חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

העתיד כבר כאן: הדמיה של הלב מרחפת בחדר הניתוח

לראשונה בעולם: טכנולוגיה חדשה שפותחה במרכז שניידר יוצרת הדמיה תלת מימדית ללב של המנותח, אשר מתעדכנת במקביל למהלך הניתוח
פורסם: 23.10.13 | עודכן: 15.12.14

מחקר ראשון מסוגו בעולם לבחינת הולוגרמה תלת־ממדית של הלב, בזמן אמת ותוך כדי צנתור לב, הסתיים בהצלחה. מדובר בהדמיה תלת־מימדית של הלב אשר תצוף מול פני הרופאים, ותשדר בזמן אמת את כל הפעולות שהם מבצעים בלב. לדוגמה, אם אחד המנתחים יבצע חתך כלשהו, מיד הלב הצף יראה חתוך גם הוא.

המחקר התקיים במסגרת שיתוף פעולה של מרכז שניידר לרפואת ילדים יחד עם החברות פיליפס (Philips Healthcare) ורילוויו אימג'ינג (RealView Imaging). המחקר הקליני הוכיח את היכולת ליצור הולוגרמה של הלב מהדמיות שהושגו בעזרת אולטרסאונד ושיקוף במהלך צנתור.

המחקר נערך במהלך שמונה צנתורי ילדים במסגרת מכון הלב במרכז שניידר. במהלך הצנתור, בוצעה הדמיה של הלב, הן בעזרת שיקוף הנותן הדמיה תלת־ממדית של הלב, והן בעזרת מיכשור אולטרסאונד תלת־ממדי, של חברת פיליפס. במהלך הצנתורים, השתמשה חברת רילוויו בטכנולוגיה חדשנית באמצעותה נוצרה הולוגרמה תלת־ממדית של הלב, על סמך ההדמיות המקובלות.

לגעת בלב הצף
בטכנולוגיות הרפואיות המקובלות כיום בחדרי צנתורים ובאולטרסאונד מתקבלות תמונות תלת־ממדיות אשר מוצגות תמיד בצורה דו ממדית. הטכנולוגיה החדשה אפשרה לבנות במרחב הולוגרמה של לב, המתבססת על טכנולוגיות ההדמיה הקיימות. נוצרה הולוגרמה דינמית של הלב, אשר למעשה "צף ומרחף באוויר חופשי". יתר על כן, ניתנה לרופאים יכולת "לגעת" ו"לחתוך" בלב הצף, מה שנראה ומורגש כנגיעה פיזית ממש בחלקי הלב השונים. בכך, ניתנת גישה אל כל מדורי הלב ומסתמיו, מכל זווית שהיא. ההולוגרמה מאפשרת זוויות צפיה לא קונבנציונאליות, אשר למעשה מדמות מצב בו הלב נמצא "בידיו של הרופא". המחקר אישר את הפוטנציאל של טכנולוגיה מהפכנית זו, לשפר את ההבנה ובעקבותיה את היכולת לסייע בתיקון הנחוץ למבני הלב.

"ההיטלים ההולוגרפיים אפשרו להבין ולחקור באופן אינטואיטיבי את המבנה המרחבי של לב המטופל. ניתן לצפות בפגמים, כאילו הלב מונח לפניך וכך להעריך במרחב את איכות הפעולה הפולשנית ואת פעולות הגומלין בין שתלים שונים, לרקמה הרכה, תוך כדי ביצוע הפעולה", אמרה מנהלת מכון הלב במרכז שניידר, ד"ר עינת בירק. 
 
ד"ר אלחנן ברוקהיימר, מנהל יחידת הצנתורים במכון הלב, הוסיף: "לאפשרות להגיע לתוך התמונה ולסמן סימונים על פני הרקמה הרכה בתמונות רנטגן ואולטרסאונד תלת־ממדיות נועדה חשיבות ממדרגה ראשונה בניהול ובביצוע פרוצדורות פולשניות בצנתור". 

עתיד חדש של טיפול רפואי
"מטרתנו הסופית היא ליצור עתיד חדש של טיפול רפואי על ידי פיתוח פתרונות חדשניים המשפרים את היכולות הקליניות ומיטיבים את התוצאות של הטיפול. על ידי יצירת שיתוף פעולה עם החולקים עמנו את הלהט לחדשנות, התאפשר לנו להוכיח את ההיתכנות ואת הפוטנציאל העצום של טכנולוגיית הדימות ההולוגרפי הראשונה בעולם המיועדת לשימוש בהליכים צנתוריים וניתוחיים זעיר-פולשניים בלבו של אדם", אמר ברט ון מוירס, מנכ"ל המחלקה לפתרונות קליניים משולבים ולשיווק מערכות הדמיה בחטיבת הבריאות של פיליפס.

אביעד קאופמן, מנכ"ל חברת רילויו אימג'ינג, הוסיף: "אני רואה סימנים ברורים לכך, כי הולוגרפיה רפואית בתלת־מימד תמלא תפקיד חשוב בדימות הרפואי כבר בעתיד הקרוב, עם התקדמות הדימות התלת-ממדי בזמן אמת ועל ידי הצטברות עוד הוכחות קליניות חדשות לערכו הרב במגוון של הליכים ניתוחיים. אין לנו כל ספק, שהטכנולוגיה ההולוגרפית שלנו תשפר במידה רבה את הדימות בתלת-מימד, ומה שחשוב הרבה יותר, ישפר את איכות הטיפול בחולים".

ההתקדמות בטיפולים מונחי דימות במחלות לב - החל בהרחבת כלי דם כליליים חסומים או מוצרים וכלה בפעולות צריבה על ידי צנתר במקרים של הפרעות קצב או תיקון מבני באמצעות צנתר (כגון החלפת מסתם לבבי) - הגבירה במידה ניכרת את הצורך בדימות תלת־ממדי המנחה פעולות אלה והמסוגל להשלים ולשכלל את הדימות. מדובר בשילוב בו בזמן של  דימות רנטגן ואולטרסאונד בזמן אמת ובתלת־מימד להנחיית פעולות זעיר-פולשניות בלב, ובין השאר תיקונים מבניים על ידי אספקת תמונות אנטומיות מפורטות של הרקמות הרכות בלב בצירוף שיקוף רנטגן המדגים את הצנתר ואת השתלים הלבביים.

עבור לתוכן העמוד