חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

חגיגה מסוכנת: מחקר חדש ממרכז שניידר קובעי כי קונפטי עלול לגרום לפגיעה בלתי הפיכה בראייה

בימים אלו בהם נערכות מסיבות וחגיגות פורים הכוללות מגוון אביזרים. כדאי להכיר כי מחקר שפורסם לאחרונה בהובלתו של פרופ' גד דותן, מנהל יחידת עיניים במרכז שניידר לרפואת ילדים, מעלה כי שימוש בקונפטי עלול לגרום לפגיעות חמורות ונזקים בלתי הפיכים לראייה, בעיקר בקרב ילדים.
פורסם: 15.03.22 | עודכן: 16.03.22

 

במחקר נבחנו כל המקרים שכללו פציעות עיניות כתוצאה משימוש בקונפטי בשנים האחרונות. מניתוח מקרי הפציעה עולה עולה שמרבית הנפגעים היו אלה שעמדו בסמוך למחזיק הקונפטי שפתח את הגליל  - ולא הוא עצמו.

 

חלק מהפציעות היו קלות וכללו שריטה בקרנית או דימום חיצוני שלרוב נספג מעצמו, אולם היו גם מקרים חמורים יותר, בהם שני מקרים של ילדים שנזקקו לניתוחי חירום להצלת הראיה, שכללו תפירה של הקרנית וניקוז דימום מהרשתית.

 

בשל גובהם הנמוך, ילדים חשופים לפציעות קשות יותר בהשוואה למבוגרים, כתוצאה מקרבה של העין לקונפטי המפזר את החלקיקים בצורת הדף. הקונפטי המורכב מחלקיקים העשויים מתערובת של נייר עם פלסטיק ולעיתים גם אלומיניום עלול לגרום לפציעה קשה לעין, ולמרות שמרבית הפציעות קלות והראייה מתאוששת, בחלק מהמקרים מדובר בפגיעה בלתי הפיכה עד כדי נזק קשה וקבוע לראייה.

 

לדברי פרופ' גד דותן, מנהל יחידת עיניים במרכז שניידר לרפואת ילדים: "בשנים האחרונות טיפלנו בשניידר במספר מקרים של פגיעות בעין מחלקיקי קונפטי, ולצערי, מרבית האנשים עדיין אינם מודעים לסכנה הכרוכה בשימוש בקונפטי, בעיקר בקרב ילדים.  אמנם מרבית הפציעות קלות יחסית, אבל בחלק מהמקרים עלולה להיגרם פגיעה בלתי הפיכה עד כדי נזק קשה וקבוע לראייה".

 שניידר בתקשורת


הסכנות הלא מדוברות של הקונפטי: "פגיעות חמורות ונזקים בלתי הפיכים בראייה"
הורים שימו לב: מומחים משניידר מזהירים מפני שימוש באביזר הקונפטי הפופולרי המשמש למסיבות. "עלול לגרום לפגיעה חמורה ובלתי הפיכה בראייה", מתריע מנהל יחידת העיניים בבית החולים, שבשנים האחרונות נתקל במספר מקרים של ילדים שסבלו מפגיעות עיניות מחלקיקי קונפטי.
"mako"

עבור לתוכן העמוד