חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

בשורה להורים לילדים עם קשב וריכוז הסובלים מעיכוב גדילה כתוצאה מטיפול בריטלין

מחקר ראשון מסוגו בעולם במרכז שניידר יבדוק האם מתן פורמולת תזונתית יכולה לשפר את מדדי הגובה והמשקל בילדים אלה
פורסם: 22.11.21 | עודכן: 28.11.21

 

המחקר מיועד לילדים בגילאי 3–9, המאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז ומקבלים טיפול תרופתי בריטלין ונגזרותיו. המחקר הוא המשך למחקר קודם שנעשה בילדים בריאים, רזים ונמוכי קומה, אשר הוכיח  מתן כי הפורמולה במשך תקופה של שישה חודשים, שיפר באופן משמעותי את קומתם ומשקלם.

 

במחקר קודם שנערך במרכז שניידר הוכח כי מתן פורמולה תזונתית מועשרת שיפרה מדדים של ילדים נמוכי קומה ורזים בגילאי 9-3 שנים. בעקבות הצלחת המחקר, הוחלט על קיום מחקר המשך המיועד לילדים עם ADHD הסובלים מבעיות גדילה. במהלך המחקר יתקיימו 5 ביקורים בבית החולים, בהם ייבדקו המשתתפים על ידי אנדוקרינולוג, יעברו מדידות גובה ומשקל ויענו על שאלונים.

 

אחת מתופעות הלוואי הידועות לטיפול בריטלין ונגזרותיו בילדים המאובחנים עם קשב וריכוז היא ירידה בתיאבון שבמקרים מסוימים עלולה להוביל לעיכוב גדילה. מחקר חדש וראשון מסוגו של המכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת כללית, בראשותו של פרופ' משה פיליפ, מנהל המכון, יבחן את ההשפעה של מתן פורמולה תזונתית על גדילה בילדים המאובחנים עם ADHD, המקבלים טיפול תרופתי בריטלין ונגזרותיו.

 

מחקר זה הוא המשך למחקר קודם שנעשה בילדים בריאים, רזים ונמוכי קומה בגילאי 9-3 אשר הוכיח מתן כי הפורמולה במשך תקופה של שישה חודשים, שיפר באופן משמעותי את קומתם ומשקלם. במחקר זה עוד נמצא, כי על אף שנטלו את הפורמולה במשך חודשים רבים, שמרו הילדים על BMI תקין (היחס בין משקל לגובה) ולא השמינו. תוצאות המחקר פורסמו ב- 2014 בכתב העת הרפואי הבינלאומי of Pediatrics" "The Journal.

 

במחקר החדש ישתתפו בנות עד גיל 9 ובנים עד גיל 10, המטופלים בריטלין ונגזרותיו לטיפול ב- ADHD במשך שלושה חודשים לפחות. המשתתפים במחקר יקבלו פורמולה תזונתית מועשרת המכילה חלבון איכותי, שומנים, פחמימות, ויטמינים ומינרלים החשובים לגדילה, או פורמולת דמה (תכשיר עם מעט קלוריות וחלבון וללא תוספת ויטמינים ומינרלים) למשך 6 חודשים. לאחר תקופה זו, כלל הילדים המשתתפים במחקר יקבלו את הפורמולה למשך 6 חודשים נוספים. במהלך שנת המחקר, יתקיימו 5 ביקורים במרכז שניידר, בהם המשתתפים ייבדקו על ידי אנדוקרינולוג, יעברו מדידות גובה ומשקל, יענו על שאלונים, ובקרב הילדים שיסכימו יילקחו גם בדיקות דם.

לפרטים והרשמה ניתן לפנות לאיילת פרנס במייל: [email protected] או בטלפון 03-9253828

 

עבור לתוכן העמוד