חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

פליטת מלחמה בת 14 מאוקראינה עברה ניתוח נוירוכירורגי במרכז שניידר

ליזה בת ה-14 ממערב אוקראינה הגיעה במבצע מיוחד לישראל, על מנת לעבור ניתוח ייחודי מסוגו במרכז שניידר. הניתוח הייחודי מסוגו יאפשר ליישר ולכופף את גפיה של הנערה לראשונה בחייה
פורסם: 02.05.22 | עודכן: 03.05.22


מימין לשמאל- ויטה, אמה של ליזה, ליזה וד"ר אמיר קרשנוביץ, מנהל היחידה לנוירוכירורגיה במרכז שניידר

 

ליזה לוקה בשיתוק מוחין ברמה קשה וסובלת מטונוס שרירים גבוה (עוויתות), מצב קליני בו מתח השריר גבוה מהרגיל, כתוצאה מפגיעה במערכת העצבים המרכזית, וכך כל השרירים מכווצים ואינם מאפשר תנועה של הגפיים.

ליזה הגיעה לישראל לקבלת טיפול חמלה הומניטארי באמצעות חברת MMS לתיירות מרפא, ועברה לשניידר לצורך ניתוח נוירוכירורגי מיוחד ונדיר  DREZL -Dorsal Root Entry Lesionning)) שביצע בהצלחה ד"ר אמיר קרשנוביץ', מנהל היחידה לנוירוכירורגיה במרכז שניידר.

ניתוח ייחודי זה מיועד למקרים בהם המטופלים סובלים מעוויתות וקונטרקטורות קשות עם אובדן תנועה, הגורם לעיתים לכאבים עזים. קונטרקטורה הינה בעיה המאופיינת בנעילת המפרקים, עקב טונוס גבוה של השרירים שמזיזים אותם ואובדן היכולת להזיז אותם.

לדברי ויטה, אמה של ליזה: "במבצע מיוחד שדרש מעבר של שלושה מעברי גבול ברכב, ואז במטוס, כולל הזמנת אמבולנס לשדה התעופה בישראל, הגענו למרכז שניידר. ליזה הגיעה חולה והניתוח נדחה פעמיים. במשך כשלושה שבועות מותחים המתנו לניתוח, כשבינתיים מצבה לא משתפר, עד שהגיע היום הגדול. הדבר הראשון שהרשים אותי לאחר הניתוח  היה חום הגוף של ליזה. בשל מצבה הבריאותי, הידיים והרגליים שלה תמיד היו נוקשות וקרות בלי קשר למזג האוויר, והנה לראשונה הגוף שלה הרגיש חמים ורך יותר. אני מלאת הודיה לבית החולים ולד"ר אמיר קרשנוביץ' שניתח את ליזה והרגיע אותנו מאוד לאורך כל התהליך. הדרך אמנם עדיין ארוכה יש לנו תקוה גדולה לעתיד טוב יותר לליזה".

לדברי ד"ר אמיר קרשנוביץ', מנהל היחידה לנוירוכירורגיה במרכז שניידר: "מדובר בילדה פגועה מאוד שביקשה להגיע לישראל כבר לפני למעלה משנה, ולצערנו הדבר לא הסתייע בשל הקורונה. רדיסלב מגדייב מחברת MMS פנה לשניידר לאחר ששמע על מבצע החילוץ של בית החולים, שבמהלכו הובאו אלינו לטיפול 10 ילדים מאוקראינה, וביקש שנקבל גם את ליזה שסובלת מאוד. הסכמנו לנתח את ליזה, וזה מרגש מאוד לראות אותה רפויה לראשונה בחייה עם יכולת תנועתית כלשהי".

עבור לתוכן העמוד