חיפוש
דלג על חיפוש
לחיפוש ביטוי מדוייק הוסף גרשיים
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

היחידה לאורתופדיה


היחידה לאורתופדיה במרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל נותנת מענה למגוון רחב של הפרעות מולדות ונרכשות במערכת השלד, המפרקים והשרירים בתינוקות, ילדים ומתבגרים. צוות רופאי היחידה לאורתופדיה מטפל ביותר מ- 5,000 ילדים מדי שנה, במסגרת מרפאות החוץ ומחלקות האשפוז. על צוות הרופאים ביחידה נמנים רופאים אורתופדים מומחים בכל התחומים הנוגעים לאורתופדיה בילדים


מיקום: קומה 5

 

ימי פעילות ושעות קבלה
ראשון עד חמישי, 8:00 עד 15:00 


יצירת קשר
טלפון:
03-9253759

זימון תורים: 03-9253210
ראשון עד חמישי, 8:00 עד 15:00מנהל היחידה: 
ד"ר דניאל וייגל


צוות היחידה לאורתופדית ילדים


ד"ר טלי בקר - אחראית מרפאת ספורט
ד"ר אייל מרכדו - אחראי מרפאת תיקון עיוותים בגפיים ותיקון עיוותים בעמוד השדרה
ד"ר פז קדם - אחראית מרפאת גבסים ותיקון עיוותים בכפות רגליים
ד"ר אלי סידון - מומחה לאורתופדית ילדים וניתוחי כף רגל
ד"ר אמיר כיתאני - מומחה באורתופדית ילדים, מרפאת תיקון עיוותים בגפיים
ד"ר ולרי פדורישן - מעקב שברים

 

מומחי כירורגית כף יד:
ד"ר סורין דניאל יורדאש - כירורג כף יד, מנהל מרפאת כף יד 
ד"ר חיים יהודה - כירורג כף יד 

 

מומחי עמוד שדרה:
ד"ר אמיר אמיתי - תיקון עיוותים וניתוחי עמוד שדרה
ד"ר גבי גוטמן - תיקון עיוותים וניתוחי עמוד שדרה


אחות אחראית


סימונה טירולר

גבסן


אהרון נתן


שירותים רפואיים ביחידה


  • טיפול בעיוותים מולדים
  • טיפול בהפרעות התפתחותיות
  • טיפול בפגיעות גפים ועמוד שדרה מחבלה ותאונות
  • זיהומים במערכת השלד
  • בעיות נוירומוסקולריות - הטיפול ניתן במרפאת אורתופדית שיקומית או מרפאת Spina bifida טיפול בעקמת - הטיפול ניתן במסגרת מרפאה ייעודית לעמוד שדרה
  • כף יד - הטיפול ניתן במסגרת מרפאה ייעודית לכף יד
  • פגיעות ספורט

דפי מידע בנושא אורתופדיה

 


מרפאות ביחידה האורתופדית


המרפאה לאורתופדיה נוירומוסקולרית
המרפאה לאורתופדיה נוירומוסקולרית במרכז שניידר פועלת בראשות ד"ר דניאל וייגל. אורתופדיה נוירומוסקולרית עוסקת בכל הקשור להפרעות אורתופדיות הנגרמות כתוצאה מפגיעות מולדות או נרכשות במערכת העצבים. הפרעות מסוג זה עלולות להימצא ברקמת המוח, חוט השדרה, מערכת העצבים ההיקפית או ברקמת השריר. הביטוי לפגיעות מסוג זה הינו לעיתים קרובות בקשיי תנועה ושליטה, קיצור שרירים והגבלה בטווח התנועה, התפתחות עיוותים משניים בעצמות הגפיים ועמוד השדרה, ולעיתים גם פריקות מפרקים. דוגמאות לפגיעות נוירולוגיות מסוג זה כוללות שיתוק מוחין, ספינה ביפידה, מחלות ניווניות כגון SMA, פגיעות במערכת העצבים לאחר גידולים, פגיעות מולדות במקלעת הברכיאלית (Erb's Palsy) ועוד.

במסגרת המרפאה עובד צוות רב תחומי הכולל רופא מומחה לאורתופדיית ילדים, פיזיותרפיסטית התפתחותית המתמחה בבעיות מסוג זה, ומכשירן המייעץ בתחום הסדים. המרפאה לאורתופדיה נוירומוסקולרית עובדת בשיתוף פעולה הדוק עם המרפאה לעמוד שדרה, עם המכון לנוירולוגיה והשירות לריפוי בעיסוק במרכז שניידר, מתוך מטרה להעניק את המענה הטוב ביותר ברמה האבחנתית והטיפולית. במרפאה נעשית בחינה רחבה של הצרכים השיקומיים של הילדים המטופלים וניתן ייעוץ בכל הקשור לטיפולים תומכים (פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק וכד'), שימוש בעזרים (סדים והליכונים) והמלצות לניתוחים במקרה הצורך.

הניתוחים בתחום השיקומי כוללים ניתוחים להארכות שרירים, העברות גידים ושרירים, תיקון עיוותים בגפיים ושחזור מפרקים שיצאו ממקומם. ניתוחים לתיקון עקמת מבוצעים על ידי צוות מומחי עמוד השדרה. הניתוחים נעשים בבית החולים במסגרת ניתוחי אשפוז יום או במסגרת אשפוז מלא בהתאם לצורך הרפואי.

הטיפול השיקומי יכול להתקיים במסגרת השירות לפיזיותרפיה במרכז שניידר או במסגרות אחרות. המרפאה לאורתופדיה נוירומוסקולרית עומדת בקשרים הדוקים עם מחלקות שיקום ילדים בבית לוינשטיין ושיבא, אליהן מועברים ילדים הנזקקים לתקופות שיקום ממושכות.

השירות במרפאה ניתן באמצעות הפנייה מנוירולוג או אורתופד במרפאות הקהילה ובצירוף טופס התחייבות (טופס 17) או באמצעות הפנייה של הצוות הרפואי במרכז שניידר לרפואת ילדים.

המרפאה פועלת מדי שבוע ביום שני בין השעות : 9:00 – 12:00

זימון תור בטלפון: 03-9253210, ראשון עד חמישי, מ־8:00 עד 15:00, בערבי חג ובחול המועד - מ־8:00 עד 12:00 או באמצעות טופס מוקד זימון תורים.מיזם ביקורי בית אצל ילדים מטופלים
כחלק בלתי נפרד מפעילות המרפאה הנוירומוסקולרית, מקיימים אנשי הצוות מיזם במסגרתו מבקרים הרופאים את הילדים במוסדות החינוך המיוחד בהם הם לומדים. הצוות מבית החולים בשיתוף הצוות השיקומי מהמוסד, מבית הספר או גן הילדים בודקים את הילדים המטופלים בסביבתם המוכרת, משוחחים עם אנשי הצוות במוסד ובאופן פרטני ואישי זה, בונים תכנית שיקום המתאימה ו"תפורה" לכל ילד לפי צרכיו ויכולותיו.


המרפאה לפגיעות מולדות במקלעת הברכיאלית (Erb's Palsy)
המרפאה לפגיעות מולדות במקלעת הברכיאלית (Erb's Palsy) בראשות ד"ר דניאל וייגל, פועלת בשיתוף פעולה עם צוות השירות לפיזיותרפיה והשירות לריפוי בעיסוק. במסגרת מרפאה זו נבדקים תינוקות וילדים בהם קיימת פגיעה במהלך הלידה בעצבי המקלעת הברכיאלית המעצבבים את היד. במסגרת מרפאה ייחודית זו, ניתן יעוץ לגבי דרך הטיפול המומלצת לשיפור התפקוד, מתבצעות התאמות סדים שנתפרים בהתאמה אישית על ידי המרפאה בעיסוק ובמקרה הצורך מבוצעים ניתוחים אורתופדים לשיפור טווח התנועה ותפקוד הכתפים ושורש היד.

השירות במרפאה ניתן באמצעות הפנייה מהרופא המטפל במרפאות הקהילה ובצירוף טופס התחייבות (טופס 17) או באמצעות הפנייה של הצוות הרפואי במרכז שניידר לרפואת ילדים.

המרפאה פועלת אחת לחודש ביום שלישי בין השעות 8:00 – 12:00.
זימון תור בטלפון: 03-9253210, ראשון עד חמישי, מ־8:00 עד 15:00, בערבי חג ובחול המועד - מ־8:00 עד 12:00 או באמצעות טופס מוקד זימון תורים.מרפאת ספורט וניתוחי ארטרוסקופיות

מרפאת הספורט בראשות ד"ר טלי בקר, עוסקת בבעיות שריר ושלד הקשורות בפעילות ספורט אצל ילדים ובני נוער. בנוסף, נותנת המרפאה מענה לבעיות מולדות או נרכשות במפרקים וכן מענה לבעיות גפיים הדורשות ניתוחי ארטרוסקופיה.

התחומים העיקריים בהם עוסקת המרפאה: קרעי מניסקוס ורצועות, בעיות מולדות של מניסקוסים ורצועות, פריקות פיקה, כולל מצבים מולדים מורכבים, אי יציבות פיקה כרונית וחריפה, קיבוע ארטרוסקופי של שברים תוך פרקיים ונזקי OCD, פריקות כתף, שברי מאמץ, קרעי שרירים, תסמונת מדור כרונית, כאבים שונים בגפיים וכאבי גב בספורטאים (ספונדילוליזיס).

הניתוחים השכיחים המתבצעים במסגרת המרפאה הם:  ארטרוסקופיות ברכיים, שחזור רצועות, תיקון פריקות מולדות ונרכשות של פיקה, שחזור רצועה MPFL  וניתוח פולקרסון.

המעטפת הטיפולית הכוללת אבחון, טיפול, ניתוח והחלמה מהניתוח, מתקיימת במסגרת מרפאת הספורט ביחידת האורתופדיה במרכז שניידר.

השירות במרפאה ניתן באמצעות הפנייה מהרופא המטפל במרפאות הקהילה ובצירוף טופס התחייבות (טופס 17) או באמצעות הפנייה של הצוות הרפואי במרכז שניידר לרפואת ילדים.

המרפאה פועלת מדי שבוע ביום ראשון בין השעות 8:00 – 12:30.
זימון תור בטלפון: 03-9253210, ראשון עד חמישי, מ־8:00 עד 15:00, בערבי חג ובחול המועד - מ־8:00 עד 12:00 או באמצעות טופס מוקד זימון תורים.


מרפאת גבסים ותיקון עיוותים בכפות רגליים
מרפאת גבסים ותיקון עיוותים בכפות הרגליים בראשות ד"ר פז קדם, מתמחה בטיפול ברגל קלובה (clubfoot) בשיטת פונסטי. רגל קלובה הוא עיוות מולד בכף הרגל, המאובחן בדרך כלל אצל היילוד מיד לאחר הלידה. שיטת הטיפול כוללת סדרת גיבוס שבועית של היילוד, הארכה ניתוחית של גיד אכילס ((Achilles tenotomy במרבית המקרים, ובהמשך טיפול בסד דו צדי (foot abduction brace) לשמירה על התיקון. הטיפול בגבסים, הארכת הגיד, כמו גם המעקב עד לבגרות, מתבצעים באותה מרפאה.

במרפאה מטופלים גם ילדים עם עיוותים אחרים בכף הרגל והקרסול הניתנים לתיקון באמצעות גבס, כגון forefoot adduction והליכת בהונות.

Forefoot adduction או Metatarsus adductus הינו עיוות בו קדמת כף הרגל (forefoot) פונה פנימה. חלקה החיצוני של כף הרגל מעוגל, ולעיתים קיים מרווח בין הבהונות. עיוות זה נובע ממנח העובר ברחם, ושכיח יותר במצבים של "חוסר מקום" ברחם, במקרים כמו הריון ראשון, הריון תאומים ומיעוט מי שפיר. במרבית המקרים, מדובר בעיוות גמיש הצפוי להשתפר מאליו בשנות החיים הראשונות. לפי מחקרים, גם כאשר נותר עיוות שיירי קל, אין לכך כל משמעות תפקודית. יחד עם זאת, במקרים בהם העיוות נוקשה וחמור, ניתן לשקול טיפול באמצעות סדרת גיבוס של 2-3 גבסים, המוחלפים אחת לשבועיים, ובהמשך באמצעות נעלי ציר ישר, המשמרות את התיקון.

הגבס מוסר במרפאה ביום הבדיקה על ידי גבסן. המרפאה מותאמת לתינוקות וקיימת אפשרות לשקול ולרחוץ את התינוק לאחר הורדת הגבס.

השירות במרפאה ניתן באמצעות הפנייה מהרופא המטפל במרפאות הקהילה ובצירוף טופס התחייבות (טופס 17) או באמצעות הפנייה של הצוות הרפואי במרכז שניידר לרפואת ילדים.

המרפאה פועלת מדי שבוע ביום רביעי בין השעות 8:00 – 12:30

זימון תור בטלפון: 03-9253210, ראשון עד חמישי, מ־8:00 עד 15:00, בערבי חג ובחול המועד - מ־8:00 עד 12:00 או באמצעות טופס מוקד זימון תורים.


המרפאה לטיפול בעיוותים בגפיים תחתונות
המרפאה לטיפול בעיוותים בגפיים התחתונות בראשות ד"ר אייל מרכדו, נותנת מענה רפואי לעיוותים השונים בידיים וברגליים. עיוותים אלה עלולים להתפתח ממגוון רחב של סיבות, ביניהם: מומים מולדים, הפרעות התפתחותיות, מחלות מטבוליות או כתוצאה משברים וחבלות בגפיים. חלק מבעיות אלו מטופלות באמצעות ניתוח וחלק באופן שמרני, הטיפול המיטבי מותאם לכל ילד לפי מצבו.

הבעיות השכירות המטופלות במסגרת המרפאה:
Skeletal Dysplasia: מומים מולדים הגורמים להפרעה בצמיחת העצם, הפרעה זו גורמת לקומה נמוכה ועיוותים בגפיים.

Osteogenesis Imperfecta: מחלה גנטית המתבטאת בעצמות שבירות, וכתוצאה מכך לעיוותים בגפיים.

הפרש באורך גפיים: הפרש באורך הגפיים עלול להיגרם כתוצאה מסיבות רבות, ביניהן: מומים בכלי הדם העשויים לגרום לצמיחה מוגברת של הגפה, עצירת צמיחה של העצם כתוצאה משבר או זיהום ועשויים לגרום לעיוות מבני או לקיצור של העצם המעורבת.

מחלות מטבוליות של העצם: חוסר באבני בניין של העצם עלול לגרום לעיוות של העצמות, לדוגמה הקשתה של הברכיים (genu varum). חוסר זה עלול להיווצר כתוצאה מליקוי בתזונה או בשל בעיית ספיגה.

במסגרת המרפאה לתיקון עיוותים בגפיים, מתבצע תהליך של אבחון וטיפול בשיתוף עם צוות מומחים מהמחלקות הרלוונטיות במרכז שניידר: המכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת, היחידה לגנטיקה, המכון לנפרולוגיה ועוד.

צוות המרפאה מבצע ניתוח להארכת ויישור העצם, במטרה לשפר את התפקוד ולאפשר יציבה תקינה וישרה של הגוף. פעולת הארכת העצם מתקיימת בתהליך בו מבוצעת שבירה (אוסטאוטומיה) מבוקרת של העצם ולאחר מכן הארכה ויישור של העצם באמצעות מקבע חיצוני עם מערכת הארכה.

השירות במרפאה ניתן באמצעות הפנייה מהרופא המטפל במרפאות הקהילה ובצירוף טופס התחייבות (טופס 17) או באמצעות הפנייה של הצוות הרפואי במרכז שניידר לרפואת ילדים.

זימון תור בטלפון: 03-9253210, ראשון עד חמישי, מ־8:00 עד 15:00, בערבי חג ובחול המועד - מ־8:00 עד 12:00 או באמצעות טופס מוקד זימון תורים.


המרפאה לטיפול בבעיות עמוד השדרה בילדים
המרפאה לטיפול בבעיות עמוד השדרה אצל ילדים בראשות ד"ר אייל מרכדו, מספקת מענה רפואי לטווח רחב של בעיות גב ועמוד השדרה, החל מבעיות גב פשוטות וקלות ועד לטיפול בילדים עם עיוותים מורכבים ומסובכים הדורשים התערבות ניתוחית מורכבת. בין הבעיות השכיחות המטופלות: עקמת לסוגיה השונים, קיפוזיס, ספונדילוליזיס, ספונדילוליסטזיס. צוות המרפאה מאבחן, מטפל ועוקב אחר הילדים הסובלים מבעיות אלה, מגיל ילדות ובשלבי ההתבגרות.

צוות המרפאה כולל שני אורתופדים מומחים באורתופדיית ילדים, אשר התמקצעו בניתוחי עמוד השדרה במרכזים הרפואיים המובילים בניתוחי שדרה: בית החולים Sick kids בטורונטו, קנדה, ובית החולים Hospital for Special Surgery בניו יורק, ארה"ב.

ניתוחי עמוד שדרה מתבצעים במסגרת בית החולים, בשיטות החדשניות ביותר. חלק מבעיות עמוד השדרה אצל ילדים ניתנות לטיפול באופן שמרני וחלקן ניתנות לטיפול באמצעות ניתוח. הטיפול המיטבי מותאם לכל ילד לפי מצבו.

השירות במרפאה ניתן באמצעות הפנייה מהרופא המטפל במרפאות הקהילה ובצירוף טופס התחייבות (טופס 17) או באמצעות הפנייה של הצוות הרפואי במרכז שניידר לרפואת ילדים.

המרפאה פועלת מדי שבוע בימים שני ושלישי בין השעות: 9:00 עד 12:00

זימון תור בטלפון: 03-9253210, ראשון עד חמישי, מ־8:00 עד 15:00, בערבי חג ובחול המועד - מ־8:00 עד 12:00 או באמצעות טופס מוקד זימון תורים.מרפאה כללית לאורתופדיית ילדים
במרפאה הכללית לאורתופדיית ילדים, נבדקים ילדים עם מגוון הבעיות האורתופדיות בילדים אשר מופנים מהקהילה. רוב הילדים מופנים למרפאות הכלליות על ידי רופא הילדים, האורתופד או הנוירולוג בקהילה, וחלק מהילדים מופנים ממחלקות אחרות בבית החולים או במסגרת ביקורת לאחר טיפול ביחידה לרפואת דחופה (מיון). לעיתים לאחר ביקור במרפאה הכללית, יופנו המטופלים למרפאה ייעודית המתמחה בבעיה שאובחנה בביקור במרפאה.

ימי פעילות ושעות קבלה: ימים ראשון ורביעי בין השעות: 9:00 עד 12:00

השירות במרפאה ניתן באמצעות הפנייה מהרופא המטפל במרפאות הקהילה ובצירוף טופס התחייבות (טופס 17) או באמצעות הפנייה של הצוות הרפואי במרכז שניידר לרפואת ילדים.

זימון תור בטלפון: 03-9253210, ראשון עד חמישי, מ־8:00 עד 13:00, בערבי חג ובחול המועד - מ־8:00 עד 12:00 או באמצעות טופס מוקד זימון תורים.


מרפאת ספינה ביפידה (שדרה שסועה)
ספינה ביפידה (Spina Bifida) היא מום מולד המתפתח אצל עוברים בחודש הראשון להיריון, ומתבטא בפתח בחוליה אחת או במספר חוליות בעמוד השדרה. המרפאה הייחודית לספינה ביפידה במרכז שניידר, משלבת מומחים מתחומים שונים: אורתופדיה, נוירוכירורגיה, אורולוגיה, התפתחות הילד, נוירולוגיה ופיזיותרפיה ונותנת מענה מירבי לילדים הסובלים מבעיה זו.

ימי פעילות ושעות קבלה: יום שלישי האחרון בכל חודש בין השעות 9:00 עד 12:00

השירות במרפאה ניתן באמצעות הפנייה מהרופא המטפל במרפאות הקהילה ובצירוף טופס התחייבות (טופס 17) או באמצעות הפנייה של הצוות הרפואי במרכז שניידר לרפואת ילדים.

זימון תור בטלפון: 03-9253210, ראשון עד חמישי, מ־8:00 עד 15:00, בערבי חג ובחול המועד - מ־8:00 עד 12:00 או באמצעות טופס מוקד זימון תורים.


מרפאת כף יד
היד הינה אחד האיברים המשמעותיים בגוף אשר בעזרתו אנו יכולים להשפיע על הסביבה.

פעילויות היום יום שונות ומגוונות ורובן מצריכות תפקוד תקין של היד, החל מצחצוח השיניים בבוקר, אחיזת קוביית משחק, כתיבה בעט ועפרון בבית הספר, הקלדה במקלדת ועד להנפת מחבט טניס או קליעה לסל.
כירורגיה של היד הוא מקצוע המתמקד בטיפול בכל המחלות והפגיעות בגפה העליונה, במטרה לשמר או לשחזר את תפקודה המיטבי.

במרכז שניידר לרפואת ילדים אנו מטפלים בתינוקות וילדים צעירים אשר נולדו עם הפרעות מולדות בידיים, כמו חסר הפרדה בין אצבעות, הפרעות לגדילת עצמות, מיעוט או ריבוי אצבעות.

בילדים בוגרים יותר, הפגיעות השכיחות משניות לחבלות ושברים, הפרעות בתפקוד הגפיים על רקע שיתוק מוחין, הפרעות בעצבים ההיקפיים, זיהומים, גידולים ומחלות אחרות.

שיטות הטיפול מגוונות וכוללות שימוש בטכניקות לא ניתוחיות של שיקום היד (ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה) ובעת הצורך, טיפולים ניתוחיים לטיפול בעצמות, גידים, כלי הדם, רקמות רכות ובעור.

ניתוחים רבים מתבצעים בטכניקות מיוחדות ארטרוסקופיות או מיקרוכירורגיות. לעיתים מורכבות הפציעה מצריכה שיתוף פעולה בין צוותים רב תחומיים, כגון  מומחים בכירורגיה של היד, מומחים באורתופדיית ילדים ומומחים בכירורגיה פלסטית.

במסגרת המרפאה פועל צוות מומחה ומנוסה בטיפול בילדים, בסביבה מותאמת לילדים. סביבה ואווירה זו חיונית להפחתת החרדה והכאב, העלולים להתלוות לטיפול.

צוות המרפאה לכירורגיה של כף היד:
ד"ר סורין דניאל יורדאש, מומחה לכירורגיה של היד, רופא בכיר ביחידה לאורתופדיה במרכז שניידר ומנהל היחידה לכירורגיה של היד בבית החולים בילינסון וד"ר יהודה חיים, מומחה לכירורגיה של היד במרכז שניידר ובבית החולים בילינסון, ד"ר אסף כדר, מומחה לכירורגיה של היד במרכז שניידר, אחות וגבסן. המרפאה פועלת במסגרת היחידה לאורתופדיה במרכז שניידר לרפואת ילדים.

ימי פעילות ושעות קבלה: ימים שלישי ורביעי בין השעות 9:00 עד 12:00

דואר אלקטרוני

השירות במרפאה ניתן באמצעות הפנייה מהרופא המטפל במרפאות הקהילה ובצירוף טופס התחייבות (טופס 17) או באמצעות הפנייה של הצוות הרפואי במרכז שניידר לרפואת ילדים.

זימון תור בטלפון: 03-9253210, ראשון עד חמישי, מ־8:00 עד 15:00, בערבי חג ובחול המועד - מ־8:00 עד 12:00 או באמצעות טופס מוקד זימון תורים.איך מתקבלים לטיפול


הבדיקות ניתנות על פי הפנייה מהרופא המטפל במרפאות הקהילה ובצירוף טופס התחייבות.
השירותים ניתנים גם על פי הפנייה של הצוות הרפואי במרכז שניידר.

עבור לתוכן העמוד