חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

כנס בינלאומי ראשון בנושא תסמונת PFAPA התקיים במרכז שניידר

הכנס התקיים ביוזמת היחידה לראומטולוגיה במרכז שניידר. בכנס השתתפו ראומטולוגים וזיהומולוגים מומחים מובילים מהארץ והעולם
פורסם: 19.06.16 | עודכן: 13.12.16

כנס בינלאומי ראשון בנושא תסמונת PFAPA, התקיים לאחרונה במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת הכללית, ביוזמת היחידה לראומטולוגיה במרכז שניידר, בראשות פרופ' ליאורה הראל. בכנס השתתפו ראומטולוגים וזיהומולוגים מומחים מובילים מהארץ והעולם, והוא נועד לרופאי ילדים, ראומטולוגים, אימונולוגים, זיהומולוגים ורופאי אף אוזן גרון ילדים. 

תסמונת PFAPA הינה מחלת חום שבה התסמינים דומים לדלקת גרון על רקע חיידקי או רקע ויראלי, אך מקור המחלה בדרך כלל אינו וירוס או זיהום חיידקי. התסמונת מאופיינת בהתקפים של חום גבוה, נפיחות בקשרי לימפה צוואריים, תפליטים על גבי השקדים ואפטות או כיבים בחלל הפה. התסמונת נתגלתה רק בשנת 1987 וזאת לאחר שחוקרים שמו לב כי קיימת קבוצה של ילדים הסובלים מתסמינים חוזרים של חום ודלקת גרון (בדרך כלל בשכיחות של כל 3-4 שבועות) אולם משטח הגרון שלהם תמיד שלילי ואינו מעיד על המצאות חיידק. הסיבה להופעת התסמונת אינה ברורה, אך ידוע כי מדובר בהפעלה לא תקינה של מערכת החיסון.

לדברי פרופ' ליאורה הראל, מנהלת היחידה לראומטולוגיה במרכז שניידר: "תסמונת PFAPA מוכרת כיום על ידי רופאי הילדים, אשר יכולים לאבחן אותה ולהתוות את מדיניות הטיפול. במקרים קשים או מורכבים יותר, ילדים אלו מופנים לטיפול אצל ראומטולוג ילדים. אנו מוצאים חשיבות רבה בשיתוף ידע ואין לי ספק כי הכנס, שריכז את מיטב המומחים בתחום, העשיר את כל אנשי המקצוע המטפלים בילדים אלו על מנת לספק טיפול טוב יותר לילדים הסובלים מהתסמונת".

היחידה הראומטולוגית הפועלת במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת הכללית, מטפלת בילדים מכל רחבי הארץ ומכל קופות החולים. היחידה עובדת בשיתוף פעולה עם הצוות הרב תחומי בבית החולים, כולל היחידה לאורתופדיה, מכון ההדמיה, השירות לריפוי בעיסוק והמכון לפיזיותרפיה. הילדים המגיעים לטיפול ביחידה לראומטולוגיית ילדים, מקבלים מעטפת טיפולית בעלת יתרונות רבים: ההערכה, הבדיקה, האבחנה והטיפול מתבצע על ידי רופאים מומחים בעלי ניסיון רב בתחום וצוות סיעודי המיומן בטיפול בילדים.

עבור לתוכן העמוד