חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

מהקרבות באוקראינה לקרב על חייה

חייה של נערה בת 13 ניצלו הודות להשתלת כבד במרכז שניידר
פורסם: 22.05.22 | עודכן: 31.05.22

בתמונה: ד"ר מיכאל גורביץ', מנהל יחידת השתלות כבד בשניידר עם אילונה והוריה

 

אילונה בת ה-13 מאוקראינה הובאה לישראל יחד עם הוריה בהטסה רפואית מיוחדת שאירגנה ממשלת פולין בשיתוף מרכז שניידר. אילונה אובחנה לאחרונה עם מחלת וילסון ונזקקה להשתלת כבד דחופה. הנהלת בית חולים שניידר, המרכז הרפואי היחידי בישראל המבצע השתלות כבד בילדים, קיבלה את פניה של המשפחה ונרתמה באופן מיידי להכין את כל הנדרש לקראת ההשתלה המיוחלת.

מחלת וילסון היא מחלה תורשתית שמאופיינת בהצטברות של נחושת בתוך התאים ברקמות בגוף, בעיקר בכבד, במוח ובכליות.  הצטברות זו עלולה לגרום לשחמת הכבד, מחלה שבמהלכה הרקמות של הכבד נהרסות ומוחלפות ברקמה צלקתית, דבר הגורם להפרעה בזרימת הדם אל תאי הכבד ושיבוש פעילות הכבד. נזק זה הינו בלתי הפיך, וההחלמה המוחלטת היחידה למחלה כרוכה בהשתלת כבד.

את אונת הכבד קיבלה אילונה מאביה שנמצא מתאים לתרום לה. ההשתלה שארכה מספר שעות, בוצעה בהובלתו של ד"ר מיכאל גורביץ, מנהל יחידת השתלות כבד בשניידר, בשיתוף ד"ר סיגל אייזנר, מנהלת שירות השתלות כליה וצוות מערך חדרי ניתוח ומחלקת ההרדמה, בניהולה של ד"ר ילנה צייטלין. לאחר הניתוח הועברו אילונה לטיפול ביחידה לטיפול נמרץ בשניידר ומשם לאשפוז במחלקה.

הוריה של אילונה ביקשו למסור כי "הבשורה על מצבה המורכב של בתנו תפסה אותנו בסיטואציה קשה גם כך של לחימה במולדת שלנו ואי וודאות לגבי המחר. הודות לממשלת פולין שנרתמה לעזור ולאנשים טובים אחרים, זכינו להגיע לישראל ולבית חולים שניידר שביצע את הניתוח המורכב ומלווה אותנו גם בהליך ההתאוששות. אין מספיק מילים בפינו בכדי להודות לצוותים הנדירים על הטיפול המסור שהעניקו לנו ועל שגרמו לנו לחוש הכי קרוב לבית שאפשר".

לדברי ד"ר אפרת ברון הרלב, מנהלת מרכז שניידר לרפואת ילדים: "מרכז שניידר לרפואת ילדים מגשים מידי יום את חזונו להיות גשר לשלום, בית חולים יחיד ומיוחד שכולו מעל ומעבר לילדי כל העולם. במבצע חילוץ הומניטארי קיבלנו לשניידר נערה חולה מאוד אשר נזקקה להשתלה דחופה, שלא הייתה מתאפשרת במצב הנוכחי  של הלחימה באוקראינה. אנו מרגישים בעלי זכות על האפשרות לטפל ולהציל חייהם של ילדים באשר הם". 

ניתוח השתלת אונת כבד מתורם חי לילד הינו ניתוח מורכב במיוחד, אשר דורש היערכות מיוחדת של צוותי בית החולים, בתוכם: כירורגים מומחים בהשתלות איברים בילדים, צוות יחידת האולטראסאונד, רופאי גסטרואנטרולוגיה, מרדימים ואחיות חדר ניתוח, רופאי טיפול נמרץ ועוד. במסגרת הניתוח, מוכנסים בו זמנית לחדרי ניתוח סמוכים, הן התורם המבוגר והן הילד הנזקק לתרומה. בתחילה, נלקחת אונת כבד מן התורם המבוגר, ולאחר מכן היא מועברת לחדר הניתוח של הילד. הילד הנזקק לתרומה עובר הליך של השתלת כבד, ומקבל את אונת הכבד שנתרמה עבורו.

מרכז שניידר לרפואת ילדים הינו בית החולים המבצע את מרביתם המוחלט של ניתוחי השתלות האיברים בילדים בישראל. מאז הקמתו בוצעו למעלה מ- 700 השתלות לב, ריאה, כבד וכליות בתינוקות, ילדים ובני נוער באחוזי הצלחה הדומים למרכזים הרפואיים הטובים בעולם.

 


שניידר בתקשורת


חייה של אילונה בת ה-13 מאוקראינה ניצלו הודות להשתלת כבד בשניידר
הנערה לקתה במחלת וילסון ונזקקה להשתלת כבד דחופה. היא הגיעה לארץ בהטסה מיוחדת שארגנה ממשלת פולין בשיתוף שניידר, וכאן הושתלה בגופה אונת כבד שתרם אביה. מנהלת ביה"ח: "אנו מרגישים בעלי זכות על האפשרות להציל חיים של ילדים באשר הם".
"ynet"
עבור לתוכן העמוד