חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

רכיבה מסוכנת

2 ילדים נפגעו מכידון אופניים והגיעו לטיפול נמרץ מרכז שניידר לרפואת ילדים
פורסם: 16.05.23 | עודכן: 16.05.23

נתן ואביתר בני ה-9 סך הכל רכבו על אופניהם כבשגרה, כשברגע אחד בלתי צפוי הסתובב כידון האופניים וגרם להם לחבלה קשה בבטן, שהסתיימה בפגיעה קשה בלבלב ובטחול ובאשפוז ממושך במרכז שניידר. שני הילדים, בהפרש של מספר שבועות בלבד, הובהלו על ידי הוריהם ליחידה לטיפול נמרץ עם אותה הפגיעה, שלמרבה המזל, טופלה הפעם ללא התערבות כירורגית.
 
אמו של אביתר אמרה כי "אביתר ירד לרכב על אופניים עם חבר, חזר הביתה ואמר שקיבל מכה בבטן. אביתר סיפר שהיה בור במדרכה, הוא איבד שליטה ופשוט נפל עם כל הגוף על הכידון. גם כשאביתר התחיל להקיא ולסבול מכאבי בטן לא תיארתי לעצמי שזה יגיע לאן שזה הגיע. תמיד מדברים על פגיעות ראש, פגיעות גפיים. אף פעם לא חשבתי שיכולה להיגרם תאונה עם נזק כזה. ובאמת צריך לשים לב, להסביר לילדים שגם זה איבר רגיש ושצריך להיזהר".

לדברי אמו של נתן: "נתן רכב על אופניים בשכונה ואז ראה אותי ובא לקראתי בשמחה. פתאום הכידון הסתובב ונתן לו מכה בבטן. נתן איבד הכרה, לקחתי  אותו למרפאה ושם אמרו שהכל בסדר, אבל כשחזרנו הביתה הוא התחיל להקיא. כשהגענו לבית החולים , הוא לא הפסיק להקיא וכל הרופאים קפצו עליו. אחרי שביצעו סיטי איבחנו  אצלו קרע בלבלב. חשוב לי להעביר מסר להורים שיבדקו כל שנה את האופניים, את המעצורים, שיוודאו שאין שחיקה וגם שהגובה של הכסא מכוונן לגיל המתאים".

לדברי ד"ר דרגן קרברושיץ, מנהל המחלקה הכירורגית במרכז שניידר: "יש עלייה ניכרת בחבלות עם כידון של אופניים, אופניים חשמליים או קורקינטים, במגוון רחב מאוד של הגילאים. אלו חבלות שלא הכרנו בעבר. בחבלות קהות בבטן לרוב יש פגיעה בטחול ובכבד, אבל עם הכידון של האופניים, מנגנון החבלה שונה. מדובר במכה חזקה מאוד על שטח קטן. בפגיעות כאלה יש כוח אדיר שחוצה לבלב וגם תריסריון עם חבלות קשות מאוד שעלולות להגיע לניתוחים מורכבים וארוכים שיש להם השלכות לכל החיים. במקרים של אביתר ונתן, הצלחנו לייצב אותם ללא ניתוח באמצעות טיפול שמרני בלבד, אבל בחבלות כאלו יכולות בהחלט להיות גם כן בעיות בהמשך". 

עבור לתוכן העמוד