חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

במותו ציווה לה את חייה: חייה של פעוטה ניצלו הודות לתרומת הכבד של הכדורגלן שנהרג בתאונת דרכים

ההשתלה המורכבת שתואמה באמצעות המרכז הלאומי להשתלות בוצעה במרכז שניידר
פורסם: 23.08.22 | עודכן: 23.08.22

 

בתמונה: מרים דיאב ואביה עם הצוות הרפואי במרכז שניידר: ד"ר מיכאל גורביץ, מנהל השתלות כבד, ד"ר סיגל אייזנר, מנהלת השתלות כליה והאחות מאיה פרנקל תאומים

 

הוריה של מרים דיאב, בת השנה ושלושה חודשים מהכפר טמרה שליד נהריה, עלו בדיוק על הטיסה בחזרה לארץ מחופשה זוגית בחו"ל, כשקיבלו את הבשורה המרגשת שכה ציפו לה: נמצאה תרומת כבד לבתם הקטנה.  מרים נולדה עם מחלה מטאבולית אשר עלולה לגרום לנזקים קוגניטיביים בהמשך החיים ואף לפיגור שכלי. תרומת כבד הייתה הפיתרון הרפואי היחיד למצבה.

התרומה התאפשרה הודות למשפחתו של הכדורגלן, מיקדאד בדוי בן ה-23 מכפר קאסם, שנהרג בתאונת דרכים אשר הסכימה באצילותה הרבה לתרום את איבריו, באמצעות המרכז הלאומי להשתלות. מאחר ולוח הזמנים לביצוע השתלת כבד מסוג זה הוא צר מאד, מרים הגיעה לחדר הניתוח של מרכז שניידר בליווי הדוד שלה. הוריה של מרים אשר היו במתח כל מהלך הטיסה, הגיעו לשניידר ישירות משדה התעופה, ופגשו את בתם מיד בתום הניתוח שעבר בהצלחה.

דודו של המנוח, עיסא ראזי, אמר כי "ההורים של מקדאד קיבלו החלטה אמיצה ואנושית מהמעלה הראשונה. הם הסכימו לתרום את האיברים של בנם היקר בשעתם הקשה, משום שמעשה זה מציל חיי אדם".

לדברי מוחמד דיאב, אביה של מרים: "אנו מלאי תודה למשפחת התורם, אשר בנסיבות טראגיות כל כך מצערות, קיבלה החלטה אצילית לתרום איברים, ובכך להעניק חיים לאחרים. חשוב לנו להודות גם לכל הצוות המדהים של בית חולים שניידר שעושה מעל ומעבר כדי להעניק למרים את הטיפול הטוב ביותר".

ההשתלה בוצעה על ידי ד"ר מיכאל גורביץ, מנהל יחידת השתלות כבד וד"ר סיגל אייזנר, מנהלת שירות השתלות כליה, בשיתוף מערך ההרדמה בניהולה של ד"ר ילנה צייטלין. עם סיום הניתוח, הועברה מרים לטיפול ביחידה לטיפול נמרץ במרכז שניידר, בראשות פרופ' אלחנן נחום, ולאחר מכן תועבר להמשך אישפוז במחלקת ילדים ג' בניהולה של פרופ' עירית קראוזה. את המעקב אחר מושתלי הכבד לפני ואחרי ההשתלה מבצע צוות היחידה להשתלות כבד במכון לגסטרואנטרולוגיה, תזונה ומחלות כבד.

ניתוח השתלת כבד הוא מהניתוחים המורכבים והמסובכים ביותר, במיוחד בילדים קטנים. ניתוח זה דורש היערכות מיוחדת של צוותי בית החולים, בתוכם: כירורגים מומחים בהשתלות איברים בילדים, צוות יחידת האולטראסאונד, רופאי גסטרואנטרולוגיה, מרדימים ואחיות חדר ניתוח, רופאי טיפול נמרץ ועוד.

מרכז שניידר לרפואת ילדים הינו בית החולים המבצע את מרביתם המוחלט של ניתוחי השתלות האיברים בילדים בישראל. מאז הקמתו בוצעו למעלה מ- 700 השתלות לב, ריאה, כבד וכליות בתינוקות, ילדים ובני נוער באחוזי הצלחה הדומים למרכזים הרפואיים הטובים בעולם. 

שניידר בתקשורת


הכדורגלן נהרג בתאונת דרכים - משפחתו תרמה את איבריו, שהצילו תינוקת
מרים דיאב, פעוטה בת שנה ורבע שנולדה עם מחלה מטבולית, קיבלה את הכבד של מיקדאד בדוי (23), שחקן הפועל כפר קאסם, שנהרג לפני כשבועיים בתאונה בכביש 5. ההשתלה בוצעה בניתוח מורכב בבית החולים שניידר. אביה של התינוקת: "אנו מלאי תודה למשפחת התורם, שבנסיבות טרגיות קיבלה החלטה אצילית לתרום איברים ובכך להעניק חיים לאחרים".
"ynet"

עבור לתוכן העמוד