חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

מחקר בשניידר: משאבת האינסולין עדיפה מהזרקות

המשאבה מזליפה מדי שעהף על פי הצורך את כמות האינסולין הנדרשת. המאשה מחוברת לגוף בצינור דקיק שממוקם מתחת לעור הבטן. היא לא רק רק פוטרת מהזרקות מכאיבות כשלוש פעמים ביום, אלא גם משפרת באופן ניכר את השליטה באיזון הסוכרת
פורסם: 25.07.06 | עודכן: 26.11.14

מחקר של מומחי מרכז שניידר מצא כי משאבת האינסולין, שנסמכת על צינור שממוקם מתחת לעור הבטן ומזליף מדי שעה יחידות אינסולין קבועות מראש, לא רק פוטרת מהזרקות מכאיבות כשלוש פעמים ביום, אלא גם משפרת באופן ניכר את השליטה במחלת הסוכרת.

המחקר נערך בין השנים 1998-2003 במכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת במרכז שניידר ובמהלכו נבדקו 279 מטופלים, מגיל שנתיים ועד גיל 40, כולם חולי סוכרת נעורים. המחקר פורסם לאחרונה בכתב העת Pediatric לרפואת ילדים.

החוקרים ערכו השוואה בין השימוש במשאבת אינסולין לעומת טיפול במספר זריקות ליום מבחינת ההשפעה על איזון הסוכרת, משקל הגוף, היארעות היפוגליקמיה וחמצת מטבולית. נמצא כי השיפור הגדול ביותר נצפה במטופלים אשר ערכי ההמוגלובין המסוכרר (HbA1c) שלהם בעת המעבר לטיפול במשאבת אינסולין היה יותר מעשרה אחוזים - ירידה של 1.7 אחוז. בנוסף לכך,  אירועי ההיפוגליקמיה ןירידת רמת הסוכר בדם, צנחו בקבוצה הזו בשיעור של בערך 50 אחוזים. עוד התברר כי בזמן הטיפול במשאבת האינסולין, חלה ירידה יחסית במשקל המטופלים, על רקע צריכת כמות נמוכה יותר של אינסולין והיעדר הצורך בארוחות ביניים. נתון זה היה משמעותי יותר בקרב קבוצת בני 20 עד 30.

סוכרת נעורים היא מחלה כרונית ונרכשת, היכולה להופיע בכל גיל ובעיקר בילדים ומתבגרים. הסוכרת נגרמת על ידי תהליך של הרס תאי הלבלב על ידי המנגנון החיסוני של הגוף, ובעקבותיו כמות הפרשת האינסולין הולכת ויורדת עד מתחת לסף מסוים שאינו מספיק יותר כדי להכניס את הסוכר לתאי הגוף. כשמתגלית הסוכרת, נשארו לחולה רק מעט תאים מיצרי אינסולין בלבלב.  בישראל מאובחנים מדי שנה בסביבות  200 עד 300 ילדים החולים בסוכרת נעורים. במכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת בשניידר, הנחשב לאחד המרכזים הגדולים בעולם, מטופלים כ־1,400 ילדים ובני נוער החולים בסוכרת נעורים ומתבצעים בו מחקרים רפואיים רבים.

לדברי פרופ' משה פיליפ, מנהל מכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת: "משאבת האינסולין הגיעה לישראל לפי כעשר שנים, ונמצאת בשימוש בקרב כ־30% מהילדים החולים בסוכרת נעורים", אומר פרופ' פיליפ. "הגילוי במחקר מחזק את דעתנו שמשאבת האינסולין יעילה יותר בחלק מהילדים מאשר ההזרקות היומיומיות ונותן לנו תקווה להמשך טיפול יעיל וקל בילדים, בדרך אל הלבלב המלאכותי".

עבור לתוכן העמוד