חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

מוזיקה לנש(י)מה: מחקר במרכז שניידר מצא כי השמעת מוזיקה לפעוטות עם ברונכיוליטיס משפרת את מצבם

מחקר שהתקיים במרכז שניידר מצא קשר חיובי בין השמעת מוזיקה לפעוטות עד גיל שנתיים הסובלים מברונכיוליטיס (דלקת בדרכי הנשימה) לשיפור במדדים הפיזיולוגיים החיוניים, כגון: רמת החמצן בדם, דופק, קצב הנשימה ועוד, התורמים להחלמה
פורסם: 27.06.22 | עודכן: 16.04.23

ברונכיוליטיס, הנגרמת לעיתים קרובות מווירוס ה- RSV, מהווה את הסיבה השכיחה ביותר לאשפוז פעוטות במשך חודשי החורף. במהלך השנתיים הראשונות לחיים, כלל הילדים ידבקו בווירוס RSV, חלקםיפתחו ברונכיוליטיס קשה אשר יחייב אשפוז בבית החולים (לרוב לצורך מתן חמצן). פעוטות אשר זקוקים לאשפוז עקב ברונכיוליטיס, נמצאים בסיכון מוגבר במיוחד לפתח אסתמה בילדות עד גיל 6 שנים.

במחקר שבוצע על ידי ד"ר נועה זיו, רופאה בכירה במחלקת ילדים ג' מרכז שניידר, השתתפו 52 ילדים שאושפזו בעקבות ברונכיוליטיס שחולקו לשלוש קבוצות. לקבוצה הראשונה הושמע שקט מוחלט והם שימשו כקבוצת ביקורת, לקבוצה השנייה הושמעה מוזיקה שקטה ולקבוצה השלישית הושמעה הסונטה של מוצרט - שהוכחה כמשפיעה לחיוב על פרמטרים פיזיולוגיים אצל מטופלים בגירים. במהלך המחקר בוצעו 70 השמעות, כשלכל מטופל הושמעה מוזיקה במשך 25 דקות פעם ביום או כמה פעמים במהלך האשפוז, באמצעות אוזניות המותאמות לעוצמה שלא תהיה חריגה בווליום.


מהמחקר עלה כי המטופלים בשלוש הקבוצות - כולל קבוצת הביקורת, הראו שיפור במדדים ושוחררו לביתם במהירות רבה יותר ממטופלים בגין אותו הווירוס שלא השתתפו במחקר 60%:מהילדים בקבוצת השקט, 77% מהילדים בקבוצת המוזיקה השקטה ו-74% מהילדים שהאזינו לסונטה של מוצרט הראו שיפור במדדים. כלל הילדים שהשתתפו במחקר הראו שיפור בצריכת החמצן, אכלו טוב יותר, גילו ערנות, שמחה ותחושה טובה יותר.


לדברי ד"ר נועה זיו, החוקרת הראשית: "במהלך הטבעי של המחלה, לצערנו, מלבד מתן חמצן, ניטור ומעקב אין משהו שתורם לשיפור מהיר. לכן היה מאוד משמח לגלות במחקר שביצענו שיש דבר שתורם לשינוי במצבם של הילדים, ועל אחת כמה וכמה שמדובר בעניין כל כך טריוויאלי לכולנו- מוזיקה. מדהים היה לראות איך תוך 25 דקות נצפים אצל הילדים שהשתתפו במחקר שינויים מהירים שלא ראינו אצל מטופלים אחרים. המשמעות היא שעצם הניתוק מהסביבה הרועשת בבית החולים, מהמוניטורים, רעש החמצן ואנשי הצוות - הוא זה שמביא לשיפור במדדים החיוניים.מחקר זה הוא רק דוגמא קטנה למחקרים הרבים המתבצעים בשניידר כל הזמן, במטרה לתת תקווה ועתיד טוב יותר לילדים, ואני גאה להיות חלק מכך".


בתמונה: ד"ר נועה זיו מבצעת את המחקר עם תינוקת המאושפזת עם ברונכיוליטיס

שניידר בתקשורת


מוזיקה בשירות הרפואה: הכלי המפתיע נגד מחלת הילדים הנפוצה

במחקר שבוצע בבית החולים שניידר נמצא כי השמעת קטעי המוזיקה הצליחה למסך את רעשי הרקע המטרידים של מכשירי וצוות מחלקת הילדים ולשפר את המדדים הפיזיולוגיים של החולים בברונכיוליטיס. "שום דבר לא עזר, ופתאום ראינו שתוך 25 דקות מתקבלים שינויים מהירים שלא ראינו".
"וואלה", 23.06.22

השמעת מוזיקה לפעוטות עם ברונכיוליטיס מיטיבה את מצבם
ד"ר נועה זיו, החוקרת הראשית: "משמעות המחקר היא שעצם הניתוק מהסביבה הרועשת בבית החולים, מהמוניטורים, רעש החמצן ואנשי הצוות - הוא זה שמביא לשיפור במדדים החיוניים".
השמעת המוזיקה לפעוטות עד גיל שנתיים הסובלים מדלקת בדרכי הנשימה מסוג ברונכיוליטיס, משפרת את רמת החמצן בדם, דופק, קצב הנשימה ועוד.
"יתד נאמן", 28.06.22

עבור לתוכן העמוד