חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

השתלת לב מלאכותי בוצעה בנער בן 16.5 במרכז שניידר

ערפה חואמדה, כדורגלן בן 16.5 מבאר שבע, עבר השתלה דחופה של לב מלאכותי במרכז שניידר לרפואת ילדים וקיבל את חייו במתנה
פורסם: 25.01.22 | עודכן: 26.01.22


במהלך אחד מאימוני הכדורגל, חש ערפה ברע ומשנבדק על ידי רופאיו, התגלה כי הוא לוקה במיוקרדיטיס (דלקת בשריר הלב). לאור החמרה במצבו הובהל ערפה לטיפול נמרץ בבית חולים סורוקה, כשהוא סובל מהפרעת קצב קשה. לאחר שלא הצליחו הרופאים לייצבו, הועבר ערפה למרכז שניידר לרפואת ילדים, לצורך המתנה להשתלת לב מן החי.

בזמן אישפוזו בשניידר, הדרדר מאוד מצבו של ערפה והפך קריטי, כשהחדר השמאלי בליבו חדל מלפעול וגם תפקוד החדר הימני הפך לגבולי. המרוץ נגד הזמן החל, אולם לא נמצא לב אנושי שניתן היה להשתיל בגופו, ועל כן החליטו הרופאים במרכז שניידר להשתיל משאבת חדר שמאל בלב (לב מלאכותי) על מנת להציל את חייו.

בניתוח שנמשך כ-6 שעות, הושתל בבית החזה של ערפה לב מלאכותי מסוג Lvad. מדובר במשאבה שמחוברת לחדר השמאלי ומזרימה את הדם לגוף במקום הלב שכשל. המשאבה מחוברת לסוללות הנישאות בתיק קטן על הגב. את הניתוח המורכב ביצעו ד"ר גבי אמיר, מנהל היחידה לניתוחי לב בילוד במרכז שניידר, ד"ר ויקטור רובצ'בסקי, סגן מנהל המחלקה לניתוחי לב בבילינסון, ופרופ' דן ערבות, מנהל מערך ניתוחי לב בבילינסון. לאחר הניתוח הועבר ערפה לאשפוז ביחידה לטיפול נמרץ לב בראשות פרופ' עובדי דגן, שם התאושש.

ד"ר גבי אמיר, מנהל היחידה לניתוחי לב בילוד במרכז שניידר לרפואת ילדים: "הנער הגיע אלינו כשהוא סובל מאי ספיקת לב קשה. לאור החמרת מצבו, נאלצנו לחפש עבורו פתרון בהקדם האפשרי עד אשר יימצא לב אנושי. מרגש לראות אותו היום כשהוא מתאושש ומצבו טוב לאחר הניתוח הייחודי שהציל את חייו".
    
השתלת לב מלאכותי מבוצעת להצלת חייהם של חולים הסובלים מאי ספיקת לב קשה שאינם יכולים עוד להמתין להשתלת לב או שאינם מתאימים לכך מסיבות שונות (מחלות רקע, גיל ועוד). הלב המלאכותי מושתל בבית החזה של החולה, ללא הוצאת ליבו שכשל, ומשמש תחליף לפעילותו. לב מלאכותי יכול לשמש כ"גשר" להצלת חייו של החולה עד להשתלה או כפתרון קבוע. לאחר ההשתלה, המושתל יכול לחזור לפעילות מלאה ולניהול אורח חיים תקין מלבד פעילויות שכוללות מים (בריכה, מקלחת, ים) בגלל הפחד מהרטבת הסוללות המפעילות את הלב, סוללות שנמצאות מחוץ לגופו של החולה.

ההתקדמות הטכנולוגית האדירה שחלה בשנים האחרונות הובילה לדור חדש של לבבות מלאכותיים שמהווים את חוד החנית. אחוזי ההצלחה הגבוהים מבשרים עידן חדש עבור חולי אי ספיקת לב קשה. בשלוש השנים האחרונות הושתלו במרכז שניידר לרפואת ילדים 10 לבבות מלאכותיים.

 

עבור לתוכן העמוד