חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

תוך 72 שעות: נער בן 15 ותינוק בן 6 חודשים עברו ניתוחי השתלות אונת כבד

בשני המקרים, הילדים סבלו מאי ספיקת כבד ונזקקו להשתלה הדחופה, בשני המקרים האבות תרמו לבניהם אונת כבד והצילו את חייהם. הילדים נותחו במרכז שניידר
פורסם: 13.07.15 | עודכן: 15.07.15

שני ניתוחים מורכבים של השתלת אונת כבד התקיימו תוך 72 שעות במרכז שניידר: נער בן 15 עבר ניתוח השתלת אונת כבד בתרומה מאביו ותינוק בן 6 חודשים עבר ניתוח השתלת אונת כבד, אף הוא בתרומה מאביו. בשני המקרים, הילדים סבלו מאי ספיקת כבד ונזקקו להשתלה הדחופה, בשני המקרים האבות תרמו לבניהם אונת כבד והצילו את חייהם.

הנער בן ה-15 הגיע למרכז שניידר כשהוא סובל מכשל חריף בכבד, ללא מחלת כבד מוקדמת. הילד עבר בדיקות מקיפות למציאת הגורם המחולל לאי ספיקת הכבד הפתאומית, אך גורם זה עדיין לא נמצא. בתוך מספר ימים מצבו הדרדר ונשקפה סכנה ממשית לחייו. לאחר שאביו נבדק ונמצא מתאים לתרומה, נערך צוות מערך ההשתלות במרכז שניידר לביצוע הניתוח המורכב של השתלת אונת הכבד בנער.

התינוק בן ה-6 חודשים נזקק להשתלת אונת כבד בשל מום מולד של חוסר דרכי מרה, מום אשר היווה סכנה ממשית לחייו. התינוק נמנה על מושתלי הכבד הקטנים ביותר בארץ. אביו נמצא מתאים לתרומה ושניהם עברו את הניתוח על ידי צוות מערך ההשתלות במרכז שניידר.

עם סיום הניתוחים המורכבים, מצבם של הילדים השתפר והם מתאוששים במחלקת ילדים ומצבם מוגדר טוב ויציב. אבותיהם של הילדים התאוששו לאחר הניתוחים במחלקת ההשתלות בבית החולים בילינסון.

ניתוח השתלת אונת כבד מתורם חי, הינו ניתוח מורכב במיוחד, אשר דורש היערכות מיוחדת של צוותי בית החולים, בתוכם: כירורגים מומחים בהשתלות איברים בילדים, צוות יחידת האולטראסאונד, רופאי גסטרואנטרולוגיה, מרדימים ואחיות חדר ניתוח, רופאי טיפול נמרץ ועוד. במסגרת הניתוח, מוכנסים בו זמנית לחדרי ניתוח סמוכים, הן התורם המבוגר והן הילד הנזקק לתרומה. בתחילה, נלקחת אונת כבד מן התורם המבוגר, ולאחר מכן היא מועברת לחדר הניתוח של הילד. הילד הנזקק לתרומה עובר הליך של השתלת כבד, ומקבל את אונת הכבד שנתרמה עבורו.

מרכז שניידר לרפואת ילדים הינו בית החולים המבצע את מרביתם המוחלט של ניתוחי השתלות האיברים בילדים בישראל, ומבתי החולים הבודדים לילדים בעולם אשר ערוך לבצע מספר ניתוחי השתלות איברים במקביל. מאז הקמת מרכז שניידר, בוצעו בו כ- 500 השתלות בינהן לב, ריאה, כבד וכליות בתינוקות, ילדים ובני נוער, באחוזי הצלחה הדומים למרכזים הרפואיים הטובים בעולם.

עבור לתוכן העמוד