חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

לראשונה בארץ: קסדות מותאמות אישית לתינוקות הסובלים מאסימטריה במבנה הראש

בין 10 ל- 20 אחוזים מכלל היילודים סובלים ממראה אסטימטרי של הגולגולת, השטחה בצד אחד או בשניהם. הטיפול היחודי באמצעות קסדות משפר משמעותית את מראה הגולגולת
פורסם: 13.03.22 | עודכן: 16.03.22

 

טיפול ייחודי לתינוקות, המשפר משמעותית עיוותים בגולגולת ואסימטריה במבנה הראש, מיושם במרכז שניידר, לראשונה בישראל, באמצעות קסדות המותאמות אישית לכל תינוק על פי מידותיו. את הטיפול החדש מובילים שני מומחים, שעבדו מספר שנים כרופאים בכירים בבתי חולים לילדים בארה"ב והביאו משם למרכז שניידר את שיטת הטיפול החדשנית – ד"ר אמיר קרשנוביץ', מנהל היחידה לנוירוכירורגיה, וד"ר אסף אולשינקה, כירורג פלסטי בכיר ומומחה בכירורגיה קרניופציאלית ביחידה לכירורגיה פלסטית. למרפאת הקסדות הצטרף לאחרונה ישי שאקארצי, בעל תואר B.S.c מ-St. Petersburg College בפלורידה, ארה"ב, ואורטוטיסט מוסמך מטעם המועצה האמריקאית לאורתוטיקה.

 

עיוותים ואסימטריה בגולגולת אצל תינוקות נגרמים לרוב כתוצאה מפלגיוצפליה תנוחתית – השטחה של הראש באחד הצדדים או בשניהם, מאחורה, כתוצאה מלחץ לא סימטרי, ובשכיחות נמוכה יותר, קרניוסינסוטוזיס – איחוי מוקדם של התפרים המחברים בין העצמות השונות בגולגולת.

בין 10 ל- 20 אחוזים מכלל היילודים סובל מפלגיוצפליה תנוחתית - תסמונת הראש השטוח, אשר בה נוצר מראה אסימטרי של הגולגולת והיא נגרמת בשל לחץ חיצוני שמעצב את הגולגולת. לחץ זה עלול להיות מופעל בעת שכיבה על הגב, בתנוחה קבועה. השינוי הגדול ביותר יתרחש בחודשים הראשונים לחייו של התינוק, כשהגולגולת גמישה וניתנת לעיצוב במידה הרבה ביותר, וכשהתינוק מבלה את מרבית שעותיו בשכיבה על גבו. השטחה של הגולגולת אינה משפיעה על התפתחות המוח של התינוק, והסיבה לטיפול היא בכדי לשפר את צורת הגולגולת מבחינה אסתטית, ובכך למנוע בעיות עתידיות של תדמית הגוף. זיהוי מוקדם והתערבות מתאימה בזמן יעזרו למנוע או להקטין את חומרת ההשטחה. במקרים אלו, הטיפול בקסדה יעיל אם מתחילים בו בגיל 3 חודשים לכל המוקדם, ולפני גיל 12 חודשים, לכל המאוחר, מכיוון שבגילאים אלו, העצמות בגולגולת מתחילות להתקשות ולהתאחות. הקסדה מונעת מהגולגולת לגדול בכיוונים מסוימים ובכך "מכריחה" את המוח לדחוק החוצה את הגולגולת באזור השטוח. השימוש בקסדה הוא למשך 23 שעות ביממה ולתקופה של כארבעה חודשים בממוצע. הטיפול אינו דורש כל התערבות כירורגית אלא רק מעקב אחר השינויים במראה החיצוני של הגולגולת. חשוב לציין כי הטיפול בקסדות אלו מאושר על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA) ומשרד הבריאות.

מצב נדיר יותר הוא קרניוסינסוטוזיס – איחוי מוקדם של התפרים המחברים בין העצמות השונות בגולגולת. אחד מתוך 3,000 ילודים סובל ממצב נדיר זה, המחייב התערבות כירורגית בגיל מוקדם מאוד על מנת להפחית לחץ תוך גולגולתי, הפרעות בראייה, והפרעות נוירו-קוגניטיביות וסיכוי לנזק בהתפתחות המוח בנוסף לפגם האסתטי הבולט במקרים אלו. שיטת הניתוח הקלאסית, כולל ניתוח בשיטה פתוחה, בממוצע בגילאי 8 עד 12 חודשים, ובו יש עיצוב מחדש של עצמות הגולגולת. שיטת ניתוח חדשנית, המיושמת במרכז שניידר, מאפשרת תיקון קרניוסינסוטוזיס בשיטה זעיר פולשנית על ידי כריתת התפר שנסגר לפני הזמן (SUTURECTOMY) ועיצוב הגולגולת באמצעות טיפול בקסדה המותאמת אישית. הניתוח מתבצע בין גיל חודשיים ל-6 חודשים, ובהשוואה לניתוחים בגישה הפתוחה הוא קצר משמעותית (שעה לעומת ארבע עד חמש שעות בניתוח הקלאסי), מותיר צלקת קטנה משמעותית בהשוואה לצלקת רוחבית "מאוזן לאוזן" בניתוח הקלאסי, בעל סיכונים פחותים משמעותיות, ובסופו נדרש אשפוז קצר בלבד. יתרון נוסף הוא הצמיחה הסימטרית של הגולגולת, לאחר ניתוח, בניגוד לשיטה הקלאסית. בסיום הניתוח, יחבוש התינוק את הקסדה הייחודית באופן קבוע, למשך כ- 6 חודשים בממוצע.

הטיפול הניתן לתינוקות באמצעות קסדות מותאמות אישית הוא ייחודי בארץ במרכז שניידר, ונמצא בשימוש כבר מספר שנים במרכזים הרפואיים לילדים המובילים בעולם. הטיפול הניתן במצב של קרניוסינסוטוזיס נמצא בסל הבריאות ואינו כרוך בתשלום. הטיפול הניתן במצב של פלגיוצפליה תנוחתית אינו נמצא בסל הבריאות והוא כרוך בתשלום.

לפרטים נוספים ניתן ליצור קשר באמצעות טלפון: 03-9253668 או בדוא"ל [email protected] 

עבור לתוכן העמוד