חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

ניתוחי נוירוכירורגיה חדשניים

שני סוגים של ניתוחי נוירוכירורגיה חדשניים לשיפור עוויתיות וקישון שרירים בוצעו לאחרונה במרכז שניידר לרפואת ילדים
פורסם: 05.11.18 | עודכן: 11.11.18

שני סוגים של ניתוחים נוירוכירורגיים חדשניים, לשיפור עוויתיות וקישיון שרירים (ספסטיות), בוצעו לאחרונה בהצלחה ביחידה לנוירוכירורגיה במרכז שניידר בהובלתו של מנהל היחידה, ד"ר אמיר קרשנוביץ'.

שני ניתוחי (SDR (Selective Dorsal Rhizotomy בוצעו בשניידר בפעם הראשונה, בשני ילדים שסבלו מספסטיות על רקע מחלה גנטית פרוגרסיבית וכתוצאה של שיתוק מוחין. הניתוחים בוצעו על ידי ד"ר אמיר קרשנוביץ' בשיטה שפיתח ד"ר פארק, רופא בעל שם עולמי מבית החולים לילדים בסנט לואיס. בשיטה זו המנתח מנטר עצבים פגועים בעמוד השדרה ומנתק אותם דרך חתך קטן מאוד הנעשה בגובה הקונוס (סוף של חוט השדרה), לעומת חתך ארוך והסרת הלמינות (חלקן האחורי של החוליות) בשיטה שהייתה נהוגה עד כה. ד"ר קרשנוביץ' התמחה בניתוחים אלה בתפקידו הקודם כמנהל היחידה לנוירוכירורגיית ילדים בבית החולים לילדים בדנוויל, פנסילבניה, והוא מהראשונים שמבצעים את הניתוח הזה בארץ.

"בשיטה זו מבצעים את הניתוח דרך חתך בגובה אחד, במקום בחמישה גבהי חוליות", מסביר ד"ר אמיר קרשנוביץ', "במהלך הניתוח אנו חותכים שני שליש מארבעה עצבים לומברים ומהעצב הסקראלי הראשון מכל צד, בסך הכל עשרה עצבים, בחלק הסנסורי שלהם, וכך, באמצעות ניתוק החלק התחושתי של העצב, מבטלים את הספסטיות. למעשה, אנו מסירים את החלק 'הרע' של העצב, ללא תופעות לוואי כלשהן, ובכך מצליחים לשפר את עוויתיות השרירים הקשה. ישראלים רבים עברו עד כה את הניתוחים האלה אצל ד"ר פארק בסנט לואיס, והבשורה היא שמעתה אין צורך לטוס לארה"ב לשם כך: אנו עושים זאת כאן בשניידר בדיוק באותה השיטה".

כמעט במקביל בוצעו ביחידה לנוירוכירורגיה שלושה ניתוחים מתקדמים נוספים, להשתלת משאבת בקלופן אינטרה-טקלית (Intra thecal baclofen pump) בילדים עם שיתוק מוחין ספסטי. במהלך הניתוח מושתלת בגוף המטופל משאבה המשחררת בקלופן, תרופה להרפיית שרירים, דרך נקז המושתל בתעלת השדרה. באמצעות הזרמה קבועה של החומר היישר לחוט השדרה משתפרת בעיית הספסטיות. בנוסף, שיפור הספסטיות יכול למנוע קונטרקטורות (כיווץ וקישיון שרירים), כאבים, עקמת, דיסקלקולציה של האגן הגורמת לנכות, ועוד.

"הניתוח מבוצע בשני חתכים, בגב ובבטן. את המשאבה אנו משתילים תחת הפאציה של שריר הבטן בניתוח פשוט יחסית, כאשר כבר למחרת המטופל משוחרר לביתו. החלק המורכב אינו הניתוח עצמו אלא כל התהליכים שסביבו.

לניתוחים אלה וניתוחי ה-SDR הורכבה מרפאה מיוחדת הכוללת צוות נוירולוגי בראשות ד"ר אילת לוי, נוירולוגית מומחית בספסטיסיות, צוות נוירוכירורגי הכולל רופא, אחות מתאמת ופיזיותרפיסט, המבצעים יחד בדיקות התאמה לחולים, כולל בדיקת ניסיון (TRIAL) שבמהלכה מבצעים ניקור מותני להזרקת התרופה על מנת לוודא תגובה חיובית", מסביר ד"ר אמיר קרשנוביץ'. "אחרי הניתוח נדרש מילוי של התרופה במשאבה מדי חצי שנה, ואנו מבצעים מעקב הכולל גם שינוי במינון היומי בהתאם לצרכים. את המשאבה עצמה יש להחליף בניתוח חוזר לאחר שבע שנים. בשורה התחתונה, ניתוחים אלו מהווים פתרון חדשני, המשחרר את המטופלים מהתוצאות הקשות ומהסבל הרב הכרוכים בקישיון השרירים".

עבור לתוכן העמוד