חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

צנתור מוח דחוף הציל את חייה של ילדה בת 9

בת 9 הגיעה למיון מרכז שניידר בשל אישונים לא שווים - רופא העיניים אבחן שיתוק חריף בעצב השלישי כתוצאה ממפרצת מוחית. צנתור מוח דחוף הציל את חייה
פורסם: 21.06.20 | עודכן: 07.07.20

ילדה בת 9 הגיעה לאחרונה למחלקה לרפואה דחופה (מיון) במרכז שניידר, לאחר שאמה הבחינה בהבדל בגודל האישונים בשתי עיניה. ד"ר אסף גרשוני, רופא העיניים במיון, זיהה כי בנוסף לאישונים הלא שווים, קיימת גם הגבלה בחלק מתנועות העין יחד עם צניחת עפעף, ואבחן כי מדובר בשיתוק חלקי של עצב קרניאלי שלישי.

העצב הקרניאלי השלישי מעצבב את מרבית שרירי העין, את שריר העפעף ובנוסף את השריר בקשתית העין האחראי על כיווץ האישון. שיתוק בעצב השלישי, במיוחד כאשר קיימת מעורבות של האישון, הינו מצב חירום רפואי שכן אחת האפשרויות היא קיום של מפרצת באחד מעורקי המוח הלוחצת על העצב במהלכו בבסיס הגולגולת.

בדיקת CT אנגיוגרפיה מוח דחופה איששה את האבחנה כי הילדה סובלת ממפרצת באחד מעורקי המוח. מצב זה נדיר מאוד בילדים, אך ללא טיפול דחוף, קיימת סכנה מיידית לדימום מוחי, שבץ או תמותה. צנתור המוח לסגירת המפרצת בוצע בהצלחה תוך זמן קצר, על ידי ד"ר שמעון מימון, מצנתר כלי הדם במוח ביחידה לנוירוכירורגיה במרכז שניידר לרפואת ילדים. מצבה של הילדה השתפר ולאחר מספר ימים שוחררה לביתה.

לדברי פרופ' גד דותן, מנהל יחידת עיניים במרכז שניידר לרפואת ילדים: "הודות לערנות האם שהבחינה כי אישוני בתה אינם שווים, האבחנה הנכונה של רופא העיניים במיון, וצנתור המוח המדויק והמהיר שעברה הילדה, הצלחנו למנוע אסון ולהציל את חיי הילדה. חשוב להדגיש כי לא כל מצב של אישונים לא שווים משמעו קיום של מפרצת מוחית, אולם במקרה שמדובר במצב חדש, נדרשת הערכה רפואית דחופה".

 


כתבו עלינו


במיון שלחו הביתה, האם התעקשה ולבסוף התגלתה מפרצת מוחית
אשלי טויל בת התשע סבלה מכאבי בטן, הקאות וכאבי ראש, ולאחר כמה ימים הבחינה אמה שהאישונים שלה בגודל שונה ויש לה פזילה. בחדר המיון הכללי טענו שהכל בסדר איתה, אבל האמא לא השתכנעה, הגיעה למרכז שניידר לרפואת ילדים, ושם התברר כי הבעיה בעיניים נובעת בעצם ממפרצת מוחית - מצב מסכן חיים.
"ynet"

עבור לתוכן העמוד