חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

אפשר לקפוץ למסקנות: מחקר במרכז שניידר מצא כי קפיצה על טרמפולינה מסוכנת יותר לילדים מתחת לגיל 6

1% מתוך כלל הילדים המגיעים למיון שניידר נפצעו בטרמפולינות. שני שליש מתוך הילדים שהגיעו עם שברים קשים ונזקקו לניתוח, נפצעו במתקן טרמפולינה מסחרי
פורסם: 08.11.22 | עודכן: 16.04.23

מחקר חדש של מרכז שניידר בנושא פציעות ילדים כתוצאה משימוש בטרמפולינות מעלה כי ילדים מתחת לגיל 6 נפצעים יותר לעומת ילדים בגילאי 6 עד 18. עם זאת, חומרת הפציעות בקרב מתבגרים הינה קשה יותר. עוד נמצא כי שני שליש מתוך השברים הקשים שנגמרו בניתוח נגרמו מפציעה בטרמפולינה מסחרית, לעומת שליש שהתרחשו בטרמפולינה ביתית.

המחקר מתבסס על 246 מקרי פציעות טרמפולינה שהגיעו למרכז שניידר בשנים אחרונות, מתוכם 53% פציעות בגפה התחתונה, 36% בגפה העליונה ו 8% בעמוד השדרה. מבחינת איזורי הפציעות נמצא כי ילדים מתחת לגיל 6 נפצעו יותר בגפה התחתונה מאשר ילדים מגיל 6 עד 18, וילדים בגיל 12-6 נפצעו יותר בגפה העליונה מאשר בגילאים שמתחת גיל 6 ומעל גיל 12. ב-46% מכלל המקרים אובחנו שברים, כאשר ב-27% מתוכם היה צורך בהתערבות ניתוחית וכמחצית מהם נזקקו למעקב ארוך טווח. מבחינת מקום הפציעה- מרבית הילדים מתחת לגיל 6 נפצעו בטרמפולינה ביתית, לעומת מרבית הילדים מעל גיל 6 שנפצעו בעיקר במתקני טרמפולינות מסחריים.

לדברי ד"ר לי פוקס, מומחית באורתופדיה במרכז שניידר לרפואת ילדים, שעמדה בראש המחקר: "מתוך כלל הילדים שמגיעים אלינו למלר"ד (המחלקה ליחידה דחופה) בשניידר, 1% נפצעו בטרמפולינה, כאשר הפציעות הקשות מתרחשות בעיקר בטרמפולינות המסחריות, כיוון ששם אפשר לקפוץ לגבהים יותר גדולים. תוצאות המחקר מוכיחות כי לא מומלץ לילדים מתחת לגיל 6 לקפוץ על טרמפולינות, אבל להורים שבוחרים שכן לקחת את ילדיהם לטרמפולינות אנו ממליצים שלא לאפשר לילדים קטנים לקפוץ ביחד עם גדולים כי אז ההדף יכול לגרום לפציעות קשות. כמו כן, יש לאפשר רק לילד אחד לקפוץ בכל פעם. באם מדובר בטרמפולינה ביתית, חשוב להשתמש ברשת לטרמפולינה ולהקפיד על סגירתה ולהתקין ריפוד סופג זעזועים, ובכל מקרה יש צורך בהשגחת מבוגר צמודה".

שניידר בתקשורת


טרמפולינה, לא משחק ילדים

מחקר חדש חושף: ילדים נפצעים בשיעור הרבה יותר גבוה מנערים, רוב הפציעות הודות לנפילה מטרמפולינה. ד"ר לי פוקס וחנה פרידמן על התופעה הקשה.
08/11/2022, "103fm"

עבור לתוכן העמוד