חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

מחקר בינלאומי של מומחי מרכז שניידר מצא: אנטיביוטיקה בפעוטות המאושפזים עם RSV אינה יעילה במניעת אסתמה והתפתחות אירועי צפצופים חוזרים

"יתכן ואף יש סיכון מוגבר לאירועי צפצופים חוזרים כתוצאה משימוש באנטיביוטיקה בינקות, בזמן RSV" אומר פרופ' אברהם ביגלמן "זה מסר חשוב מאוד לרופאי הילדים, מפני שאנטיביוטיקה נרשמת לעיתים קרובות לפעוטות במצבים אלו". תוצאות המחקר פורסמו ב The New England Journal of Medicine – Evidence
פורסם: 28.02.22 | עודכן: 01.03.22

מחקר של מומחי מרכז שניידר ורופאים מאוניברסיטת וושינגטון וואנדרבילט מארה"ב, מצא כי מתן אנטיביוטיקה בפעוטות המאושפזים עם RSV אינה יעילה במניעת אסתמה והתפתחות אירועי צפצופים חוזרים. תוצאות המחקר הוצגו ב-27 בפברואר, 2022,  בכנס השנתי של האקדמיה האמריקאית לאלרגיה, אסתמה, ואימונולוגיה בפניקס אריזונה, ופורסמו בו זמנית בעיתון הרפואי היוקרתי The New England Journal of Medicine - Evidence.

 

המחקר התקיים בהובלת פרופ' אברהם ביגלמן, מנהל המכון לאימונולוגיה ואלרגיה במרכז שניידר לרפואת ילדים, ופרופ' חבר באוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס ובאוניברסיטת תל אביב, בבית החולים לילדים של סנט לואיס ובאוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס. המחקר נתמך על ידי מענק מחקר מהמכון הלאומי ללב, ריאה ודם (NHLBI) של המכונים הלאומיים למדע (NIH) של ממשלת ארה"ב.

 

החוקרים בדקו את יעילות השימוש באנטיביוטיקה מסוג אזיתרומיצין לצורך מניעת התפתחות אירועי צפצופים חוזרים בקרב פעוטות המאושפזים עם ברונכיאוליטיס שנגרמה מהוירוס RSV (Respiratory syncytial virus), מפני שפעוטות אלו נמצאים בסיכון מוגבר לפתח אסתמה במהלך שנות הילדות. החוקרים קיוו למצוא גישה טיפולית חדשה למניעת האסתמה.

 

תוצאות המחקר הראו כי לא היה הבדל משמעותי מבחינה סטטיסטית בשכיחות אירועי הצפצופים החוזרים בקרב פעוטות אשר טופלו בזמן שהיו עם RSV באזיתרומיצין לעומת פעוטות אשר טופלו בפלסבו, ואם כבר אז הנטייה היא לסיכון מוגבר לאירועי צפצופים חוזרים בקרב הפעוטות שקיבלו את האנטיביוטיקה מאשר את הפלסבו.

 

וירוס ה-RSV יכול לגרום לברונכיאוליטיס, דלקת של דרכי האוויר הקטנות, בקרב פעוטות. כלל הילדים ידבקו בוירוס RSV במהלך השנתיים הראשונות לחיים, אך רק חלק קטן מהם יפתחו ברונכיאוליטיס קשה אשר יחייב אשפוז בבית החולים (לרוב לצורך מתן חמצן). עם זאת, בעולם המערבי, ברונכיאוליטיס מהווה את הסיבה השכיחה ביותר לאשפוז פעוטות במשך חודשי החורף. פעוטות אשר זקוקים לאשפוז עקב RSV, נמצאים בסיכון מוגבר במיוחד לפתח אסתמה בילדות.
 

"בערך חצי מהפעוטות אשר נזקקים לאשפוז עקב RSV, יפתחו אסתמה עד גיל 6 שנים" אמר פרופ' אברהם ביגלמן, החוקר הראשי של המחקר. "במשך שנים רבות חקרנו דרכים לנסות למנוע התפתחות אסתמה לאחר ברונכיאוליטיס שנגרמת מ-RSV. לאנטיביוטיקה אזיתרומיצין יש תכונות נוגדות דלקת שהוכחו במחלות ריאה אחרות כגון ציסטיק פיברוזיס. עבודות מחקר קודמות שעשינו, הראו כי לאזיתרומיצין יש יכולת להוריד דלקת בדרכי האוויר, וכן יתכן ולמנוע אירועי צפצופים חוזרים לאחר ברונכיאוליטיס הנגרמת מ- RSV. עבודות אלו סיפקו לנו את הרציונל לבצע מחקר רחב היקף בפעוטות המאושפזים עם RSV, ולכן גם הופתענו מהתוצאות השליליות של המחקר הנוכחי".

 

חשוב להדגיש כי המחקר לא תוכנן לבדוק הבדלים בהשפעה של סוגים שונים של אנטיביוטיקות. עם זאת, החוקרים מצאו גם עדויות לסיכון מוגבר לאירועי צפצופים חוזרים בקרב פעוטות אשר קיבלו אנטיביוטיקות אחרות כמו אמוקסיצילין (מוקסיפן).

 

"יתכן ויש סיכון מוגבר לאירועי צפצופים חוזרים כתוצאה משימוש בכל תרופה אנטיביוטית בינקות" מוסיף פרופ' אברהם ביגלמן. "זהו מסר חשוב ביותר לכלל רופאי הילדים, מפני שאנטיביוטיקה נרשמת לעיתים קרובות לפעוטות עם ברונכיאוליטיס הנגרמת מ-RSV, למרות שההנחיות הקליניות אינם תומכות בגישה טיפולית זו. לסיכום תוצאות המחקר, ניתן להגיד כי לאזיתרומיצין ואנטיביוטיקות בכלל, אין אפקט טיפולי מיטיב למניעת אירועי צפצופים חוזרים לאחר RSV ואף יתכן ויש להם אפקט שלילי".

 

המאמר המלא התפרסם בעיתון הרפואי The New England Journal of Medicine – Evidence:
Beigelman A et al. Azithromycin to prevent recurrent wheeze following severe RSV bronchiolitis. The New England Journal of Medicine – Evidence. Feb. 27, 2022.

 כתבו עלינו


 

שניידר: אנטיביוטיקה בפעוטות עם RSV אינה מונעת אסתמה

פרופ' אברהם ביגלמן, החוקר הראשי מדגיש: "זהו מסר לרופאי הילדים מפני שאנטיביוטיקה נרשמת לעיתים קרובות לפעוטות במצבים אלה ושימוש בה אף עלול להגביר אירועי צפצופים חוזרים בזמן RSV בינקות.
DoctorsOnly" ,01/03/2022"

עבור לתוכן העמוד