חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

המלצות מומחי מרכז שניידר לבדיקת ראיה לקראת כיתה א'

עיניים בריאות עם ראיה תקינה הינם מרכיב משמעותי בהתפתחות יכולות הקריאה והלמידה של הילד. בדיקת ראיה מומלצת עבור כל ילד, גם אם אינו מתלונן על קשיים בראיה, מכיוון שאבחון בעיה בשלב מוקדם יכול למנוע בעיות עם הכניסה לכיתה א' ובהתפתחות הראיה
פורסם: 19.07.15 | עודכן: 19.07.15


המעבר מגן הילדים לכיתה א' ולבית הספר, הוא מעבר מרגש ומכונן הן לילד והן להוריו. יחד עם ההתרגשות וההכנות לקראת כיתה א', חשוב לבצע בדיקת עיניים מקיפה לקראת תחילת שנת הלימודים.

צוות היחידה לרפואת עיניים במרכז שניידר, בראשות פרופ' משה שניר, מציין כי עיניים בריאות עם ראיה תקינה הינם מרכיב משמעותי בהתפתחות יכולות הקריאה והלמידה של הילד, ויוצאים בהמלצה לבדיקת העיניים והראיה לקראת תחילת שנת הלימודים.

בעיות שונות בראיה עלולות לגרום לילד כאבי ראש וכפל ראיה, וכן עלולות לגרום לשגיאות בהעתקה מהלוח ולהוות מכשול להצלחת הילד והתאקלמותו במסגרת הלימודית.

בדיקת ראיה מומלצת עבור כל ילד, גם אם אינו מתלונן על קשיים בראיה והוריו אינם מבחינים בקושי, מכיוון שאבחון בעיה בשלב זה יכול למנוע בעיות עם הכניסה לכיתה א' ובהתפתחות הראיה. במידה וקיים רקע משפחתי של בעיות עיניים בילדות (כמו: עין עצלה, פזילה, הרכבת משקפיים מגיל צעיר), בדיקה זו חיונית במיוחד. בדיקת הראיה ברובה אינה כרוכה בכאב או אי נוחות עבור הילד.

בדיקת הראיה כוללת בדיקת חדות ראיה לרחוק ובמידת האפשר, גם לקרוב. בדיקת חדות הראיה מתבצעת בעזרת מספרים, אותיות, ציורים או צורות, בהתאם לרצונו ויכולותיו של הילד. בנוסף, נבדקות תנועות העיניים ומתבצעת הערכה של פזילה הן לראיה מקרוב והן לראיה רחוק.


יחד עם בדיקת התנועות והפזילה, מתבצעות בדיקות של ראיית העומק (תלת מימד), המזיגה והמיקוד. כמובן שהבדיקה כוללת בדיקת האנטומיה של כל מדורי העין.

חלק חיוני מבדיקת העיניים והראיה נעשה לאחר מתן טיפות להרחבת אישונים. מתן הטיפות העלול להסב אי נוחות קלה לילד בזמן המתן. כאשר האישונים מורחבים, ניתן לבדוק את מבנה המקטע האחורי של העין והאופטיקה של העין (קוצר ראיה, רוחק ראיה, צילנדר, הבדלים במספר בין העיניים וכו').

על סמך מכלול בדיקות אלו ניתן לוודא שהמערכת הראייתית אכן תקינה ובמידה ולא, להמליץ על טיפול.


ד"ר רונית פרילינג, פרופ' ניצה כהן, ד"ר מירי ארנברג וד"ר יונינה רון-קלע, רופאות בכירות במרפאת עיניים במרכז שניידר
פרופ' משה שניר, מנהל יחידת עיניים במרכז שניידר

עבור לתוכן העמוד