חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

אין כמו אמא: תרמה לבנה אונת כבד

תינוק בן שנה וארבעה חודשים אשר סבל ממחלה מולדת שגרמה לאי ספיקת כבד, נזקק להשתלת כבד דחופה להצלת חייו. אמו לא התלבטה והחליטה לתרום לבנה אונת כבד. צוות מערך ההשתלות במרכז שניידר ביצע את הניתוח המורכב
פורסם: 23.02.14 | עודכן: 29.04.14

אליה שלמה, בן שנה וארבעה חודשים מטבריה, קיבל את חייו מחדש הודות לאמו אפרת, שתרמה לו אונת כבד לניתוח השתלה. התינוק הקטן, שסבל ממחלה מולדת שגרמה לאי ספיקת כבד, נזקק להשתלת כבד דחופה להצלת חייו. מהרגע בו נודע כי אליה זקוק להשתלת כבד דחופה, אמו לא התלבטה והחליטה לתרום בעבור בנה אונת כבד. הניתוח המורכב התקיים במרכז שניידר לרפואת ילדים.

 "בעלי ואני מודים בראש ובראשונה לקדוש ברוך הוא על הנס הגדול – אליה צוחק ומחייך כמו כל ילד בגילו", אמרה אמו של הילד. אנו מודים ומעריכים את פועלם של הצוות הרפואי במרכז שניידר, המלאכים בלבן, צוות מכון הגסטרואנטרולוגיה, צוות היחידה לטיפול נמרץ ומחלקת ילדים ג'. מודים מאד למשפחתנו המורחבת שעטפה אותנו לאורך כל הדרך, על התמיכה והעזרה הרבה".

ניתוח השתלת אונת כבד מתורם חי, הינו ניתוח מורכב במיוחד, שדורש היערכות מיוחדת של צוותי בית החולים, בתוכם: מנתחים מומחים בהשתלות איברים בילדים, מרדימים, צוות יחידת האולטראסאונד, אחיות חדר ניתוח, רופאי טיפול נמרץ ועוד. במסגרת הניתוח, מוכנסים בו זמנית לחדרי הניתוח הן התורם המבוגר והן הילד הנזקק לתרומה. בתחילה, נלקחת אונת כבד מן התורם המבוגר, ולאחר מכן היא מועברת לחדר הניתוח של הילד. הילד הנזקק לתרומה עובר הליך של השתלת כבד, ומקבל את אונת הכבד שנתרמה בעבורו.

הניתוח התקיים על ידי צוות מערך ההשתלות במרכז שניידר: פרופ' איתן מור, מנהל מחלקת השתלות במרכז שניידר וד"ר מיכאל גורביץ, רופא בכיר במערך ההשתלות בשניידר, יחד עם הרופאים המרדימים ד"ר מילה קצ'קו וד"ר אלי שמחי. לאחר הניתוח, טופל אליה ביחידה לטיפול נמרץ בראשות ד"ר אלחנן נחום, ומשם הועבר למחלקת ילדים ג' בראשות פרופ' יעקב אמיר ומנהלת הסיעוד רחלי גבע. אמו של אליה התאוששה לאחר הניתוח במחלקת ההשתלות בבית החולים בילינסון ושוחררה כעבור מספר ימים. 

ההכנה לקראת ניתוח ההשתלה היתה ארוכה ומורכבת, במהלכה אליה אושפז במחלקת ילדים ג' וטופל בשיתוף פעולה צמוד עם עם רופאי היחידה למושתלי כבד במכון לגסטרואנטרולוגיה במרכז שניידר: ד"ר ארי סילברמינץ, ד"ר יעל מוזר־גלזברג וד"ר ריקי שפירא, מנהלת היחידה למעקב ממושך בילדים מושתלי כבד בשניידר. את תיאום ההשתלה ביצעה מתאמת המושתלים, האחות רחל ברגרין.

מרכז שניידר לרפואת ילדים הינו בית החולים המבצע את מרביתם המוחלט של ניתוחי השתלות האיברים בילדים בישראל והוא מהראשונים בעולם אשר ביצע במסגרתו ניתוחי השתלת אונת כבד בתרומה מקרוב משפחה לילד. מאז הקמתו בוצעו כ- 450 השתלות לב, ריאה, כבד וכליות בתינוקות, ילדים ובני נוער, באחוזי הצלחה הדומים למרכזים הרפואיים הטובים בעולם.

עבור לתוכן העמוד