חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

שירותי דת וכשרות

ב"ה

מרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל, כיתר המרכזים הרפואיים של קבוצת שירותי בריאות כללית.
מתנהל על אדני הכשרות והדת. זאת בעזרת מערכת בקרה, פיקוח של ההנהלה הראשית ובאמצעות המחלקה לדת וכשרות, אשר בראשה עומד הרב הראשי של שירותי בריאות כללית, הרב מנחם לפקיבקר וסגן מנהל מחלקת דת וכשרות, הרב צבי הרשקוביץ. רבנות שירותי בריאות כללית, עובדת בשיתוף פעולה ובעקביות עם הרבנים הראשיים לישראל, אגף הכשרות הארצי ובמקביל עם הרבנות המקומית ומחלקת הכשרות שלה.

בשניידר פועלת מחלקת דת וכשרות בראשותו של הרב אשר לבי.

הרב אשר לבי - רב בית החולים ומפקח כשרות

טלפון: 03-9253034

נייד: 050-4205574
פקס: 03-9253971

מיקום משרד: קומת קרקע – מול מח' אחזקה

כשרות
מתנהל פיקוח קפדני על כל מוצרי המזון המוכנסים לבית החולים. המוצרים נבדקים בהקפדה יתרה ונרכשים מספקים מוכרים ומורשים בלבד. מוצרי הבשר והעופות יגיעו אך ורק לאחר הכשרה כדין, כשהם מסומנים ומאושרים ע"י רבנות מוסמכת, וברת תוקף. הירקות והפירות נקיים מחשש טבל וערלה. ומלווים בתעודת כשרות של רב מוסמך וחתימת המשגיח. הקמח, האורז והסולת מנופים ומבוררים ע"י מכונות חשמליות. כל סוגי הקטניות מבושלים לאחר בירור יסודי. כל זאת לפי התקנים שנקבעו ע"י מחלקת דת וכשרות של שירותי בריאות כללית.

בבית החולים קיימת השגחה על כל סדרי הבישול והאפייה הכללית. ישנה הפרדה מלאה בין בשר לחלב, במטבח הראשי (כולל קיטור), בתהליך הבישול ובמחלקות השונות. מערכות הכלים בכל בית החולים הינן נפרדות כולל מגשי ההגשה. אין בישול סתמי ("פרווה"). כל המבושל הינו או חלבי או בשרי.

ירקות עלים – מפוקחים ללא חשש תולעים.

שנת שמיטה – כל הירקות והפירות ללא חשש שביעית – שמיטה למהדרין.

הקפיטריה, מכונות השתייה, הכריכים וכן מסעדות, הנמצאות במרכז הרפואי נמצאים בפיקוח והשגחה של מחלקת הדת והכשרות.

שמירת שבת
המזון המבושל לשבתות וחגים מוכן כולו לפני כניסת השבת ומחומם במטבח המרכזי באופן אוטומטי. כמו כן, חימום האוכל המוגש במחלקות נעשה בתנורים המופעלים גם הם באמצעות שעוני שבת (שקעי תקע גרמא) המאושרים הלכתית.

מיחמי שבת:
בביה"ח מוצבים מיחמי שבת בכל המחלקות. המים מותרים לשתייה על פי ההלכה ללא חשש. המיחמים מאושרים ע"י מכוני ההלכה.

מעלית שבת/חג:
בבית החולים קיימות שלוש מעליות שבת הממוקמות באגף צפון, אגף מרכז ואגף דרום. המעליות מסומנות בחלון מואר- "מעלית שבת" ופועלות אוטומטית כל השבת/חג.

דלתות כניסה בשבתות/חגים:
קיימות שלוש דלתות כניסה. כל דלת עובדת עם מנגנון שבת בעזרת רמזור.

קידוש והבדלה:
קידוש יעשה באופן עצמאי על ידי כל משפחה. במקרה של מחסור ביין לקידוש ניתן לקבל בבית הכנסת בקומה השלישית בזמן התפילה. ההבדלה על היין, הנרות והבשמים נעשית בבית הכנסת.

נרות שבת:
מידי ערב שבת/חג. מוצב מתקן הדלקת נרות בקומה השלישית- בלובי בית החולים. (המתקן מיועד להכיל כ- 100 ניריות בלבד). הציבור מתבקש לא להדליק למעלה משני נרות.
אזהרה! מטעמי בטיחות ההדלקה תעשה אך ורק בעגלות הנרות המיועדות לכך. חל איסור להדליק נרות בחדרים.

שחרור חולים בשבת:
חולה שומר מסורת שנקלע לחדר מיון בשבת ואין ביכולתו לשוב לביתו זכאי להישאר בביה"ח עד ליציאת השבת. ע"פ הנוהל במרכז שירותי בריאות – חל איסור לשחרור חולים בשבת.

לינה למשפחות בשבתות וחגים:
בן משפחה הזקוק להסבר לינה בשבת/חג יכול לפנות לאחראי/ת חדר המיון, על מנת לקבל סיוע.

ארגון חסד למתן ארוחות:
בכל יום חמישי עוברים אנשי "ארגון חסד" ועורכים רשימה של המשפחות הנשארות בשבת ומעוניינות לקבל מזון לשישי/שבת. המזון אשר מחולק הינו גלאט כשר למהדרין ומחולק בשעות הצהריים ביום שישי. במידה ונוצרה בעיה של חוסר במנות, ניתן לגשת לגבאי בית הכנסת אשר יפנה אותם לחדר האירוח בבית החולים "בילינסון", הנמצא תחת חסותם של ארגון "דרכי יואל", טלפון: 050-4128011 לקבלת מזון.

"ארגון החסד עזרה לתקווה" - הארגון מעניק שירותי סיוע ואירוח לחולים המאושפזים בבית החולים ולבני משפחותיהם. טלפון: 03-9691717.

עירוב חצרות:
בתיאום עם רבני ב"ב, סודר נושא עירוב חצרות, במרכז שניידר וניתן לטלטל מלכתחילה בתוך מתחם בתי החולים בילינסון ושניידר והחצרות.

בית כנסת
במרכז שניידר קיים בית כנסת, הנמצא בקומה השלישית. בית הכנסת פתוח 24 שעות. הערה וזהירות – ארון הקודש ממוגן. נא לא לגעת בארון הקודש. פתיחת ארון הקודש – תתבצע באמצעות אנשי הביטחון. ניתן להשיג תפילין במחלקת הביטחון תמורת תעודה מזהה.

זמני התפילה בשבת וחג:
שחרית: 07:30
מנחה: שעה לפני יציאת שבת/חג.
ערבית: עם צאת שבת/חג

זמני התפילה בחגים מתפרסמים על לוחות המודעות ברחבי ביה"ח ובבתי הכנסת. (כנ"ל גם לגבי תקיעות השופר בראש השנה).

הכניסה לכוהנים - אין מניעה לכניסת כוהנים במהלך כל השנה.

חגים ומועדים
רב בית החולים, בשיתוף עם הנהלת המרכז הרפואי, דואגים לקיים את אווירת החגים והמנהגים בהתאם לכל חג.

ראש השנה:
תפילות בציבור ותקיעת שופר נערכות בבתי הכנסת של מרכז שניידר. כמו כן, מתבצעת תקיעת שופר במחלקות עבור החולים אשר אין באפשרותם להגיע לבית הכנסת. שופר אפשר לקבל מהביטחון תמורת תעודה מזהה.

יום כיפור:
חולים המאושפזים ורוצים לצום, רשאים לעשות זאת באישור של רופא המחלקה ושל רב מוסמך. בכל המחלקות מתפרסמים זמני התפילה והוראות הלכתיות לחולים. בבית הכנסת מתקיימת תפילה רבת משתתפים ובסיומה תקיעת שופר המסורתית לסיום הצום.

סוכות:
הקמת סוכה כשרה למהדרין, מתבצעת חלוקת 4 מינים למחלקות ומתקיימת תפילה חגיגית בבית הכנסת.

ארבעת המינים
בכל אחד מהמקומות הר"מ נמצאים ארבעת המינים שניתן לברך עליהם:
• בית הכנסת
• בסוכה
• בתחנת אחיות

שמחת תורה:
מתקיימת תפילה חגיגית בבית הכנסת ומתבצעות הקפות במחלקות יחד עם ספרי תורה.

פסח:
הכשרה כללית: מרכז שניידר מוכשר על כל מחלקותיו בפיקוח רב בית החולים ובסיועם של אברכים הנשלחים ע"י מחלקת דת וכשרות של שירותי בריאות כללית. יש לציין – כל הכלים לפסח הם כלים מיוחדים אשר משתמשים בהם אך ורק בשבוע הפסח. אשר נשמרו במחסן פסח מיוחד.

קיימת הקפדה מלאה – על אי הכנסת דברי חמץ ומזון מיום ההכשרה עד למוצאי החג. באמצעות אנשי הביטחון אשר מתוגברים למטרה זו בימים הללו. וכן שילוט גדול – איסור הכנסת חמץ (בשלוש שפות- עברית, ערבית, ורוסית).

שבועות:
מתקיימת תפילה חגיגית בבית הכנסת וקריאת "מגילת רות". יין מוגש לקידוש ועוגת גבינה מחולקת בכל המחלקות.

חנוכה:
מתקיימת חלוקת חנוכיות לכל המחלקות, מדי יום מתקיימת הדלקת נרות וכן חלוקת סופגניות למאושפזים.

פורים:
קריאת המגילה מתבצעת הן בבית הכנסת המרכזי והן לחולים שאינם יכולים להגיע לבית הכנסת, משלוחי מנות מתבצעים ע"י ארגוני חסד.

נשמח לעמוד לרשותכם בכל פניה ובקשה.
בברכת רפואה שלמה והחלמה מהירה.

הרב אשר לבי

עבור לתוכן העמוד