבה של עורקים (בדיקת MRA) ושל ורידים (בדיקת MRV).

 • פגיעות ומחלות במפרקים: שינויים במבנה, דלקות, זיהומים וגידולים.

אילו בדיקות MRI נערכות במרכז שניידר?
צוות המכון במרכז שניידר מבצע את הבדיקות הבאות:

 

 • MRI ראש - מספקת תמונות מפורטות של המוח ושל העצבים, כולל אזורים שלא ניתן לדַמות בבירור בבדיקת CT ראש. 
 • MRI של עמוד השדרה - מספקת תמונות מפורטות מעמוד השדרה, ובדרך כלל מתבצעת לבירור חשד לגידול או זיהום בעמוד השדרה או אם הילד סובל מכאבים קשים שלא נמצאה להם סיבה בבדיקות האחרות. הבדיקה יכולה לזהות מום מולד בחוט השדרה, מחלות נוירולוגיות שונות ואוטם באחד העורקים שמזינים את עמוד השדרה.

 • MRI לב וכלי דם גדולים – מבוצע על ידי צוות משותף של רדיולוג וקרדיולוג המתאימים את הבדיקה לסיבת ההפניה. בחלק מהמקרים הבדיקה נעשית בהרדמה. המידע המתקבל מהבדיקה עובר עיבוד לאחר הביצוע בתחנת עבודה יעודית המאפשרת ביצוע חישובים ומדידות מורכבים.

 • MRI של הבטן והאגן כולל MRE.

 • MRI של השרירים והשלד.

 • MR Urography של מערכת השתן.

 • MRCP - הדמייה של דרכי המרה והלבלב. בדיקה לא פולשנית שאינה דורשת הכנה מוקדמת או הזרקה של חומר נגודי. מבוצעת בדרך כלל לשם הדמייה של פתולוגיות מבניות מולדות, וכאשר רוצים לברר מצבים דלקתיים בדרכי מרה וכחלק מבירור במחלות כבד.

 •  MRA/MRV- הדמיית כלי הדם העורקיים והוורידיים בטכניקות שונות בלי או עם הזרקת חומר ניגודי בסריקות דו ותלת מימדיות.

 •  MREבדיקה להדמיית המעי הדק. מבוצע בעיקר כחלק מאבחון של מחלות דלקתיות של המעי הדק. הבדיקה דורשת שיתוף פעולה ומתבצעת החל מגיל שמונה. על הילד להגיע למכון כשעה לפני תחילת הבדיקה (יתואם זמן הגעה בזמן אישור התור). לאחר שיחה עם הרדיולוג, הילד יקבל קנקן עם חומר ניגוד לשתייה. יש לשתות החומר בהפסקות קצובות בטווח של שעה. בזמן זה החומר מתקדם לאיטו במערכת העיכול וממלא אותה, כך שניתן יהיה להדגימה בצורה אופטימלית. עם הכניסה לחדר הבדיקה יורכב עירויי ורידי, שדרכו יוזלף במהלך הבדיקה חומר המונע התכווצויות במעי (לצורך רכישת תמונות ללא תזוזה). במהלך הבדיקה הרנטגנאי ינחה את הילד להפסקות נשימה קצרות הנדרשות לסריקה. במהלך הבדיקה יוזרק חומר ניגוד תוך ורידי.

 • MRU - הדמייה של דרכי השתן והשלפוחית. אין צורך בהכנה מוקדמת לבדיקה וברוב המקרים אין צורך בהזרקת חומר ניגוד.

מתי ממליצים לערוך בדיקת MRI עם חומר ניגוד?
במצבים רפואיים מסוימים - על פי שיקול דעתו של הרופא הרדיולוג - ניתן לשפר את דיוק הבדיקה באמצעות הזרקה לווריד של חומר ניגוד מיוחד, אשר כמעט שאינו גורם לתגובות אלרגיות.

האם הבדיקה כואבת?
לא, הבדיקה אינה כואבת.

למה הבדיקה מתבצעת בחלק מהמקרים בהרדמה?
M.R.I בילדים מתבצעת לעתים בהרדמה כללית כדי למנוע מהילד לזוז במהלך הבדיקה. הצוות המטפל כולל רופא מרדים, רופא רדיולוג, טכנאי ואחות. בזמן הבדיקה הילד מחובר למכשירי ניטור לפיקוח ובקרה על ההרדמה והנשימה.

האם בדיקת כרוכה בסיכונים או תופעות לוואי?
בזמן הבדיקה הילד הנבדק נמצא בשדה מגנטי ואינו חשוף לקרינה. לעתים נדירות ייתכנו תופעות לוואי כתוצאה מהשימוש בחומר הניגוד - כמו בחילה או תגובה אלרגית.

כמה זמן נמשכת הבדיקה ומתי מקבלים תוצאות?
בדיקת MRI נמשכת שעה עד שעה וחצי. פענוח הבדיקה ייעשה על ידי רופא רדיולוג והתוצאה תישלח לרופא המפנה תוך שבוע ימים. פרטים ניתן לקבל במזכירות המחלקה בטלפון: 03-9376171/2.

האם צריך להגיע לבדיקה בצום?
הילד חייב להיות בצום לפני הבדיקה, אלא אם קיבלתם הוראה מפורשת אחרת מהרופא. אנא הקפידו על ההנחיות הבאות:

ארוחה אחרונה – שש שעות לפני הבדיקה.

שתייה אחרונה (מים בלבד) – שעתיים לפני הבדיקה.

יניקה אחרונה – ארבע שעות לפני הבדיקה.

הנחיות מדויקות לגבי הצום ניתן לקבל בטלפון 03-9253791 מ־14:30 עד 18:00.

מהם שלבי הקבלה והקליטה במכון?
הילד והוריו מתקבלים במזכירות MRI ושם מקבלים טפסים למילוי מידע רפואי על הילד הנבדק וכן מידע על ההורה המלווה שיכנס עם הילד לחדר הבדיקה. ההורים יחתמו על טופס הסכמה להזרקת חומר נגוד . לאחר מכן יענדו לידו של הילד צמיד לזיהוי עד לשחרור. אם הילד מוזמן להרדמה, תקבלו הפנייה לשיחה עם אחות ולאחר מכן תפגשו את הרופא המרדים, אשר יסביר לכם על תהליך ההרדמה ויחתים אתכם על טופס הסכמה לביצוע ההרדמה. לאחר מכן המלווה  ילווה את הילד לחדר הבדיקה וישהה לצדו עד שיירדם. תוכלו להמתין לו  בחדר ההמתנה עד לתום הבדיקה.

בבדיקה ללא הרדמה – תעברו תשאול על ידי הרנטגנאי, והילד הנבדק והמלווה יופנו לחדר ההלבשה וילבשו חלוקי בדיקה.

האם יש הנחיות מיוחדות לגבי ביגוד או פריטי לבוש?
בבדיקות ילדים ללא הרדמה יתבקש הילד לפני הכניסה לבדיקה להסיר בגדיו בחדר ההלבשה וללבוש חלוק בדיקה. כל הציוד יאוחסן בתאי הלבשה נעולים עד לתום הבדיקה. אותם תנאים חלים גם על מי שמלווה את הילד. בתינוקות וילדים  קטנים המוזמנים לבדיקה בהרדמה יש להגיע לבדיקה עם בגדים נוחים ללא מתכות או רוכסנים.


מה יקרה בסיום הבדיקה?
בסיום הבדיקה הילד יועבר לחדר התאוששות לצורך השגחה. ההתעוררות מההרדמה היא הדרגתית, ולכן, בתחילה הילד יהיה מנומנם ולעתים מבולבל ולא שקט. לאחר הבדיקה אפשר ורצוי לשתות. ניתן לחזור לאכול אך ורק לאחר אישור רופא.


מתי מקבלים תוצאות?
פענוח הבדיקה ייעשה על ידי רופא רדיולוג והפענוח יימצא במערכת הממוחשבת תוך כשבוע עד 10 ימים. התשובה ניתנת למשפחה על ידי הרופא המפנה או רופא הילדים ויש לתאם עמם פגישה כשבוע לאחר  ביצוע הבדיקה. התשובות לא ניתנות במכון וגם לא נשלחות תשובות בדואר בשל חשיבות המעקב והטיפול בהמשך לבדיקה. הליך זה נעשה באופן אוטומטי בעבור לקוחות של כללית. לקוחות של קופות חולים אחרות, מתבקשים ליידע בכך את המזכירה עם ההגעה למכון והתשובה תשלח לרופא המפנה.

איך להכין את הילד לבדיקה?
חשוב לשתף את הילד בבדיקה שהוא עתיד לעבור ולתת לו הסברים המתאימים לגילו, לשאלותיו ולאופיו. למידע נוסף: סרטון הדרכה על בדיקת MRI

האם יש הנחיות מיוחדות לגבי ביגוד או פריטי לבוש?
לפני הכניסה לבדיקה, חשוב להקפיד שהלבוש של הילד הנבדק אינו מכיל חלקים מתכתיים, להסיר את כל התכשיטים ולהסיר לק מהציפורניים.

איך מתקבלים לבדיקת MRI במרכז שניידר?
בדיקות MRI ניתנות על פי הפנייה מהרופא המטפל במרפאות הקהילה ובצירוף טופס התחייבות. השירותים ניתנים גם על פי הפנייה של הצוות הרפואי במרכז שניידר.


ד"ר אסנת קונן כהן היא רופאה רדיולוגית בכירה ומנהלת מחלקת הדמיה במרכז שניידר

 


 

כתבות נוספות

בניית אתרים
המידע והתכנים באתר אינם מהווים חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא   |   © כל הזכויות שמורות למרכז שניידר לרפואת ילדים
עבור לתוכן העמוד