חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

שני תינוקות הגיעו בסכנת חיים למרכז שניידר ולבית החולים מאיר בגלל שלא חוסנו

בחודש האחרון נלחמו בבתי החולים על חייהם של התינוקות שחלו בדלקת קרום המוח חיידקית. הרופאים מתריעים: לא ראינו דלקת מחיידק זה כבר שנים - אנו קוראים להורים להקפיד על חיסוני השגרה ובפרט בימי קורונה
פורסם: 23.07.20 | עודכן: 13.08.20

ליחידה לטיפול נמרץ ילדים במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת כללית, הובהל תינוק בן 7 חודשים מבני ברק כשהוא במצב קשה עם שינוי במצב ההכרה, חום ומרפס בולט – סימנים המחשידים לדלקת קרום המוח.


בוצע לו ניקור מותני שאישש את האבחנה כי הוא כי סובל מדלקת חיידקית בקרום המוח (מנינגיטיס) על רקע חיידק המופילוס אינפלאונזה b. בבירור שנערך עלה כי הוא לא חוסן בחיסוני השגרה בין היתר בשל החשש להגיע לטיפת חלב בימי הקורונה והוא סובל מנזקים בלתי הפיכים בעקבות הדלקת. לאחרונה הוא הועבר מהיחידה לטיפול נמרץ ילדים למחלקת ילדים ג׳ בראשות פרופ' עירית קראוזה, שם הוא מקבל טיפול אנטיביוטי ממושך כמו גם טיפול תומך בנזקים שנגרמו לו.

 

בצירוף מקרים מטריד אושפזה תינוקת בת 8 חודשים מהרצליה שהגיעה למיון הילדים במרכז הרפואי מאיר בשל אותה הדלקת. היא הועברה להמשך ניטור וטיפול ביחידה לטיפול נמרץ ילדים במרכז הרפואי. בהמשך השתפר מצבה והיא שוחררה לביתה.

 

פרופ׳ אפי בילבסקי, רופא בכיר במחלקת ילדים ג׳ ומומחה למחלות זיהומיות במרכז שניידר לרפואת ילדים: "חיסון לזן זה ניתן לתינוקות במסגרת חיסוני השגרה בטיפת חלב, בגילאי חודשיים, 4 חודשים, 6 חודשים ושנה. החיסון יעיל מאוד כנגד חיידק זה ושכיחות הופעת זיהום חיידקי כה חמור בתינוקות, יורד משמעותית כבר אחרי קבלת שתי מנות החיסון הראשונות.  במקרה זה לצערנו הרב, התינוק לא חוסן בחיסוני השגרה ונלחם כעת בדלקת קרום המוח. הוא סובל מפגיעה בלתי הפיכה בשמיעה וכן מנזק נוירולוגי.

 

מחלה סוערת זו, על נזקיה, יכולה הייתה להימנע לו התינוק היה מקבל במועד את החיסון. אנו ערים לחששות ההורים מביקור במרפאות בתקופה זו, אך אנו קוראים להם לשמור על ילדיהם ולהקפיד על מתן חיסוני השגרה במועד ובכך למנוע מחלות קשות בקרב התינוקות. יתרה מזאת, בעוד שהקורונה לא פגעה באופן ישיר בילדים רבים, שהרי זוהי עדות לנזק לא ישיר שנגרם בגלל הפחד ממנה".  פרופ' בילבסקי מדגיש: "זוהי תקופה מסוכנת למתנגדי החיסונים שמאז ומתמיד נהנו מחסינות העדר. כעת כשגם הורים שברוטינה מקפידים על חיסוני השגרה נמנעו מלחסן, ישנם חיידקים ווירוסים מסוכנים שחזרו לסירקולציה והילדים הלא מחוסנים עלולים להידבק. אני קורא להורים שלא חיסנו בגלל הקורונה לחזור ולהתחסן. במקביל קורא למתנגדי חיסונים להתפכח ולחסן, שאחרת המקרה הבא יהיה בלתי נמנע".

 

ד"ר דגנית אדם כהן, מנהלת יחידת טיפול נמרץ ילדים במרכז הרפואי מאיר. התינוקת הגיעה אלינו במצב מסכן חיים עם חום גבוה, אפטיות, הקאות מרובות וישנוניות יתר. בבדיקות שערכנו לה התברר כי היא סובלת מדלקת חיידקית. בניגוד למי שעסק ברפואה לפני כ-30 שנה שנהג לטפל במאות מקרים קשים כאלו בשנה, לשמחתי ובמהלך 15 שנות עבודתי לא נתקלתי עד היום בדלקת חמורה כזו כתוצאה מחיידק זה.

עבור לתוכן העמוד