חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

שאיפת ובליעת גופים זרים על ידי ילדים

צפצפה של ברווז גומי, עגיל, שרשרת מגנטים וסיכת ביטחון: כל אלה חפצים ששלפו מומחי מרכז שניידר בחודשים האחרונים מגופם של תינוקות וילדים, שבלעו או שאפו אותם בטעות.
פורסם: 12.07.17 | עודכן: 24.07.17בסוף חודש יוני השנה, הובהל למרכז שניידר לרפואת ילדים ילד בן 4 מפתח תקווה, כשצפצפה של צעצוע לאמבט תקועה בקנה הנשימה שלו. הילד פונה למחלקה לרפואה דחופה (מיון) בשניידר, כשהוא משתנק ומתקשה לנשום. תוך דקות הועמדו צוותי אף אוזן גרון, הרדמה וטיפול נמרץ לצורך התערבות החירום להצלת חיי הילד. הפעולה מהירה של הצוות בשניידר מנעה הסתבכות וחנק והצילה את חייו. לאחר מכן הועבר הילד כשהוא מורדם ומונשם ליחידה לטיפול נמרץ ובהמשך התייצב מצבו של הילד והוא שוחרר לביתו.

מקרה זה הוא רק אחד מהמקרים הרבים בהם הגיעו תינוקות וילדים למרכז שניידר לרפואת ילדים, לאחר שבלעו או שאפו גופים זרים. בחודש אפריל האחרון, הובהל פעוט בן שנה ושבעה חודשים לחדר הניתוח במרכז שניידר לאחר שבלע שרשרת של כ- 40 מגנטים. הרופאים שלפו את השרשרת מהמעיים שלו, לאחר שנתקעה בהם ולא יצאה באופן טבעי מהגוף. בשל החשש לחסימה של המעי, הובהל הפעוט לחדר הניתוח ושם כאמור נשלפה השרשרת. לאחר ההתאוששות מהניתוח, הועבר הפעוט לטיפול במחלקה הכירורגית ולאחר מכן שוחרר לביתו.
בחודש פברואר השנה שלפו מומחי מרכז שניידר עגיל מוושט של תינוק בן שמונה חודשים. התינוק סבל במשך שבוע משיעול מתגבר, קושי באכילה וחום ולאחר שבצילום החזה זוהה גוף זר, הוא הובהל למרכז שניידר, ובחדר הפעולות, נשלף העגיל.

לפני מספר שנים הגיעה לשניידר תינוקת בת 7 שבועות בלבד לאחר שבלעה תליון מגן דוד שהיה תלוי על עגלתה. צילום הרנטגן הראה כי בבירור את התליון מצוי בחלקו התחתון של הוושט, ובפעולה אנדוסקופית עדינה הוצא התליון מגופה הקטנטן. זו היתה התינוקת הצעירה ביותר שהגיעה למרכז שניידר לאחר בליעת גוף זר.

תינוקות עד גיל שנה נמצאים בשלב התפתחותי בו הם חוקרים את סביבתם דרך הפה. בשלב זה התינוקות מכניסים ידיים וכפות רגליים לפה בתדירות גבוהה וגם מכניסים לפה צעצועים, משחקים וכל הנקרה בדרכם. לפיכך חשוב להיות מודעים, במיוחד בשלב הזה, לסכנה משאיפת ובליעת גופים זרים.

חדירה של גופים זרים לגוף הילד יכולה להתרחש בשאיפה לדרכי הנשימה או בבליעה. בשני המקרים מתרחשים תהליכים שעלולים להביא למצב של סכנת חיים. חפץ חד שנבלע עלול לנקב את הוושט ואת מערכת העיכול וחפץ שנשאף עלול לסכן את דרכי הנשימה. לפיכך חשוב ביותר כי הורים לילדים קטנים יהיו מודעים וערניים לסכנת בליעה ושאיפה.

חשוב לסרוק באופן תמידי את מקום המצאו של הילד: העגלה, המיטה ומשטח הפעילות שלו, ולוודא שאין כל חפץ קטן שהוא עלול לשים בפיו.

חשוב מאד להרחיק מהישג ידם של תינוקות וילדים קטנים חפצים קטנים, בכלל זה גם חלקי משחקים, פיצוחים, תכשיטים ותליונים. גם כשמאכילים ילדים, יש להקפיד שהחתיכות יהיו קטנות ככל האפשר.

אין להלביש את התינוק בבגדים להם יש כפתורים, טלאים או קישוטים היכולים להיתלש על ידיו בקלות. חלקים אלה נראים בלתי מזיקים אך עלולים לגרום לנזק משמעותי.

חשוב מאד לשים לב לסימנים חריגים בהתנהגות הילד: במידה והילד סובל משיעול לא רגיל, אם יש שינוי באופן הנשימה שלו, אם נראה שקשה לו לנשום, יש להגיע במהרה לקבלת טיפול רפואי.

 

עבור לתוכן העמוד