חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

מרפאה חדשה לטיפול בהשטחת ראש בתינוקות באמצעות קסדה נפתחה בקריית אתא

במרפאה מטופלים תינוקות מצפון הארץ, שהחלו טיפול בקסדה במרכז שניידר ומעוניינים לבצע את תורי המעקב קרוב לבית
פורסם: 25.02.24 | עודכן: 25.02.24

ד"ר אסף אולשינקה וד"ר אמיר קרשנוביץ עם מטופל צעיר

מרפאה חדשה לטיפול בהשטחת ראש בתינוקות באמצעות קסדה נפתחה לאחרונה במרכז בריאות הילד של כללית בקרית אתא. במרפאה מטופלים תינוקות מצפון הארץ, שהחלו טיפול בקסדה במרכז שניידר לרפואת ילדים בפתח תקווה ומעוניינים לבצע את תורי המעקב קרוב לבית. מכיוון שמדובר בטיפול ארוך טווח, פתיחת המרפאה בצפון תקל על משפחות רבות בהגעה לתורי המעקב. 

לפני כחמש שנים הוקם בשניידר המרכז הארצי לטיפול בקרניוסינוסטוזיס והשטחה של הגולגולת באמצעות קסדות, בראשות ד"ר אמיר קרשנוביץ' וד"ר אסף אולשינקה, מנהל השירות לכירורגיה קרניופציאלית בשניידר, והם עובדים בשיתוף פעולה עם ישי שאקארצי, בעל תואר B.S.c ואורטוטיסט מוסמך מטעם המועצה האמריקאית לאורתוטיקה.

בין 10 ל-20 אחוזים מכלל התינוקות מפתחים עיוותים ואסימטריה בגולגולת מיד לאחר הלידה. פעמים רבות, כבר בשלב מוקדם, מבחינים ההורים שהגולגולת של התינוק  אינה סימטרית. תופעה זו נגרמת לרוב כתוצאה מפלגיוצפליה תנוחתית – השטחה של ראש התינוק באחד הצדדים או במרכזה מאחורה, כתוצאה מהשענת הראש באופן ממושך ועקבי על אותו האיזור. השינוי הגדול ביותר מתרחש בחודשים הראשונים לחייו של התינוק, כשהגולגולת גמישה וניתנת לעיצוב במידה רבה. השטחה של הגולגולת אינה משפיעה על התפתחות המוח של התינוק, והסיבה לטיפול היא אסתטית, לשפר את צורת הגולגולת ובכך למנוע בעיות עתידיות של דימוי גוף. זיהוי מוקדם והתערבות מתאימה בזמן, יעזרו למנוע או להקטין את חומרת ההשטחה. את הטיפול בקסדה אפשר להתחיל בגיל 3 חודשים לכל המוקדם, ולפני גיל 12 חודשים לכל המאוחר, מכיוון שלאחר מכן, העצמות בגולגולת מתחילות להתקשות ולהתאחות. השימוש בקסדה הוא למשך 23 שעות ביממה ולתקופה של כארבעה חודשים בממוצע. הטיפול אינו דורש כל התערבות כירורגית. הטיפול בקסדות אלו מאושר על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA) ומשרד הבריאות והוא אינו נמצא בסל הבריאות ולכן כרוך בתשלום.

מצב נדיר יותר הוא קרניוסינסוטוזיס - איחוי מוקדם של התפרים המחברים בין העצמות השונות בגולגולת. אחד מתוך 3,000 ילודים סובל ממצב זה, המחייב התערבות כירורגית בשלב מוקדם מאוד על מנת לשפר את צורת הראש, ובמקרים שונים, גם כדי למנוע התפתחות של לחץ תוך גולגולתי גבוה, שיכול לגרום להפרעות בראייה ובעיות בהתפתחות המוח. שיטת ניתוח זעיר פולשנית, המיושמת במרכז שניידר, מאפשרת תיקון קרניוסינסוטוזיס על ידי כריתת התפר שנסגר לפני הזמן (SUTURECTOMY) ועיצוב הגולגולת באמצעות טיפול בקסדה המותאמת אישית. הניתוח מתבצע בין גיל חודשיים ל-9 חודשים, ובהשוואה לניתוחים בגישה הפתוחה הוא בטוח יותר, מקוצר (שעה לעומת כחמש שעות בניתוח הקלאסי), מותיר צלקת קטנה משמעותית בהשוואה לצלקת רוחבית "מאוזן לאוזן" בניתוח הקלאסי, ובסופו נדרש אשפוז קצר בלבד. יתרון נוסף הוא הצמיחה הסימטרית של הגולגולת, לאחר הניתוח. בסיום הניתוח, יחבוש התינוק את הקסדה הייחודית באופן קבוע, למשך כ- 6 חודשים. הטיפול לקרניוסינסוטוזיס נמצא בסל הבריאות.

מאז הקמת המרכז הארצי לטיפול באמצעות קסדות, פועלים במרכז שניידר גם להעלאת המודעות לאבחון וטיפול מוקדם בקרניוסינסוטוזיס ופלגיוצפליה. כחלק מהפעילות ההסברתית, הוקמה בפייסבוק קהילת תמיכה להורים בשם "גיבורים עם קסדות", המאפשרת להורים להתייעץ עם מומחי שניידר ועם הורים אחרים שילדיהם כבר עברו את הטיפול בקסדה על מהלך הניתוח והתוצאות לאחר מכן, על ההסתגלות לקסדה, ההתמודדויות היומיומיות ועוד.

מרפאת המעקב לטיפול בהשטחת ראש בתינוקות שנפתחה בקריית אתא, היא הראשונה שנפתחה מחוץ למרכז שניידר, וזאת כאמור במטרה להקל על המשפחות בהגעה לתורי המעקב ולהעניק להם שירות קרוב לבית. שני המפגשים הראשונים של הטיפול נערכים במרכז שניידר ולאחר מכן, מתקיימים תורי המעקב, מדידות והתאמות, במרפאה בקריית אתא, עם הצוות המטפל ממרכז שניידר. 

נטלי מזרחי, אמו של נהוראי בן השנה וארבעה חודשים, משתפת אותנו על  הטיפול בנהוראי: "פתיחת המרפאה בקרית אתא הקלה עלינו מאוד. בעבר לקחנו יום חופש מהעבודה כדי לנסוע ולחזור משניידר לקריות והיום הטיפול והמעקב הרבה יותר פשוטים, ממש ליד הבית. בנוסף ישי, שטיפל בנהוראי בשניידר, מטפל בו גם פה. אנחנו נמצאים בטיפול מזה 8 חודשים וכבר רואים שיפור ומודים על כך לצוות המטפל". 

לפרטים נוספים ניתן ליצור קשר עם המרכז הארצי לטיפול באמצעות קסדות באמצעות טלפון: 03-9253668 או בדוא"ל [email protected]

עבור לתוכן העמוד