חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

מומחי מרכז שניידר מתריעים על עליה במצוקה נפשית אצל ילדים ונוער

בתקופה זו של "חזרה לשגרה" חלה עלייה בפניות לטיפול במקרי מצוקה רגשית ונפשית באוכלוסייה כולה ובאוכלוסיות בסיכון במיוחד. פרופ' סילבנה פניג, מנהלת המחלקה לרפואה פסיכולוגית במרכז שניידר מסבירה את העלייה במספר האירועים הנפשיים והגופניים המגיעים לבית החולים בשל הצטברות המתחים הנפשיים שהתעצמו בעת משבר הקורונה
פורסם: 17.05.20 | עודכן: 20.05.20

בתקופה האחרונה, יחד עם ההקלות וה"חזרה לשגרה", חלה עלייה משמעותית בפניות למחלקה לרפואה דחופה (מיון) במרכז שניידר, בשל מגוון מצבים רפואיים ונפשיים: הרעלת חומרים, ניסיונות אובדניים, תופעות לוואי של תרופות שנלקחו ללא מעקב רפואי צמוד והחמרה של הפרעות נפשיות קיימות.


המקרה של ד', נערה שהגיעה לקבלת טיפול במרכז שניידר הוא אחד מיני רבים שאנו מטפלים בהם בתקופה האחרונה. ד' התרגלה ללמוד בבית, שמחה שאין מבחנים ולא צריכים לריב עם ההורים על שעת השינה או הקימה. נהנתה מחוסר העיסוק במה ללבוש ומהאפשרות להיות בקשר עם "החברה" ברשת לפי רצונה ובעיקר להתנתק לפי בחירתה. רוב היום היא שוטטה ברשת השתתפה באופן פסיבי בלמידה מרחוק, הכול בחדרה הפרטי. כחודש לאחר תקופת "הבידוד" ד' החלה להרגיש שעמום, תחושת מיצוי וחוסר משמעות ומצאה עצמה "בורחת" לשעות של צפייה בסדרות, אכילה מוגברת והצצה לחיים "היפים והמוצלחים" של אחרים במדיה,  היא לא הצליחה להירדם, וחשה בודדה בהתמודדותה עם המצב המשתנה. כאשר דובר על החזרה ללימודים ד' נלחצה. היא הרגישה חוסר אונים, חוסר עניין וריקנות גדולה.


ד. הגיעה למיון במרכז שניידר לרפואת ילדים לאחר שבלעה 50 סוגי תרופות שונות שמצאה בארון התרופות בביתה. בחדר המיון אליו הגיעה מטושטשת הצליחה להגיד לצוות: "רציתי רק לישון יותר טוב...".


פרופ' סילבנה פניג, מנהלת המחלקה לרפואה פסיכולוגית במרכז שניידר מסבירה את העלייה במספר האירועים הנפשיים והגופניים המגיעים לבית החולים בשל הצטברות המתחים הנפשיים שהתעצמו בעת משבר הקורונה: "הציפיה לחזרה לשגרה עם המתח המלווה (למשל מקרה של ילד שלקח מינון יתר של ריטלין במטרה לחזור מרוכז ללימודים), המתחים המצטברים במשפחות, המשבר הכלכלי הפוקד משפחה, חשש ולחץ מההתמודדות החברתית בחזרה למסגרות הלימודיות, התמכרות למדיה, שינוי בהרגלי שינה ועוד. אחוז גבוה מאד של ההפניות, הגיעו אלינו בעקבות אמירות, מחוות וניסיונות אובדניים. עלינו להיות ערניים ומוכנים לזיהוי מוקדם של סימני מצוקה ולפנות לגורמים מקצועיים לקבלת עזרה".


מרכז שניידר מטפל בילדים בראיית מכלול גוף-נפש. למחלקה לרפואה דחופה מופנים ילדים ובני נוער עם סימפטומים חריפים שונים, הן גופניים והן נפשיים אשר כולם מגיעים תחילה למיון. היותו של מרכז שניידר, מרכז רפואי לילדים, מאפשר למשפחות, למפנים לטיפול ולפונים הצעירים להוריד את ההתנגדות והסטיגמה שמלווים בדרך כלל את הפניה לקבלת טיפול בבית חולים פסיכיאטרי.

המחלקה לרפואה פסיכולוגית במרכז שניידר ערוכה בשגרה וחירום לקבל הפניות של ילדים עם טווח רחב של מצוקות רגשיות, הפרעות נפשיות קשות, חוסר איזון תרופתי, בעיות התנהגות, שימוש יתר בחומרים והפרעות נפשיות המערבות את הגוף ביניהן הפרעות אכילה. 

עבור לתוכן העמוד