חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

תקן בית חולים אקדמאי יוקרתי בינלאומי לאיכות ובטיחות ברפואה ניתן למרכז שניידר לרפואת ילדים - בית החולים היחיד לילדים בישראל

תקן ההסמכה ניתן על ידי הארגון הבינלאומי לאיכות ובטיחות ברפואה - JCI (Joint Commission International)
פורסם: 27.03.16 | עודכן: 18.10.16

התקן האקדמאי מאשר כי תהליכי הניהול, הטיפולים הרפואיים והבקרה בבית החולים מבוצעים בבטיחות מירבית ותוך עמידה בסטנדרטים מחמירים, במטרה לשמור על בריאות המטופל ובטיחותו

מרכז שניידר קיבל את ההסמכה בהצטיינות יתרה: הציון הכולל שקיבל בית החולים 98.78, עם ציון מושלם בכל הקשור במדדי בטיחות המטופל, איכות הטיפול והמחקר, שהם עמודי התווך של בית החולים

תקן ההסמכה היוקרתי של הארגון הבינלאומי המאוחד להסמכת בתי חולים לאיכות ובטיחות ברפואה (JCI (Joint Commission International, ניתן בחודש מרץ, 2016, למרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת הכללית. התקן שהוענק למרכז שניידר הינו "מוסמך איכות ובטיחות" והוא מאשר כי כל הפעילות נעשית באופן בטוח ומתואם, ועל בסיס הנחיות והידע המדעי הנרחב והמעודכן ביותר הקיים כיום בתחום. הציון הכולל שקיבל מרכז שניידר: 98.78, עם ציון מושלם וללא הערות בסטנדרטים: בטיחות המטופל, איכות הטיפול והמחקר, שהם עמודי התווך של בית החולים. זו הפעם השניה ברציפות שבית החולים מקבל תקן יוקרתי זה, לאחר שקיבל את התקן גם  בשנת 2013 והפעם הראשונה בה הוא נבחן כבית חולים אקדמאי.

תהליך קבלת תקן ההסמכה היוקרתי הינו ארוך ומורכב במיוחד ונמשך כשלוש שנים. מעצם היות מרכז שניידר בית חולים לילדים, נדרשת התאמה מתמשכת של המתקנים והתהליכים השונים בבית החולים לטיפול ייעודי בילדים ולמתן מענה להם ולבני משפחותיהם. כל תהליך המתקיים במרכז שניידר שונה מבית חולים כללי בשל התאמה זו – החל מהתאמת שקעי חשמל, נהלי מתן תרופות ועד הקפדה מקסימלית של איכות הטיפול ובטיחות המטופל. המבדק הינו מבדק של בתי חולים כלליים ולכן הוא נדרש להתאמה לבית חולים לילדים.

מרכז שניידר נבחן בבדיקה זו כבית חולים אקדמאי, וככזה נבחנו בו הן המחקר, על כל תהליכיו, והן הקשר עם האוניברסיטה והתיאום בין תכנית הלימודים של הסטודנטים לרפואה לבין העבודה בבית החולים. בנוסף נבדק מרכז שניידר על יעילות התקשורת והעברת המידע בין הצוותים, וזאת על מנת לבחון כיצד תכניות העבודה מתבצעות ביעילות בפועל. 

 

J.C.I הינו הארגון הגדול והוותיק ביותר בעולם והוא נותן הכרה באיכות ובטיחות ללמעלה מ-16,000 ארגוני בריאות בארה"ב. החל משנת 1965 הוא הארגון המועדך על ידי בתי החולים בארה"ב (כ-85%) לבחינת עמידה בדרישות הסף של תוכנית הבריאות הממשלתית בארה"ב
(Medicare and Medicaid). ה-JCI  פועל כיום בלמעלה מ-30 מדיניות בעולם. בתי החולים של הכללית הם הראשונים בארץ שלקחו על עצמם מחויבות זו לאיכות ובטיחות.

המודל על פיו פעלה הנהלת מרכז שניידר מבוסס על 13 סטנדרטים מחמירים בנושאי שמירה על איכות הטיפול הכולל במטופל, בטיחות המטופל, יעילות בארגון ותקשורת בין צוותית. במהלך המבדק שנערך במשך חמישה ימים על ידי צוות בודקים בינלאומי, נבחנו כ- 1,300 סעיפים בנושאים, כגון: כללי התקשורת עם מטופלים שאינם דוברי עברית, שימוש בתרופות בתוך מחלקות בית החולים, ניהול תהליכי ניתוחים והרדמה, בדיקת תהליך ניהול בטיחות להפחתת זיהומים נרכשים, בדיקת נהלים למניעת היפגעויות אנשי צוות ומטופלים במסגרת בית החולים ועוד. 

הנהלת מרכז שניידר לקחה על עצמה מחוייבות לתהליך הסמכה ארוך ומורכב המאשר כי בית החולים עומד בסטנדרטיים הבינלאומיים. הודות לתהליך מורכב שנמשך שלוש שנים,  שנערך ביוזמה, בתמיכה ובליווי הכללית, אוחז היום מרכז שניידר בהכרה בינלאומית שהוענקה על ידי גוף בלתי תלוי החתום על רמת האיכות הרפואית שלו.

שיתוף הפעולה הפורה בין הצוותים הרב מקצועיים, שמאפיין את בית החולים ברמה היום-יומית, בלט גם במהלך המבדק וניכר היה כי התרבות והעוצמה של בית החולים, טמונה בשיתוף פעולה זה, והיא שהביאה לתוצאות המרשימות.

 

הבוחנים מטעם J.C.I ציינו בסיום שבוע המבדק, כי הם שבעי רצון בצורה יוצאת דופן מבית החולים. אחד הבוחנים אמר כי אם הילד שלו היה זקוק לטיפול רפואי, הוא היה רוצה לקבל את הטיפול במרכז שניידר לרפואת ילדים ובוחן אחר אמר כי היה שמח להיות חוקר במרכז שניידר. 

לדברי פרופ' יוסף פרס, מנהל מרכז שניידר: "הנהלת מרכז שניידר ואני שמחים וגאים בקבלת תקן ההסמכה האקדמאי היוקרתי הבינלאומי. המבדק מהווה הוכחה נוספת ליכולות האנושיות והמקצועיות הייחודיות של עובדי בית החולים. אנו במרכז שניידר מחוייבים למאות אלפי הילדים המטופלים אצלנו מדי שנה, מחוייבים להמשיך לקדם את רפואת הילדים בישראל ובמסגרת זו, לדאוג כי כל הטיפולים והתהליכים המורכבים המבוצעים במסגרת בית החולים, יעשו בבטיחות מירבית לטובת מטופלינו  הצעירים".עבור לתוכן העמוד