חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

ניתוח מוח דחוף הציל את חייו של מקסים בן ה-13

נער בן 13, שסבל מגידול ענק במוחו, הובהל ישירות מהאמבולנס לחדר הניתוח, בכדי לעבור ניתוח נוירוכירורגי דחוף להצלת חייו. מומחי מרכז שניידר ניתחו את הילד והסירו את הגידול
פורסם: 04.06.18 | עודכן: 12.06.18

חייו של מקסים, נער בן 13 מפתח תקווה, ניצלו הודות לניתוח נוירוכירורגי חירום שנערך לאחרונה במרכז שניידר לרפואת ילדים. הנער הרגיש לא טוב במשך מספר חודשים, עד שבוקר אחד התעלף בבית ספרו. צוות המורים הזמין אמבולנס שלקח את הנער לבית החולים "מאיר" בכפר סבא, שם עבר הנער צילום CT ראש, אשר בו התגלה גידול במוחו. ממצאי צילום ה-CT היו ברורים: הנער סובל מגידול ענק בראשו, במקום אסטרטגי ואיזור קריטי במרכז המוח. בינתיים האישונים של הנער התרחבו, כתוצאה מסתימת נוזלי המוח בגלל הגידול וסכנה ממשית נשקפה לחייו.

 

מנהל מיון ילדים בביה"ח מאיר, ד"ר אהוד רוזנבלום, יצר קשר במהירות עם ד"ר אמיר קרשנוביץ, מנהל היחידה לנוירוכירוגיה במרכז שניידר, ודאג להעברת הנער בדחיפות לשניידר באמצעות אמבולנס, כשהוא מלווה את הנער באמבולנס לשניידר. במקביל ובהיערכות שיא, נערכו בחדר הניתוח ד"ר אמיר קרשנוביץ וד"ר דוד פלזנשטיין, רופא מתמחה ביחידה לנוירוכירורגיה במרכז שניידר וצוות חדר הניתוח, והתכוננו לקבל את הילד.

 

כמו במבצע צבאי מתוכנן היטב, הנער הועבר ישירות מהאמבולנס לחדר הניתוח, לצוות שהיה ערוך ומוכן לקראתו. תוך 3 דקות מהרגע שהושכב הנער בחדר הניתוח, הותקן לו נקז בתוך המוח, מה שאפשר את הורדת הלחץ התוך-גולגולתי והצלת חייו. כשהנער התייצב, הועבר לבדיקת MRI דחופה, בה ניתן היה לראות בבירור את הגידול הענק. הגידול אשר נמצא באיזור הגומה האחורית במוח, דחף את גזע המוח לצד שמאל ועטף עצבים עיקריים של גזע המוח, מתוכם עצבים האחראים על תנועות העיניים, על תחושה ותנועה של חצי מהפנים, על שמיעה ואיזון, על יכולת הבליעה ותנועת מיתרי הקול ועל תנועות הכתף באותו צד. הרופאים הנוירוכירורגים התכוננו היטב לניתוח ובבוקר למחרת הוחזר הנער לחדר הניתוח, ונותח במשך 13 שעות רצופות.

 

הניתוח בוצע על ידי ד"ר אמיר קרשנוביץ, מנהל היחידה לנוירוכירורגיה, ד"ר איוון נוביצקי, רופא בכיר ביחידה לנוירוכירורגיה, ד"ר דוד פלזנשטיין, מתמחה לנוירוכירורגיה ד"ר אבלין טרבקין, מנהלת יחידת הרדמה נוירוכירורגיה בשניידר וצוות חדר הניתוח. בתום הניתוח, הגידול הענק הוצא בשלמותו וכל העצבים של גזע המוח נשמרו שלמים. לאחר הניתוח, הועבר ליחידה לטיפול נמרץ במרכז שניידר, בראשות ד"ר אלחנן נחום, התאושש וחזר להכרה מלאה זמן קצר לאחר הניתוח. שבוע וחצי לאחר מכן, ניתן היה להוציא את הנקז ממוחו של הנער, הוא הועבר למחלקה הכירורגית ומשם שוחרר לביתו.

 

לדברי ד"ר אמיר קרשנוביץ, מנהל היחידה לנוירוכירוגיה במרכז שניידר: "אנו בשניידר מיומנים בניתוחים של גידולי מוח מורכבים ובניתוחים במצבי חירום, אך ניתוח זה מרגש במיוחד. הגידול הענק במוחו של הנער היווה סכנה ממשית ומיידית לחייו. הוא הגיע אלינו ממש ברגע האחרון, ואני משוכנע כי הצלחנו להציל אותו הודות לשיתוף פעולה הדוק עם ביה"ח מאיר והמקצועיות והמיומנות של אנשי הצוות בשניידר".

עבור לתוכן העמוד