חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

מומחי מרכז שניידר שלפו 4 מגנטים מקיבה של בן שנתיים

הילד הופנה למרכז שניידר מבית חולים אחר, לאחר שבצילום הבטן, זוהו מגנטים חזקים במיוחד, כשהם צמודים זה לזה בקיבתו של הילד. הוצאת המגנטים הייתה דחופה ביותר, בשל החשש שהמגנטים ייתפסו בלולאת מעי ויגרמו לנקב בדופן המעי, הגורם לזיהום קשה בבטן ואף למוות
פורסם: 17.08.14 | עודכן: 24.08.14

מומחי מרכז שניידר לרפואת ילדים שלפו  שרשרת של ארבעה מגנטים חזקים מקיבתו של פעוט בן שנתיים. הילד הופנה למרכז שניידר מבית חולים אחר, לאחר שבצילום הבטן, זוהו מגנטים חזקים במיוחד, מגנטי אדמה (earth magnets), צמודים זה  לזה בקיבתו של הילד.  הוצאת המגנטים הייתה דחופה ביותר, משום שתוארו בספרות  הרפואית מקרים בהם המגנטים שיצאו מהקיבה נתפסו בלולאת מעי וגרמו לנקב בדופן המעי, הגורם לזיהום קשהה בבטן ואף למוות.

הילד הועבר למכון לגסטרואנטרולוגיה, תזונה ומחלות כבד בשניידר, בראשות פרופ' רענן שמיר,  שם הורדם לצורך בדיקת גסטרוסקופיה (בדיקה של הקיבה עם סיב אופטי) בניסיון לאתר את המגנטים. הפעולה בוצעה על ידי ד"ר עמית אסא, רופא בכיר במכון לגסטרואנטרולגיה במרכז שניידר, הרופאה המרדימה ד"ר אירנה יגודייב והאחות הראשית של המכון לגסטרואנטרולוגיה, חוה פלישהקר.

בדיקת הגסטרוסקופיה גילתה את המגנטים בהמשך התריסריון, בקצה טווח ההגעה של האנדוסקופ. בפעולה עדינה וזהירה, שלפו הרופאים את שרשרת המגנטים, אשר נמשכה לקיבה ומשם הוצאה בשלמותה. לאחר הוצאת המגנטים וההתאוששות מההרדמה, שוחרר הילד בבריאות שלמה מבית החולים, ללא צורך בניתוח.

כאמור, הסכנה הטמונה בבליעה של מספר מגנטים היא שהכח המגנטי ימשוך את החלקים השונים בין שתי לולאות מעי ש"יתפסו" ביניהן. במקרה כזה נפגעת אספקת הדם ללולאת המעי המעורבת, ועלול להתפתח נמק ולהביא אף להתנקבות של המעי. מצב זה גורם לזיהום חריף בחלל הבטן ולצורך בהתערבות ניתוחית דחופה הכוללת כריתה של החלק בו התפתח הנמק.

לדברי ד"ר עמית אסא, רופא בכיר במכון לגסטרואנטרולגיה במרכז שניידר לרפואת ילדים: "בליעת גופים זרים על ידי ילדים קטנים הינה לצערינו תופעה נפוצה, אשר עלולה לסכן את הילד. חשוב לציין כי בליעה של מגנטים, במיוחד מגנטי אדמה, שהינם מגנטים חזקים ביותר, מסוכנת במיוחד, שכן המגנטים עלולים לגרום לנזק משמעותי במערכת העיכול של הילד ולהעמיד את חייו בסכנה. אנו חוזרים וממליצים להורים להרחיק מגנטים אלו מילדים קטנים, ובכל מקרה של חשד לבליעה, להגיע באופן מיידי לבית החולים".

עבור לתוכן העמוד