חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

ניתוח נוירוכירורגי נדיר שבוצע לראשונה בארץ במרכז שניידר, הציל את חייה של תרה בת ה- 9

הניתוח בוצע על ידי צוות רב תחומי גדול ממרכז שניידר לרפואת ילדים ובית החולים בילינסון
פורסם: 15.10.17 | עודכן: 10.12.17

ניתוח נוירוכירורגי נדיר ומורכב במיוחד, אשר בוצע לראשונה בארץ ופעמים ספורות בעולם, הציל את חייה של תרה בת ה- 9. הניתוח המורכב התקיים במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת הכללית.

הניתוח בוצע על ידי צוות רב תחומי גדול ממרכז שניידר לרפואת ילדים ובית החולים בילינסון. את הניתוח הובילו ד"ר שלום מיכוביץ, מנהל יחידת נוירוכירורגיה במרכז שניידר, פרופ' אייל יצחיאק, מנהל היחידה לניתוחי עמוד שדרה בבית החולים בילינסון וד"ר אבלין טרבקין, מנהלת יחידת הרדמה נוירוכירורגיה במרכז שניידר, והשתתפו בו מומחים ממחלקות נוספות משני בתי החולים: נוירוכירורגיה, אף, אוזן, גרון, פלסטיקה, פה ולסת, נוירופיזיולוגיה והרדמה.

תרה בת ה-9 אובחנה עם גידול הנמצא בחוליה השנייה של עמוד השדרה, מקום מורכב במיוחד לטיפול. הגידול סיכן את חייה והיא נזקקה לניתוח בדחיפות להצלת חייה. הגידול התמקם בכל החוליה השנייה של עמוד השדרה הצווארי, והיה עשיר בכלי דם המזינים את גזע המוח ועמוד השדרה. בשל אופי הגידול והמיקום בו הוא נמצא, הוציאו המומחים את הגידול, חשפו את חוט השדרה, ושחררו את כלי הדם הגדולים שעוברים בחוליות.

כל החוליה הצאוורית העליונה הוצאה, ולאחר מכן, התקינו המומחים שתל מיוחד, שהודפס במדפסת תלת מימד, על מנת לחבר בין עמוד השדרה לבין הגולגולת. השתל חובר מהחוליה השלישית ועד לבסיס הגולגולת. לאחר מכן כוסה השתל בריקמה, כדי להפרידו מהקנה והוושט. בשלב האחרון, הוכנסה הילדה למעין מחוך שקיבע את הגוף לגולגולת.

הניתוח אשר נמשך כ- 12 שעות מותחות וארוכות, הסתיים בהצלחה ולאחר מכן הועברה הילדה להמשך טיפול ביחידה לטיפול נמרץ במרכז שניידר, בראשות ד"ר אלחנן נחום ולאחר מכן למחלקה הכירורגית בשניידר, בראשות פרופ' נפתלי פרויד.

לדברי ד"ר שלום מיכוביץ, מנהל יחידת נוירוכירורגיה במרכז שניידר לרפואת ילדים: "מדובר באחד הניתוחים המורכבים והנדירים שבוצעו בישראל, וגם בקנה מידה עולמי זהו ניתוח מורכב במיוחד הדורש ניסיון רב, מיומנות, שיתוף פעולה בין צוותי ושילוב מספר דיציפלינות. אני גאה בכל אנשי הצוות שהשתתפו בניתוח הזה ונרגש שהצלחנו להציל את חייה ואיכות חייה של הילדה הצעירה, במהלך הרפואי הנועז". 

עבור לתוכן העמוד