חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

צבר מקרים נדיר ביחידה לטיפול נמרץ לב במרכז שניידר

5 ילדים מחוברים במקביל למערכת ECMO המחליפה את פעילות הלב והריאות
פורסם: 03.03.20 | עודכן: 03.03.20


צבר מקרים נדיר התקיים לאחרונה ביחידה לטיפול נמרץ לב במרכז שניידר לרפואת ילדים: 5 ילדים חוברו במקביל למערכת  ECMO(Extracorporeal Membrane Oxygenation) אשר מחליפה את פעילות הלב והריאות. ארבעה תינוקות וילד אחד, הסובלים מבעיות לבביות שונות, חוברו ל- 5 מערכות אקמו במקביל, להצלת חייהם. על מנת לטפל בחמישה ילדים בו זמנית, נדרשת היערכות מיוחדת של הצוות הרב תחומי ביחידה, מיומנות רבה וניסיון. זו הפעם השניה בלבד שמתקיים צבר מקרים כזה, הפעם האחרונה בה טופלו 5 ילדים במקביל על מערכת ECMO, היתה בשנת 2014, גם כן ביחידה לטיפול נמרץ לב, בראשות פרופ' עובדי דגן ומנהלת הסיעוד ביחידה, רים עבד אל חי.
 
שלושה מתוך ארבעת התינוקות הועברו ליחידה לטיפול נמרץ לב במרכז שניידר מבתי חולים שונים מרחבי הארץ: תינוק בן עשרה חודשים הסובל מזיהום חיידקי, תינוק בן שישה ימים הסובל מיתר לחץ דם ריאתי של הילוד ותינוקת בת חודשיים הסובלת מחום ופרכוסים. על מנת לבצע העברה כזו, נדרש צוות מיומן, מקצועי ומנוסה ממרכז שניידר, לנסוע לבית החולים בו מטופל הילד, לחבר אותו שם למערכת האקמו ולהעביר אותו בביטחה ליחידה לטיפול נמרץ לב במרכז שניידר. בנוסף לילדים אלו, חוברו למערכת ECMO גם תינוק בן שבועיים הסובל ממום לבבי מולד וילד בן 7 הסובל מגידול בבית החזה החוסם את דרכי האויר.
 
מערכת ECMO הינה טכנולוגיה מצילת חיים לתמיכה חוץ גופית בתינוקות, ילדים ומבוגרים עם כשל לבבי או ריאתי חריף וחמור. המערכת מחליפה את פעולת הלב והריאות, עד התאוששות מלאה של איברי הגוף.
 
לדברי פרופ׳ עובדי דגן, מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב במרכז שניידר: "מרכז שניידר נמנה עם בתי החולים הבודדים בארץ להם מערכת ECMO לטיפול בתינוקות וילדים. הנסיון הרב שיש לצוות היחידה, הוא זה שמאפשר לנו לעשות כמעט את הבלתי אפשרי – לטפל באמצעות מערכת מורכבת בחמישה ילדים במקביל ובו זמנית ולהעניק את הטיפול המקצועי והמתקדם ביותר לילדים אלו. חשוב לציין במיוחד את אחיות היחידה, המיומנות והמקצועיות, העובדות לילות כימים ומעניקות טיפול מסור לילדים הרכים ובני משפחותיהם וכן את צוות מפעילי מכונות הלב-ריאה שמסייעים בחיבור החולים למערכות האקמו ודואגים לפעילותן התקינה״.
עבור לתוכן העמוד