חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

אהבה של סבתא

ילד בן 7 סבל מאי ספיקת כליות ונזקק להשתלת כליה דחופה, בהחלטה נדירה סבתו תרמה לו כליה והצילה את חייו. ניתוח השתלת הכליה בוצע במרכז שניידר לרפואת ילדים.
פורסם: 14.02.18 | עודכן: 18.03.18


במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת הכללית, בוצע לאחרונה ניתוח השתלת כליה  ברפאל חדד בן ה-7 מפתח תקווה, אשר סבל מאי ספיקת כליות ונזקק להשתלת כליה דחופה. סבתו, אילה, תרמה לו כליה ובכך הצילה את חייו. מהרגע בו נודע כי נכדה, רפאל, זקוק להשתלה, אילה חדד, סבתא לחמישה נכדים, לא התלבטה והחליטה לתרום בעבורו את הכליה. הצוותים הרפואיים והסיעודיים במרכז שניידר לרפואת ילדים מנוסים ומיומנים במקרים בהם הורה תורם איבר מגופו להצלת ילדו, אך המקרה הזה ריגש גם את ותיקי  אנשי הצוות. ד"ר סיגל אייזנר, רופאה בכירה במערך ההשתלות במרכז שניידר: "סבתא שתורמת כליה לנכד זה לא  דבר מובן מאליו, אולם חשוב מאוד שמשפחות ידעו כי גם בן משפחה שאינו ההורה, המעוניין לתרום כליה במידה והוא בריא ונמצא כשיר לתרום לאחר שעבר את סדרת הבדיקות המקיפה והנרחבת יכול לתרום ובכך להציל חיים". 

אילה סיפרה בהתרגשות: "כשנמצאתי מתאימה לתרומה, הודיתי לבורא עולם שיזכה אותי לתת מתנת חיים בעודי בחיים. אני מרגישה שזו שליחות וזכות גדולה ועשיתי את זה בלב שלם ואוהב. ההשתלה נערכה בט"ו בשבט חג שמסמל צמיחה ובו נזרעו גם זרעי התקווה. אני מודה למלאכים בדמות אדם ד"ר מיכאל גורביץ וד"ר סיגל אייזנר ושלל עוסקי מלאכת החיים, שיודעים לקחת את מתנות החיים ולזרוע באנשים".

את ניתוח ההשתלה ביצע צוות מערך ההשתלות במרכז שניידר לרפואת ילדים: ד"ר סיגל אייזנר, רופאה בכירה במערך ההשתלות וד"ר מיכאל גורביץ, רופא בכיר במערך ההשתלות במרכז שניידר לרפואת ילדים והרופאים המרדימים ד"ר יאיר מנביץ' וד"ר ילנה צייטלין. לאחר הניתוח הועבר הילד לטיפול ביחידה לטיפול נמרץ בראשותו של ד"ר אלחנן נחום. את המעקב אחר הילד מבצע צוות המכון לנפרולוגיה בראשות פרופ' מרים דוידוביץ. את תיאום ההשתלה ביצעה מתאמת המושתלים, האחות נעמי זהנדלר. רפאל חש בטוב והועבר להמשך טיפול במחלקת ילדים ג' בראשות ד"ר עירית קראוזה.

ניתוח השתלת כליה מתורם חי, הינו ניתוח מורכב, אשר דורש היערכות מיוחדת של צוותי בית החולים, בתוכם: כירורגים מומחים בהשתלות איברים בילדים, מרדימים, צוות יחידת האולטראסאונד, אחיות חדר ניתוח, רופאי טיפול נמרץ ועוד. במסגרת הניתוח, מוכנסים בו זמנית לחדרי הניתוח הן התורם המבוגר והן הילד הנזקק לתרומה. בתחילה, נלקחת כליה מן התורם המבוגר, ולאחר מכן היא מועברת לחדר הניתוח של הילד. הילד הנזקק לתרומה עובר הליך של השתלת כליה.

מרכז שניידר לרפואת ילדים הינו בית החולים המבצע את מרביתם המוחלט של ניתוחי השתלות האיברים בילדים בישראל והוא מהראשונים בעולם אשר ביצע במסגרתו ניתוחי השתלת אונת כבד בתרומה מקרוב משפחה לילד. מאז הקמתו בוצעו למעלה מ- 500 השתלות לב, ריאה, כבד וכליות בתינוקות, ילדים ובני נוער, באחוזי הצלחה הדומים למרכזים הרפואיים הטובים בעולם.

עבור לתוכן העמוד