חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

רמת החלבון CRP - סימן למחלה חיידקית בתינוקות עד גיל 3 חודשים

מחקר במחלקת ילדים א' במרכז שניידר: רמת החלבון CRP, המיוצר בכבד, עולה בשעת זיהומים, והיא מדד רגיש לקיום של מחלה חיידקית חמורה בתינוקות עם חום עד גיל שלושה חודשים. בעקבות המחקר תוכנס בדיקת CRP למיון בשניידר כבדיקה שגרתית בבירור חום של ילודים
פורסם: 31.01.10 | עודכן: 26.11.14

מחקר של מומחי מרכז שניידר מצא כי רמת החלבון CRP המיוצר בכבד ועולה בשעת זיהומים, מהווה מדד רגיש לקיום מחלה חיידקית חמורה אצל פעוטות עם חום עד גיל שלושה חודשים.

המחקר נערך על ידי ד"ר אפי בילבסקי אשר התמחה בשניידר, בסיוע ד"ר חבצלת ירדן־בילבסקי, בזמן התמחותה במחלקת ילדים א' , ובהשתתפות פרופ' שי אשכנזי ופרופ' יעקב אמיר, מומחים למחלות זיהומיות ומנהלי מחלקות ילדים בשניידר. במסגרת המחקר נבדקו 892 ילודים עד גיל שלושה חודשים, שאושפזו במחלקות ילדים בשניידר.

טיפול בילודים עם חום עד גיל שלושה חודשים הוא אתגר אבחנתי וטיפולי לרופאי הילדים, מכיוון שאחוז הזיהומים החיידקיים החמורים אצלם הוא גבוה באופן יחסי (כעשרה אחוזים), ובה בעת קיים קושי קליני להבדיל בין ילוד חולה במחלה זיהומית חיידקית מסוכנת ליילוד החולה במחלה נגיפית פשוטה. על רקע זה הונהגו פרוטוקולים נוקשים למדי באוכלוסיית היילודים בגיל זה, הכוללים בדיקות דם, בדיקות שתן ולרוב גם ניקור מותני. יתרה מזאת, חלקם הגדול של היילודים הללו מתאשפז לצורך קבלת טיפול אנטיביוטי אינטנסיבי במשך כיומיים וחצי עד קבלת תשובת התרביות.

בדיקת מעבדה כזאת, הבודקת את רמת החלבון CRP המיוצר בכבד, יכולה להבחין ברגישות גבוהה בין ילודים עם מחלה זיהומית חמורה לבין אלו עם מחלה נגיפית, נחוצה מאוד. בעקבות המחקר תוכנס בדיקת CRP למחלקה לרפואה דחופה (מיון) בשניידר כבדיקה שגרתית בבירור חום של ילודים אלו החל מינואר 2010. בנוסף לכך, בעקבות ממצאי המחקר הוענק לד"ר אפי בילבסקי פרס החוקר הצעיר מטעם כתב העת ACTA PAEDIATRICA בכנס בינלאומי לרפואת ילדים, שנערך בקופנהגן באוקטובר 2010.

"חלבון CRP נחקר רבות באוכלוסיות ילדים שונות אך לא נחקר עד כה בצורה ראויה באוכלוסיית ילודים עם חום עד גיל שלושה חודשים", אמר ד"ר בילסקי. "במחקר התגלה כי חלבון זה יכול להבדיל בצורה יפה בין שתי אוכלוסיות היילודים הללו והוא מדויק יותר מספירת הדם, שנחשבה באופן קלאסי כבדיקה חשובה מאוד באוכלוסייה זאת".

עבור לתוכן העמוד